Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zámek Schönbrunn

Schönbrunnský zámek je vedle Stephansdomu a Belvederu hlavní turistickou atrakcí Vídně. V roce 1559 ho od původního majitele koupil Maxmilián II. V roce 1689 jej Turci při obléhání zničili a tak byl podle plánů J. B. Fischera postaven palác, který už měl dnešní podobu. Jde o nejnavštěvovanější pamětihodnost města, která je samozřejmostí pro každého návštěvníka Vídně podobně jako Eiffelovka v Paříži nebo Vatikán v Římě.

Schönbrunn, někdejší letní rezidence císařské rodiny, patří k nejkrásnějším barokním zámkům v Evropě. Po větší část roku zde Habsburkové sídlili v nespočetných komnatách, které císařská velkorodina, mimo ceremoniálních prostor, obývala. Dnes patří zámek díky svému historickému významu, krásnému areálu a velkolepému vybavení k pamětihodnostem zařazeným do světového kulturního dědictví UNESCO.

Dějiny zámku sahají až do 14. století, později tu stál lovecký zámeček. Když vyhořel, pověřili Habsburkové J. B. Fischera von Erlach vypracováním plánů na novou stavbu. Stavba byla zahájena roku 1695 a ukončena1713. O dnešní podobu sídla se však nejvíc zasloužila císařovna Marie Terezie, která rozsáhlými úpravami pověřila stavitele Nikolause Paccassiho.

Centrem monarchie se stal Schönbrunn až za vlády Marie Terezie, která se zde s manželem Františkem I. a svými 16. dětmi nastěhovala. Na světě není mnoho objektů, kterými by se historie procházela tak ráda jako právě Schönbrunnem. Například v Zrcadlovém sále hrál pro Marii Terezii šestiletý Mozart. V Čínském oválném kabinetě pořádala císařovna tajné konference se státním kancléřem Kounicem. V letech 1805 až 1809 tu pobýval Napoleon a v roce 1832 tu na tuberkulózu umírá Herzog von Reichstad, Napoleonův syn. V roce 1830 se právě tady narodil císař František Josef, který pojal za manželku okouzlující Sisi a vládl v letech 1848-1916 a v roce 1918 zde v Modrém salonu jeho nástupce Karel I. podepsal abdikační prohlášení.

Celý komplex je obrovský a kromě samotného zámku a rozlehlého přilehlého parku sestává ze zoologické zahrady (Tiergarten), Muzea kočárů (Wagenburg muzeum), skleníků Palmenhaus a Wustenhaus a altánu Gloriette. Česko-německo-rakouskou zálibu v chalupaření zde Habsburkové dovedli do megalomanské dokonalosti. Toto letní sídélko má totiž přes 1440 pokojů a v přilehlé zahradě naleznete rozsáhlý komplex francouzského parku, troje bludiště z živých plotů, vyhlídkový Gloriet, zoologickou zahradu či uměle vystavěnou římskou zříceninu.

V zámku je pro návštěvníky otevřeno asi jen 50 nejkrásnějších pokojů, mezi nimi Velká galerie s freskami od Gregoria Guglielmiho, sál Millionenzimmer, do jehož táflování z růžového dřeva je zasazeno 260 miniatur, Napoleonův pokoj s bruselskými tapiseriemi, čínský kruhový kabinet a spartánsky vybavené obytné a pracovní místnosti Františka Josefa I. Je zde také Wagenburg s jedinečnou sbírkou 60. přepychových kočárů, saní a nosítek. Vedle mnoha pečlivě udržovaných květinových záhonů, živých plotů, růžových zahrad a alejí, černých kašen a pomníků je zde i obrovský skleník s palmami a zoologickou zahradou.

Pokud by návštěvníci chtěli prohlídku Schönbrunnu zakončit skutečně stylově, pak by mohli zajít na koncert vážné hudby v oranžerii nebo si poslechnout divácky oblíbené operní vystoupení, ať už v loutkovém divadle nebo v zámeckém divadle, kde se kromě toho občas uvádějí také operety a činohry.

V žádném případě by si návštěvníci neměli nechat ujít prohlídku zámeckého parku. Schönbrunnský park vyniká dvěma neobvyklými lákadly – bludištěm a labyrintem. Bludiště vychází z původních plánů z 18. století, a až si proklestíte cestu živými ploty, ocitnete se na vyhlídkové plošině. Labyrint je prostor k hrám s obrovským kaleidoskopem, sloupem na lezení a prolézačkami. Vedle mnoha pečlivě udržovaných květinových záhonů, růžových zahrad a alejí, kašen a pomníků tu uvidí i obrovský skleník s palmami a zoologickou zahradu, klenot barokní architektury z roku 1752, která je považována za nejstarší svého druhu na světě, a nedávno otevřený skleník s pouštním klimatem a vegetací (naproti skleníku s palmami).

Památník Gloriette na pahorku za Neptunovou kašnou připomíná rakouské vítězství nad Prusy u Kolína v roce 1754. V této elegantní stavbě, která je v duchu původního záměru nově zasklená, je dnes v provozu také kavárna. Po šálku tradiční vídeňské kávy lze navštívit Schönbrunnskou zoologickou zahradou, která je nejstarší ZOO na světě. Zdejším chovatelům se podařila celá řada ojedinělých zoologických úspěchů - například se zde přirozenou cestou narodila první panda v Evropě.

Zámek Schönbrunn stojí asi 15 km západně od centra města. Odtud návštěvníky k zámku doveze trasa metra U4, která vede korytem řeky Wien. Vystoupit lze ve stanici Hietzing, kde stojí vstupní Císařský pavilón, který architekt Otto Wagner postavil pro císaře Františka Josefa, který ho však nikdy nepoužil. Při přestavbě městské dráhy na metro byla stavba snesena a po ukončení prací znovu postavena.

 

Kontextová reklama.

Schönbrunn - dům císaře pána

Schönbrunn - dům císaře pána

Bývalou slávu a lesk rakousko-uherské monarchie dokládá výstavný a honosný zámek Schönbrunn ve Vídni, ležící asi 15 km západně od centra. Bývala to letní rezidence císařovny Marie Terezie, později císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Sissi.

celý článek

 

Zámek Schönbrunn – honosné sídlo císařů

Zámek Schönbrunn – honosné sídlo císařů

Schönbrunn – jeden z nejkrásnějších zámků Rakouska situovaný na okraji Vídně je považován za jednu z jejích největších turistických atrakcí. Tento barokní skvost je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO a každoročně přitahuje tisíce zvědavých návštěvníků z různých koutů Evropy.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA