Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vídeňská opera (Staatsoper)

Při návštěvě Vídně nesmíte samozřejmě vynechat ani zdejší operu. Žádná jiná opera na světě se nemůže pochlubit tak bohatou historií – vždyť na tomto místě působila tak slavná jména jako např. Richard Strauss, Igor Strawinsky či Wolfgang Amadeus Mozart. Fenomenální Mozart měl jako rodilý Rakušan k Vídni vřelý vztah. Právě on operu otevíral roku 1868 svým Donem Giovannim.

Opera ve Vídni je díky své minulosti ve světě klasické hudby uznávanou veličinou. Vždyť které jiné město než právě Vídeň se může pochlubit takovým zástupem skladatelů a umělců, kteří se stali světoznámými a k Vídni patří. Návštěva opery je dodnes velice prestižní záležitostí a každoročně pořádaný Ples v opeře je největší společenskou událostí v Rakousku, na níž se sejdou všechny domácí, ale i světové celebrity.

Budovu Opery naleznete na rohu ulic Ringstrasse a Kärntner strasse v centru města na cestě mezi stanicemi metra Karlsplatz a Stephansplatz. Budova sama byla postavena v letech 1863 až 1869 jako jedna z prvních honosných staveb na nově zřízené Okružní třídě (Ringstrasse). Projekt tehdejšího c. k. Dvorního operního divadla pochází od dvojice architektů Augusta Sicarda ze Sicardsburgu a Eduarda van der Nüll.

Výstavba novorenesanční Státní opery, první majestátní budovy na Ringstrasse, byla zahájena pod dohledem architektů Eduarda van der Nülla a Augusta von Cissardsburga. Svým vzhledem však nijak neuchvátila Františka Josefa, jenž ji nazval „nádražní budovou“, což dohnalo van Nülla k sebevraždě. V roce 1945 ji téměř úplně zničilo bombardování.

Při pohledu z Ringstrasse dominuje této velkolepé kamenné budově původní lodžie, jež přečkala 2. světovou válku. Bronzové sochy umístěné do pěti oblouků lodžie odlil Ernst Julius Hähnel (1876). Ztělesňují alegorie hrdinství, dramatu, fantazie, humoru a lásky. Dvě fontány po obou stranách Státní opery vytvořil Josef Gasser (1817 – 1868). Zosobňují dva světy – hudbu, tanec a radost a Lorelei podepíranou sochami smutku, lásky a pomsty. Hlediště vídeňské Státní opery pojme 2 880 diváků. Hlediště se po 2. světové válce podrobilo rekonstrukci, avšak základní návrh z roku 1869 s třemi balkony s lóžemi a dvěma řadami balkonů, zůstal zachován.

Impozantní mramorové schodiště vyzdobené freskami, zrcadly a lustry stoupá k hledišti. V obloucích objevíte sochy od Josefa Gassera, reprezentující sedm svobodných umění – architekturu, sochařství, poezii, tanec, výtvarné umění, hudbu a divadlo. Úžasný Schwindův foyer krášlí 16 olejomaleb od Moritze von Schwinda, symbolizujících některé ze slavných oper, včetně Beethovenova Fidelia a Rossiniho Lazebníka sevillského. Pod každým obrazem je umístěna busta příslušného skladatele.
Nejkrásnější místností je čajovna, jež poutá pozornost krbem rámovaným pilíři a zrcadly. Devět tapisérií v síni skladatele Gustava Mahlera, které navrhl Rudolf Eisenmenger, zdobí výjevy z Mozartovy opery Kouzelná flétna.

Jednou ročně se jeviště a parket Státní opery promění na jedinou noc ve velký taneční sál – při vídeňském Plesu v opeře. Za přítomnosti spolkového prezidenta zahajuje ples plesů více než stovka debutantských párů v dlouhých večerních róbách či ve fracích a sálem se šíří odlesk někdejší slavné éry, vládnoucí na Ringstrasse. V posledních letech ples vždy okoření známý milionář Richard Luger, který pozve a hostí některou z nejznámějších dam světového showbyznysu - v minulosti se tak v Opeře objevili například Pamela Andersonová či Paris Hiltonová.

Vídeňská Státní opera je jednou z nejpřednějších operních scén na světě, kde si můžete vychutnat skutečně rozmanitou nabídku na nejvyšší úrovni. Program renomované scény se totiž mění každý den. Například v sezoně 2008/09 nabízí po 285 dní na 60 operních a baletních představení. Toto množství inscenací řadí Vídeňskou státní operu na 1. místo v mezinárodním měřítku.

Ceny vstupenek se tu drží stále hodně vysoko. Za nejlepší místa při premiéře se platí až 220 eur. Při některých velmi přitažlivých představeních si návštěvníci budou muset vstupenky vystát v dlouhé frontě. Bývá výhodnější objednat si vstupenky v dostatečném předstihu písemně (na adrese Budestheaterverband). Na poslední chvíli můžete zkusit štěstí v předprodejních kancelářích, kam zpravidla přichází zbytek vstupenek. V krajním případě se můžete obrátit na vrátného v hotelu.

Mimořádně úspěšnou inovací se stala přístavba na střešní terase využívaná k inscenacím dětských oper. Při prohlídkách s průvodcem můžete nahlédnout i do zákulisí překrásné budovy Opery. Muzeum Státní opery poskytne přehled o dějinách této instituce a jistě nenechá chladným žádného milovníka opery. Novinkou je i Café Oper Wien ve východní části budovy.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA