Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Počasí v Rakousku

Rakousko stejně jako Česká republika leží ve střední Evropě a tak se rakouské klima v od toho našeho příliš neliší – má pouze více kontinentální charakter. Střídají se zde velmi výrazná čtyři roční období, kdy jsou mezi nejteplejší a nejstudenější částí roku dosti veliké teplotní rozdíly. Zatímco v létě se denní teploty běžně šplhají až k 35 stupňům, v zimě mohou noční teploty klesat až k mínus dvaceti stupňům Celsia. 

V Rakousku jsou celkem tři rozličné druhy podnebí, které se v různých regionech a různé nadmořské výšce mohou měnit. Obecně se průměrné zimní teploty pohybují mezi -7 až -1 °C, letní teploty pak mezi 18 až 24 stupni. V Rakousku ročně spadne více než 1000 mm srážek, v oblasti Vídeňské pánve je to o něco méně, okolo 700 mm, Alpy jsou pak zase srážkově podstatně bohatší, spadne v nich okolo 2000 mm srážek za rok.

počasí v Rakousku - Innsbruck
Foto: Innsbruck

V nižších polohách jsou léta velmi horká a teploty překračují tropickou třicítku, na horách je však velmi příjemně a turisté se sem vydávají, aby se věnovali turistice nebo horolezectví. Naopak zimy jsou v Alpách, které lemují přibližně polovinu země a vyznačují se vysokohorským podnebím, velmi chladné s teplotami často pod bodem mrazu.V Alpách se často vyskytují teplotní inverze a padavé větry. Každoročně se do rakouských Alp sjíždějí milovníci zimních sportů z celého světa. Alpy totiž zaručují souvislou sněhovou pokrývku až po 200 dní v roce. Lyžařská sezóna je zde dost dlouhá, začíná v prosinci a končí až v dubnu.

Alpské pohoří rozděluje v podstatě zemi na dvě části – s kontinentálním a středomořským klimatem. Samotný pás hor však vytváří oblast se specifickým počasím. Teploty jsou zde velmi nízké, rakouské Alpy jsou dokonce považovány za mnohem studenější než Alpy západní. Se sněhem se zde můžete setkat ještě v pozdním jaře a výjimkou nejsou ani oblasti, které po celý rok pokrývají ledovce. Teploty v horských údolích jsou ovlivňovány teplými fény (föhny). Ty jsou typické především pro Tyrolsko. Když se fény objeví, znamená to prudkou změnu počasí v dané oblasti k lepšímu – dochází k oteplení. Průměrná teplota v alpském regionu se pohybuje okolo nuly. 

počasí v Rakousku - Vídeň, Schonbrunn
Foto: Vídeň, Schonbrunn

Kontinentální klima panuje v severní části Rakouska. Pro oblast jsou typické poměrně časté deště, prší zde podstatně více, než v jiných částech země. Je to způsobeno tím, že Alpy zachytávají oblačnost přicházející z Německa a nepustí ji dále. Mraky se tak většinou vyprší právě zde. Například Salzburg je deštěm natolik známý, že zdejší typický déšť dostal svůj název: Schnürlregen – jde o silný a vytrvalý déšť, který trápí obyvatele tohoto kraje klidně i několik dní. Zajímavé však je, že v zimě je zde naopak méně sněhu, než jinde v Rakousku. Od prosince do ledna je však mnohem chladněji, zejména na samotném severu Rakouska jsou teploty dost extrémní.

Jih a jihovýchod Rakouska, tedy i hlavní město Vídeň, je ovlivňováno středozemním klimatem. Poloha blíže k rovníku dělá z této části Rakouska region, který je ideální například pro pěstování vína. Do jisté míry je tato část země pod vlivem vzdušného proudění z Ruska, ale středozemní vliv jej přebíjí.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA