Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Burgenland (Hradsko)

Třetí nejmenší rakouská spolková země Burgenland (Hradsko) zabírá pás území na východě země při hranici s Maďarskem. Římané ještě před začátkem letopočtu včlenili území do své provincie Panonie. Hranice mezi Rakouskem a Uherským královstvím se v 11. století ustálila na řece Litava, ale území dnešního Burgenlandska bylo předmětem sváru mezi oběma zeměmi ještě dlouhá staletí. Území Burgenlandska se dělí na dvě oblasti: severní část s Neziderským jezerem a hornatý jih. Severní část je silně ovlivněna sousedním Maďarskem.

Burgenlandsko je proslulé svými skvělými víny. S pěstováním vinné révy se ve zdejší oblasti začalo kolem roku 700 př. n. l. Ve vinařské oblasti Hradska jsou nejproslulejší regiony Neusiedlersee - Hügelland, Mittelburgenland a Südburgenland. Rozhodně jedním z nejsilnějších představitelů místního vinařství jsou světoznámá vína zvaná „ausbruch“. Jsou to výrazně sladká vína z hroznů z okolí Neusiedlerského jezera, která dokážou překvapit zajímavou chutí. Ausbruch je přívlastkové víno vyrobené výhradně z hroznů napadených ušlechtilou plísní bortrytis cinerea. Cukernatost hroznu musí dosahovat minimálně 27 stupňů.

Ačkoliv není Burgenlandsko tak navštěvované jako jiné rakouské země, má jedno veliké lákadlo – Neziderské jezero (Neusiedler See), které zabírá velkou plochu na severu Burgenlandska – malá část patří Maďarsku. Celé jezero je prohlášeno za národní park a také zapsáno do Seznamu světového dědictví UNESCO. Tento jedinečný biotop čítá přes 280 velice vzácných druhů ptáků.

Cyklostezka okolo Neziderského jezera je obzvláště oblíbená díky minimálním výškovým rozdílům na trase a pestrostí krajiny. Cyklisté si cení jedinečné, a pro tento region tak typické, souhry přírody s kulturou. A protože na každém odpočinku láká mnoho kulinářských dobrot, je tento cyklistický výlet zároveň i výletem plným požitků. Města a vesnice v této oblasti mají příjemnou atmosféru, v níž se mísí rakouské vlivy s maďarskými. V hospůdkách hraje maďarská hudba a návštěvníci tu mohou vyzkoušet maďarské jídlo.

Hlavním městem je Eisenstadt. Hlavní město Burgenlandska leží asi 15 km od Neziderského jezera na toku řeky Wulka. Žije zde přibližně 13 600 obyvatel a město má rozlohu 43 km². Návštěvníkům se zde doporučuje navštívit architektonicky zajímavou Starou radnici. Ve městě našel mimo jiné místo posledního odpočinku také skladatel Joseph Haydn.

V roce 2009 uplyne 200 let od úmrtí Josefa Haydna (1732 - 1809). Milovníci hudby na celém světě zaměří v tomto pamětním roce svoji pozornost na život a dílo významného skladatele, který svoji hudební kariéru začal ve Vídni jako člen chlapeckého pěveckého sboru. Po svém angažmá u knížecí rodiny Esterházyů v dnešním Burgenlandu a Maďarsku se vrátil zpátky do hlavního města hudby, aby si tu plných 19 let vychutnával světovou slávu.

V této nevelké sluncem zalité spolkové zemi můžete kromě stovek kilometrů různorodých turistických tras, spousty vinic a přírodních krás objevit také nespočet prastarých hradů a zámků, které tuto malebnou krajinu bránily po staletí proti vpádu uherských nájezdníků.

Nová rakouská provincie dostala jméno Burgenland – nikoliv podle množství hradů, které se v ní nacházejí, ale podle německých jmen oněch dřívějších maďarských okresů. Většina hradů a zámků stojí ve střední a jižní části této spolkové země. Nejznámější a turisty nejoblíbenější jsou zámky Bernstein, Forchebstein nebo Schlaining a kláštery Marz či Klostermarienberg.

Památkově chráněným celkem je i nedaleký Rust. Zvláštní kouzlo mají i větrné mlýny a lom St. Margarethen, v němž se konají mezinárodní sochařská symposia, díla jejich účastníků jsou trvale vystavena na okolních planinách. Doporučuje se zajet i do Raidingu, kde se narodil F. Liszt, jehož domek byl přeměněn v muzeum.

Burgenland, to je však i země s řadou lázní (Bad Tatzmannsdorf, Piringsdorf, Bad Schönau, Sauerbrunn, Pamhagen aj.) a míst, kde je pěstován folklór. Své místo v rakouském kulturním dění mají i burgenlandské festivaly, z nichž nejvýznamnější se koná na plovoucím jevišti v Neziderském jezeře u Mörbischu (v srpnu — věnovaný operetním představením) a festival komorní hudby pořádaný v červenci v městečku Lockenhaus.

Bernstein, vyhlášené šperkařské centrum

Bernstein, vyhlášené šperkařské centrum

V rakouské spolkové zemi Burgenlandsko se nachází malé městečko Bernstein, které se stalo vyhlášeným šperkařským centrem. Může za to jediné světové naleziště zelené formy serpentinitu, který je oblíbeným šperkařským kamenem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA