Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Karlskirche

Ubytování ve Vídni

Kostel Karla Boromejského (Karlskirche) je nejvýznamnější barokní kostel ve Vídni. Je to nejdominantnější budova Karlova náměstí (Karlsplatz). Barokní skvost Vídně nechal postavit císař Karel VI. jako dík za odvrácení morové epidemie v roce 1713. Ohromující kostel Karlskirche vznikl v letech 1715 až 1737 tedy na počest Karla Boromejského – ochránce proti moru. Měl totiž vyjadřovat díkůvzdání za to, že v roce 1713 zbavil Vídeň epidemie moru, která si vyžádala více než 8 tisíc lidských životů.

Karlskirche

Císař Karel VI. vypsal na návrh kostela architektonickou soutěž, v níž zvítězil projekt Johanna Fischera von Erlach. Votivní stavba, velkolepé dílo Johanna Bernharda Fischera von Erlach a jeho syna Josepha Emanuela, byla vysvěcena v roce 1737 a dodnes se řadí po bok stěžejním dílům evropského baroka. Barokní mistrovské dílo se pyšní kupolí a portikem vycházejícími z klasické architektury, zatímco sloupy připomínající minarety naznačují orientální vlivy.

Karlskirche

Kostel má délku 80 m a na šířku 60 m, kupole dosahuje výšky 72 m. Mohutné kopule a impozantní triumfální sloupy po stranách středního průčelí, připomínajícího starověké antické chrámy, měly zdůrazňovat mocenské ambice Habsburků, kteří právě v tu dobu zvítězili nad Turky. Znázorňují také výjevy ze života sv. Karla Boromejského. Levý sloup ztělesňuje Neochvějnost a pravý Odvahu. Sloupy, zakončené orly s císařskou korunou, dosahují výšky 33 m. Sochu patrona – ochránce proti moru – vytesal Lorenzo Mattielli. Zaujímá čestné místo na vrcholku štítu.

Karlskirche

Oválnému interiéru, laděnému do jemných pastelových barev, dominuje monumentální freska v chrámové kopuli od Johanna Michaela Rottmayra, zobrazující Pannu Marii prosící Nejsvětější Trojici, aby zbavila obyvatele moru. Pokud probíhají restaurátorské práce, mohou návštěvníci vyjet výtahem na lešení a fresku si prohlédnout zblízka. Hlavní oltář je dílem Lorenza Mattielliho a Fischera von Erlach. Boční oltáře nesou obrazy M. Altomonta a D. Grana. Bohatě zlacená kazatelna dekorovaná rokajemi a květinovými girlandami, vrcholí baldachýnem zdobeným postavami dvou andělů. Také schodiště střeží dva andělé, symboly katolické víry. Anděl nalevo zosobňuje Starý zákon, zatímco druhý Nový zákon.

Karlskirche

Bohatě zdobený interiér svatostánku lze každodenně navštívit a vstup pro dospělého stojí 6 €. Exteriér kostela je stejně působivý jako jeho interiér. Před kostelem se nachází dlážděná nádrž s moderní skulpturou od Henryho Moora uprostřed, navrženou záměrně tak, aby kontrastovala s barokním slohem svatostánku. Majestátní stavba se nachází na důležitém dopravním uzlu vídeňské městské dopravy - náměstí Karlsplatz. Každoročně jsou na Karlsplatzu před kostelem Karlskirche pořádány vánoční trhy nezávislých umělců a uměleckých řemesel. Nedaleko kostela je jeden z četných vchodů do stanice Karlsplatz, kde se stýkají linky metra U1, U2 a U4.

Napravo od kostela se nachází Vídeňské muzeum (Wien Museum) z 50. let 20. století, nalevo Technická univerzita z let 1816-18. V přilehlém Resselparku stojí pomníky skladatele Johannese Brahmse a vynálezce lodního šroubu Josefa Ressela. Na náměstí Karlsplatz potom najdete secesní Wagnerovy pavilony z roku 1901, které byly vybudovány slavným architektem jako součást vídeňského metra. V 80. letech 20. století byly oba nádherné pavilony zrekonstruovány a nyní slouží k příležitostným výstavám a jeden z nich v létě jako kavárna.

Karlskirche

Mnohé z nejkrásnějších budov ve Vídni projektoval Johann Fischer von Erlach (1656 – 1723). Narodil se ve Štýrském Hradci, ale studia absolvoval v Římě a poté se přestěhoval do Vídně, kde se stal dvorním architektem a čelným představitelem barokního slohu. Navrhl mnoho kostelů a paláců, zejména Karlskirche a univerzitní kostel v Salcburku. Kromě toho načrtl plány pro zámek Schönbrunn. Zemřel však dříve, než stačil Karlskirche dokončit, a tak kostel dostavěl jeho syn.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA