Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Votivkirche

Působivý pískovcový kostel byl zbudován v neogotickém slohu v letech 1855 až 1879 jako výraz díků za to, že František Josef I. přežil pokus o atentát v roce 1853. Nachází se v parku Sigmunda Freuda na náměstí Rooseveltplatz. Německé slovo „votivkirche“ znamená v překladu pamětní kostel.

Když František Josef I. přežil napadení maďarským krejčím Libenyim, jenž na něj v roce 1853 zaútočil nožem, jeho bratr Maxmilián (budoucí císař Mexika) nechal z vděčnosti vystavět tento boží stánek. Mnohé z bočních kaplí jsou zasvěceny válečným hrdinům, mimo jiné Mikuláši Salmovi, jenž velel vojskům při obléhání Vídně Turky v roce 1529.

Podle plánů Heinricha von Ferstel vznikla monumentální stavba se dvěma věžemi ve stylu francouzské katedrální gotiky. Stavba se po dokončení v roce 1879 přiřadila k základním dílům přísného historismu. Vstup do kostela je zdarma a určitě se vyplatí se sem zajít podívat. Kromě nádherných vitrážových oken, jsou zde k vidění i velmi umně zhotovené sochy a plastiky. V severní lodi kostela lze vidět kopii Madony z Guadelupe, která je zde jako připomínka na bratra císaře Franze Josefa – Ferdinanda Maxmiliána.

Votivkirche je dílo prof. von Ferstela (zdobil mj. i Španělský sál Pražského hradu a stavěl tzv. Červený kostel v Brně). Architekti vídeňské Ringstrasse (všichni za zásluhy „von“ – takoví rakouští národní umělci se mj. uplatnili i v Brně, kde se stavěly – samozřejmě o něco menší – dominanty podobného typu na místě hradeb. Ne nadarmo se moravské metropoli říkalo Malá Vídeň.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA