Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Schönbrunn - dům císaře pána

Bývalou slávu a lesk rakousko-uherské monarchie dokládá výstavný a honosný zámek Schönbrunn ve Vídni, ležící asi 15 km západně od centra. Bývala to letní rezidence císařovny Marie Terezie, později císaře Františka Josefa I. a jeho manželky Sissi.

Stavba je to vskutku gigantická a rozlehlá – vždyť má plných 1441 pokojů a 200 kuchyní! Hlavní budova se pyšní délkou 175 m a šířkou 55 m. A to měl být podle původních záměrů ještě větší…

Schönbrunn

Na rozdíl od mnoha jiných podobných staveb nevyniká stovky let dlouhou historii a vznikla z příkazu Habsburků „na zelené louce“, jak se dnes s oblibou říká. Za císaře Leopolda I. tu byl postaven barokní lovecký zámeček, z něhož se však nezachovalo prakticky nic. Každý další panovník totiž nechal budovu přestavět a rozšířit po svém. Až rokokový komplex z dob Marie-Terezie, navržený architekty Johannem Bernhardem Fischerem von Erlach a Nicolausem Pacassi, se stal základem dnešního areálu. V roce 1830 se tu narodil císař František Josef I. (vládl 1848 – 1916). Na sklonku života trávil na zámku veškerý čas a také tu zemřel, ještě před zánikem své monarchie.

Schönbrunn

K době císaře Josefa se také vztahují příhody českého velikána Járy Cimrmana a znalci svěrákovsko-smoljakovských her si jistě vybaví říkanku:
V Schönbrunnu, v Schönbrunnu,
střílel císař na srnu.
Minul se však cíle,
zapomněl si brýle.

Ale opět vážně. V nově vzniklé rakouské republice si byli a jsou vědomi historického významu budovy, která v současnosti patří mezi nejnavštěvovanější pamětihodnosti ve Vídni a vůbec v celé zemi. Určitě k tomu přispěl i zápis na seznam památek UNESCO v roce 1996. Ročně se tu vystřídá na jeden a půl milionu návštěvníků a pokud počítáme i park a další zajímavosti v okolí, dostaneme se na obdivuhodných 6,7 milionu lidí za rok.

Schönbrunn

Vzhledem k rozlehlosti paláce však nepočítejte s tím, že byste jej mohli celý shlédnout během jediné návštěvy. V interiérech najdete jak honosně a přepychově zařízené místnosti, tak spartánské komnaty Františka Josefa, který si potrpěl spíše na prostý způsob života. Sice ani zdaleka nejsou všechny místnosti přístupné (z celkového množství jich můžete spatřit 45), ale i to, co k vidění je, bylo rozděleno na několik prohlídkových okruhů.

Schönbrunn

Vrcholem nabídky je tzv. Schönbrunn Pass Gold, jakási „zlatá“ vstupenka. Je to něco jako permanentka, platí totiž rok, během kterého můžete navštívit všechna přístupná místa a atrakce, včetně místní zoo (Tiergarten Schönbrunn). Ta je mimochodem nejstarším zařízením svého druhu na světě. Nevynechejte ani zámecký park, který konkuruje tomu versailleskému, 113 m dlouhý obrovský skleník z roku 1882 zvaný Palmenhaus a tzv. Pouštní dům (Wüstenhaus) s vzácnými kaktusy a teplomilnými rostlinami. Především dětem, ale určitě i dospělým se bude líbit důmyslné bludiště Irrgarten, rozkládající se na ploše 2 700 m2. Dalším zajímavým místem je muzeum povozů. Jedním z exponátů je císařský kočár o váze 4 tuny, který musel být tažen osmispřežím a přesto díky své váze dosahoval jen rychlosti chůze.

V areálu pochopitelně nechybí ani několik možností občerstvení a příjemného relaxačního posezení. Schönbrunn toho zkrátka nabízí hodně k vidění a na své si tu přijdou lidé mnoha chutí a zájmů.

- mih -

Článek byl zobrazen 16 122 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA