Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vídeň

Ubytování ve Vídni

Vídeň není jen hlavním městem Rakouska, ale také jeho samostatnou spolkovou zemí.  Rozprostírá se kolem Dunaje a se svými 1,6 miliony obyvateli je rovněž největším městem v zemi. Představuje významné kulturní, politické, ekonomické a hospodářské centrum Rakouska, navíc zde sídlí Organizace spojených národů. Historické centrum města bylo v roce 2001 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Vídeň

První zmínky o Vídni pocházejí z 1. století, kdy zde Římané založili vojenský tábor pod jménem Vindobona. Po jejich odchodu město začalo chátrat a ztratilo na významu. Pojmenování Wien se poprvé objevilo koncem 10. století, kdy bylo město pod nadvládou rodu Babenberků. Během následujících staletí se u moci vystřídali Přemyslovci i Habsburkové, byla založena univerzita a biskupství. V 16. století bylo město, kvůli obavě z útoku Turků obehnáno hradbami. Následně ve městě probíhala rozsáhlá přestavba v barokním stylu. S rozvojem města rostl také počet obyvatel. V 17. století zde žilo již kolem 100 tisíc obyvatel. Za čas se z něj stala miliónová metropole a po první světové válce také hlavní město rakouské republiky.

Většina hlavních památek je situována na poměrně malé ploše v centru města. Jde zejména o vnitřní město Innere Stadt s okružní třídou Ringstrasse a Gürtlem. Třída Ringstrasse vznikla zbořením vnitřních hradeb města v roce 1857, po zrušení vnějších hradeb došlo k vzniku druhé okružní třídy Gürtelu.

Vídeň

Za největší turistickou atrakci Vídně je považován císařský letní palác a zámek Schönbrun, který obklopuje překrásná udržovaná zahrada. Ten každoročně láká tisíce návštěvníků. Zámek je zapsán na Seznamu světového dědictví UNESCO a najdeme ho asi 15 km na západ od centra města. O jeho dnešní podobu se zasloužila císařovna Marie Terezie. V tomto barokním komplexu je neuvěřitelných 1441 místností, z nichž je jich pro návštěvníky zpřístupněno 45. Sám zámek pamatuje mnoho významných osobností, z nichž můžeme jmenovat například Mozarta, Napoleona, císaře Františka Josefa I., Karla I. a mnoho dalších.

Vídeň

Úžasnému zámeckému parku dominuje Neptunova kašna z roku 1780 a klasicistní kolonádová stavba Gloriette z roku 1775. Zájemci mohou navštívit také schönbrunskou zoologickou zahradu, která je jednou z nejstarších na světě, jelikož funguje již od roku 1752. Za vidění stojí také obrovský skleník Palmenhaus z roku 1882, kde se pěstují nejrůznější exotické rostliny. Naproti skleníku stojí tzv. Pouštní dům Wüstenhaus plný vzácných kaktusů. Zdobí ho sluneční hodiny z roku 1904. na ploše 2700 metrů čtverečních se rozkládá bludiště Irrgarten.

Vídeň

Druhou nejvýznamnější památkou je katedrála sv. Štěpána (Stephansdom), která se tyčí uprostřed Vnitřního města. Kostel, který na tomto místě od roku 1147 stál, prošel několika přestavbami a v roce 1359 byl položen základní kámen dnešní stavby. Vystřídalo se zde několik umělců, například Václav Parléř, syn Petra Parléře. 137 metrů vysoká Jižní věž z roku 1435 sloužila jako pozorovatelna. Severní věž z roku 1579 nebyla dokončena, přesto zde najdeme 21 tunový zvon Pummerin. Uvnitř katedrály jsou umístěny moderní varhany z roku 1960, kaple Tirnakapelle, pozdně gotická Pilgramova kazatelna, hlavní oltář, hrobka císaře Friedricha III. či oltář Wiener Neustädter Altar z 15. století. Katedrála stojí na náměstí Stephansplatz, kde najdeme také Dómské a diecézní muzeum.

Vídeň

Další vídeňskou dominantou je hrad Hofburg, který sloužil jako sídlo Habsburků. První zmínka pochází již z roku 1279. Součástí tohoto komplexu je Švýcarský dvůr, Leopoldinský trakt, Amalienburk, Trakt říšské kanceláře, Michalský trakt s monumentální bránou a Nový Hofburk. Hrad dnes slouží jako úřední sídlo rakouského prezidenta.

Vídeň

Architektonickým skvostem je také barokní Karlskirche, který nechal roku 1713 postavit císař Karel VI. Karlskirche je po Stephansdomu druhým nejvýznamnějším svatostánkem v rakouské metropoli. Je považován za největší barokní chrám nacházející se na sever od Alp. Byl vystavěn při příležitosti překonání morové epidemie, která v roce 1713 sužovala Vídeňany. V průčelí kostela jsou dva triumfální sloupy se spirálovitými reliéfy, které dosahují výšky 33 metrů. V okolí kostela se nachází další zajímavá místa, která rozhodně stojí za návštěvu. Jde například o Vídeňské muzeum pocházející z 50. let minulého století, nebo Technickou univerzitu postavenou v letech 1816 – 1818. Před Vánocemi se každoročně před kostelem konají tradiční trhy.

Vídeň

Na široké a rušné pěší třídě Graben je rozeseto množství obchodů, restaurací a kaváren, ale také zde stojí barokní morový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1693. Zajímavý je dům Arkenhaus, portál oděvního obchodu Knize, Josefova a Leopoldova kašna z roku 1804 a kostel sv. Petra. Nejznámější vídeňskou třídou je Kärntner Strasse, která je vyhrazena pro pěší. Na náměstí Neuer Markt stojí kašna Donnebrunnen a Kapucínský kostel.

Vídeň

Působivý je rovněž pískovcový kostel Votivkirche, který je dnes považován za nejvýznamnější stavbu svého druhu na světě. Patří do kategorie tzv. votivních neboli pamětních kostelů. Byl vystavěn jako upomínka na nepodařený atentát spáchaný na císaře France Josefa v roce 1853. Představuje výraz díků za to, že Bůh zachránil císaři život. V dnešní době patří Votivkirche mezi nejkrásnější vídeňské památky.

Vídeň

Na Michalském náměstí se nachází kostel sv. Michala z 12. století a Looshaus z roku 1911. Mezi další zajímavé památky Vídně patří palác Albertina z roku 1781, palác Mollard – Claryovský, Minoritský kostel, Starhemberský, Dietrichsteinský a Ferstelův palác, Palác Kinských, kostel Am Hof, palác Collato, kostel Panny Marie na břehu, Dominikánský či Jezuitský kostel a Artaria Haus.

Vídeň

Milovníci architektury by neměli vynechat návštěvu proslulého Hundertwasser Hausu. Jde o komplex obytných domů postavených v letech 1979 -1986, které se díky své originalitě staly vyhledávanou městskou atrakcí. Na Mariahilfer Strasse se můžete kochat nepřeberným množstvím obchodů a krámků, restaurací, kaváren a zábavních podniků. Velkou lákadlem Vídně je také obří ruské kolo Prater, kolem kterého se rozkládá velký zábavní a přírodní park.

Vídeň

Abyste se mohli pokochat všemi památkami a atrakcemi Vídně, musíte využívat městské hromadné dopravy nebo si zaplatit taxi. Město má velice pestrou dopravní síť, jezdí zde autobusy, tramvaje i metro, tzv. U-bahn. Právě metro je považováno za nejvýhodnější dopravní prostředek, je totiž moderní a čisté. Metro není jen podzemní, několik linek vyjíždí také na povrch. V dnešní době jej tvoří 5 linek a přeprava je tak rychlá a spolehlivá. Abyste se z centra města dostali do okrajových částí, musíte využít příměstského vlaku S-bahn.

Vídeň

Karlskirche - kostel svatého Karla Boromejského

Karlskirche - kostel svatého Karla Boromejského

Kostel svatého Karla Boromejského, neboli Karlskirche je po Stephansdomu druhým nejvýznamnějším svatostánkem v rakouské metropoli. Je považován za největší barokní chrám nacházející se na sever od Alp. Byl vystavěn při příležitosti překonání morové epidemie, která v roce 1713 sužovala Vídeňany.

celý článek

 

Schönbrunn - dům císaře pána

Schönbrunn - dům císaře pána

Bývalou slávu a lesk rakousko-uherské monarchie dokládá výstavný a honosný zámek Schönbrunn ve Vídni, ležící asi 15 km západně od centra. Bývala to letní rezidence císařovny Marie Terezie, později císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Sissi.

celý článek

 

Výstava impresionistů ve Vídni

Výstava impresionistů ve Vídni

Jak spontánně pracoval ve skutečnosti van Gogh? Který impresionista maloval na bedně kubánských doutníku? Jaké tajemství odhaluje rentgenový snímek Renoirova obrazu? Odpovědi na tyto a další zvídavé otázky vám přináší aktuální výstava ve vídeňské Albertině. Potrvá až do ledna příštího roku.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA