Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vorarlbersko

Vorarlbersko je nejzápadnější a po Vídni také nejmenší rakouská spolková země. Hlavní město Bregenz leží na břehu Bodamského jezera (Bodensee), o něž se Rakousko dělí s Německem a Švýcarskem. Svojí polohou mezi Bodamským jezerem a vrcholky Alp v Arlbergu nabízí návštěvníkům z řad turistů téměř všechna sportovní vyžití, jaká si lze přát - od potápění, přes lezecké trasy, vysokohorské túry, cyklistické stezky a třeba i canyoning až po horolezectví.

Právě zde najdou návštěvníci nejkrásnější evropskou vesnici roku 2004 - Lech. V kavárničkách posedávají rakouští důchodci, rodiny s dětmi trénují před apartmány první golfové údery a turisté zkoušejí welltain - kombinaci výživy, pohybu a pobytu ve vyšší nadměrné výšce, která zlepšuje krevní tlak a prospívá srdci.

Hlavním městem Vorarlberska je Bregenz s 27 tisíci obyvateli. Rozkládá se na břehu Bodamského jezera a nabízí návštěvníkům k procházkám malebné historické jádro nebo úžasný pohled na jezero a okolí z vyhlídky na hoře Pfaender, čnící nad městem. Velmi oblíbené jsou procházky okolo Bodamského jezera, vhodné i pro méně zdatné turisty a rodiny s dětmi. Na jezeře panuje také dosti rušná lodní doprava, díky níž se dostanete do kouzelných míst místních bodamských ostrovů Mainau, Reichenau a Lindau.

Navzdory nevelké rozloze se Vorarlbersko člení do 6 turistických regionů. Zcela na jihu leží údolí Montafon, jehož součástí je i Silvretta-Hochalpenstrasse a vrchol Piz Buin. Nad Montafonem se po celé šíři země rozkládá Alpenregion Bludenz, jehož největším lákadlem jsou tři krásná údolí. Na severozápadě potom region Bodensee-Alpenrhein, táhnoucí se od Bregenzu k Feldkirchu. Sousední Bregenzer Wald je největší, pokrývá severovýchodní čtvrtinu Vorarlberska. U hranic s Tyrolskem pak leží malé oblasti Klein Walsertal a Arlberg West.

Zdejší krajina se vyznačuje velmi hornatým terénem. Nejvyšší vrchol Piz Buin (3 312 m n. m.) leží na jihu země, na hranici se Švýcarskem. Oblíbeným cílem turistů je Bregenzer Wald, horský pás s velkým množstvím stezek různé náročnosti. Velký zážitek slibuje jízda po vysokohorské silnici Silvretta-Hochalpenstrasse. Do Vorarlberska spadá její rozhodující, západní část.

Země je charakteristická svou geografickou rozmanitostí, kulturou a pohostinností, s níž vítá především rodiny. Návštěvníky lákají tisíce kilometrů turistických stezek – od procházek u jezera Bodensee až po vysokohorské lezecké túry, cyklistické stezky, trasy pro horská kola - a spousta dalších sportovních možností od tenisu přes golf až po canyonig.

Rovněž milovníci kultury si v této zemi přijdou na své například díky fantastickým operním představením v rámci Bregenzkého festivalu, konaného přímo na jezerní scéně. Krom této světově jedinečné slavnosti se zde koná každoročně festival Franze Schuberta a spousta dalších koncertů, divadel a národopisných slavností.

Vorarlbersko je lyžařskou zemí par excellence. Nabízí zaručeně zasněžené sjezdovky: od cvičných louček pro děti až po vysokohorské svahy, které kladou velké požadavky na um lyžařů, moderní vleky a lanovky, inovativní lyžařské školy a regionální lyžařské permanentky. Vorarlbersko je také výchozím bodem pro výlety k nejkrásnějším pamětihodnostem v okolí jezera Bodensee.

Kolem Rýna se na skalách tyčí zříceniny hradů (Hofen u Bregenzu) i mohutných l pevností (Schattenburg ve Feldkirchu), malebné domy, paláce a kostely jsou chloubou měst jako je Bregenz, Feldkirch, Dornbirn či Bludenz. Při cestách Vorarlberskem není možno nenavštívit malebné vesničky v horách, kde domy mají stěny pokryty rozměrnými malbami, jejichž krásu zvyšují girlandy rozkvetlých muškátů v oknech.

Obdivovatele tu však našla i horská jezera a přehrady. Velmi atraktivní jsou cesty k soutěskám, z nichž na prvním místě zajisté stojí Rappenlochschlucht u Dombimu. Romantická je však i soutěska Breitachklamm u Riezlennu a Üble Schlucht u Laterns. Zatímco na západní straně láká k odpočinku a rekreaci klidná hladina Bodamského jezera s možnostmi provozování vodních sportů, v horách voda z řek padá z mnohametrových výšek v mohutných vodopádech.

Nejznámějšími kulinářskými reprezentanty Vorarlberska jsou zřejmě sýrové špecle (něco jako halušky) podávané na pánvičce s opečenou cibulí, maréna z Bodamského jezera, zrající horský sýr a hruškovice. Poměrně jednoduchá jídla vycházejí z letité tradice. Na jídelníčku se často objevují i pálivé klobásy se zelím nebo třeba sladký císařský trhanec. Jídlo lze zapít červeným nebo bílým vínem ze zdejších vinic, případně pivem Fohrenburger, které se v Bludenzi vaří od roku 1881.

Ve Vorarlbersku dobře funguje turistický servis. V místních informačních kancelářích se dovíte mimo jiné o bohatém sportovním vyžití, které si zde můžete dopřát. Všude dostanete rovněž k dispozici mapu spolkové země (formát A3), na jejíž zadní straně naleznete celou řadu užitečných informací.

Vorarlbersko, kolébka alpského lyžování

Vorarlbersko, kolébka alpského lyžování

Na samém západě Rakouska se rozkládá druhá nejmenší spolková země Vorarlbersko, která je považována za kolébku alpského lyžování. Má ideální geografickou polohu a z velké části ji pokrývají vysoké hory. Vorarlbersko je sportovně i kulturně orientovanou zemí, která ukrývá jedinečná lyžařská střediska a má v oblasti cestovního ruchu rozhodně co nabídnout.

celý článek

 

Bregenz na břehu Bodamského jezera

Bregenz na břehu Bodamského jezera

Přímo na břehu Bodamského jezera se rozkládá město Bregenz, které je hlavním městem rakouské spolkové země Vorarlbersko. V tomto rušném a moderním městě žije okolo 28 tisíc obyvatel. Množství památek mu však dodává také tajuplnou historickou atmosféru.

celý článek

 

Bludenz, místo, kde se setkává pět rakouských údolí

Bludenz, místo, kde se setkává pět rakouských údolí

V místě, kde se setkává pět rakouských údolí – Montafon, Brandnertal, Klostertal, Walgau a Grosswalsertal – leží malebné horské městečko Bludenz, v němž žije okolo 14 tisíc obyvatel. Stejně jako další města ve Vorarlberském regionu, oplývá i Bludenz jedinečnou středověkou atmosférou a svým specifickým kouzlem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA