Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ostrov Donauinsel

Po celá staletí se Vídeň nerozkládala na krásném modrém Dunaji, ale vedle něho. Teprve koncem 19. století, kdy byla provedena regulace řeky, se město posunulo blíže k jejímu korytu a rozkročilo se dokonce až na druhý břeh. Když byl v roce 1975 vyhlouben velký kanál (Nový Dunaj), aby se zabránilo záplavám, byl zde vytvořen obrovský rekreační ostrov. Tento ostrov kultury a oddechu, Vídeňáky ne příliš originálně zvaný Donauinsel, rekreanty určitě zaujme.

Dunaj je díky němu rozdělen na dvě ramena - levému se nyní říká Nový Dunaj. Z 200 metrů širokého a 20 kilometrů dlouhého ostrova se stala výletní a rekreační oblast – rozlehlá vnitrozemská pláž, která Vídeňanům mezitím vskutku přirostla k srdci. Prozíravé opatření se uplatnilo například v roce 2002, kdy postihly velké záplavy nejen Vídeň, ale i naši republiku.

V létě sem Vídeňané přicházejí využít cyklostezky a plochy určené na piknik a také si zaplavat. Copa Cagrana v okolí stanice U-Bahnu skýtá bezpočet kaváren a restaurací. Přes ostrov se klenou všechny mosty spojující břehy veletoku a právě z nich se dá nejlépe na ostrov dostat. Z centra je nejsnazší se dopravit na zastávku Donauinsel, která je součástí linky U1 a leží na mostě Reichsbrücke přímo nad ostrovem.

Na tamějších dlouhých asfaltovaných cestách se zabydleli milovníci cyklistiky, pěší turistiky, kondičního běhu i kolečkových bruslí. Zvlášť přitažlivý a přitom snadno dostupný areál Neue Donau je pravý rekreační ráj, na jehož mnohakilometrových plážích to v horkých dnech a o letních nocích vře jako někde v Timmendorfu na Baltu nebo v italskémi Rimini. Severní část vyhledávají kvůli příznivému větru vyznavači windsurfingu, střední nabízí díky chráněným zátokám vhodná místa pro rodinné koupání.

Na své si přijdou i vyznavači nudismu, kteří zde mají svá vyhrazená místa. Vyznavači kultury nahých těl jistě neopomenou jednu ze dvou nudistických pláží, kterým se v německy mluvících zemích říká FKK. Po jedné skrývají severní a jižní část ostrova. Svou rozlohou se řadí mezi největší ve Vídni.

Zelené louky a čtyřicet kilometrů písečných a oblázkových pláží obsadí milovníci slunečních paprsků, jiní brázdí na šlapadlech a vodních lyžích říční hladinu nebo hrají na břehu malou kopanou, košíkovou či plážový volejbal a návštěvníci z jiných metropolí jim mohou jen tiše závidět. Četné restaurace, bary a diskotéky soustředěné na zábavní promenádě Copa Cagrana, jejíž jméno je odvozeno z nedaleké městské čtvrti Kagran, zaplňuje po západu slunce převážně mladé publikum a ostro tak žije dál až dlouho do noci. Například poslední červnový víkend se zde koná tradiční Donauinselfest, což je třídenní megapárty s hudbou, sportovními vystoupeními a kabaretem.

Mezi rameny Nového a Starého Dunaje, kousek na západ od Uno-City, se uprostřed Donauparku tyčí 252 m vysoká věž. Donauturm tu společně s parkem vyrostla v roce 1964 při příležitosti mezinárodní zahradnické výstavy. Z její otáčivé restaurace je nádherný výhled na město. Z terasy se od dubna do října provozuje bungeejumping.

Donauinsel se pro mnohé české cyklisty, již svého času nadšeně testovali cyklostezku Praha – Vídeň, stal jakousi vstupní branou do hlavního města Rakouska. Cyklostezka Donauradweg vede po obou březích řeky.

Asfaltový povrch celého ostrova mocným kouzlem přitahuje všechny vyznavače jízdy na kole, inlajnisty i běžce na krátké i dlouhé tratě. Rakouští inženýři mysleli zvláště na vytrvalce, když jim postavili ostrov v takřka přesné délce půlmaratónu. In-line stezka na ostrově míjí četné zahradní restaurace, beach-volejbalové kurty a městskou pláž s výhledem na siluetu Vídně i mrakodrapy Donauparku.

Z ostrova lze projet zábavním parkem Prater přibližně 5 km bruslařským okruhem až do historického centra, průjezdného díky řetězci cyklostezek. Ti, kteří Donauinsel projedou za jediný den, mohou poslední den vyrazit po Podunajské cyklostezce ke Klosterneuburgu, městu s majestátním barokním klášterem a vinařskému centru Rakouska, nebo se projet po Podunajské cyklostezce lemující Vídeň souběžně s ostrovem Donauinsel.

Kromě toho, že ostrov poskytuje znaveným pracujícím možnosti odpočinku a odreagování, je zároveň také přírodní rezervací. Domov zde nalezly vzácné druhy ryb a ptáků. Někdy se vám tu podaří potkat i srny nebo zajíce.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA