Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hotel Sacher

Hotel Sacher je známým vídeňským hotelem a to nejen jako luxusní ubytovací zařízení, ale především díky Sacherovu dortu (Sacher torte) - čokoládové lahůdce, jejíž věhlas přesahuje dávno hranice Rakouska. Budova hotelu stojí hned vedle Vídeňské státní opery, tzn. v centru města.

Hotel Sacher je již od svého založení v roce 1876 vídeňskou legendou. Mezi jeho hosty nechyběli císařové, diplomaté ani umělci. V sousední kavárně si na slavném Sacherově dortu s kávou pochutnávali takoví spisovatelé, jako byl Arthur Schnitzler. Hotel se dodnes řadí k nejluxusnějším v metropoli. Všechny pokoje jsou osobitě zařízené. Je rozdělený na pokoje a apartmány a po nedávno dokončené generální renovaci se v něm nachází jedna z nejkrásnějších soukromých uměleckých sbírek ve Vídni.

Když už jste jednou ve Vídni je pochopitelně nemožné odjet bez ochutnávky Sacher-dortu. Dort Sacher vymyslel otec Eduarda Sachera Franz v roce 1832 ještě jako mladý cukrářský učeň. V roce 1832 se dal najmout do služeb kancléře Metternicha a toužil nějak zaujmout. Protože kancléř často pořádal noblesní večírky pro vídeňskou smetánku a své evropské partnery, nebyl to takový problém. Záměr se povedl a Franz vytvořil dort přelitý tlustou vrstvou čokolády a plněný meruňkovou marmeládou. Epochální vynález je srovnatelný snad jen s objevem plísně na camembertu nebo systému zrání šampaňského.

Sachrův dort dodnes vévodí mezi nabídkou sladkých pamlsků v cukrárnách a restauracích po celém světě. „Sachr“ je droga pro čokoholiky. Dort sestává ze žloutků, cukru, másla, hořké čokolády, s trochou mouky a s velkým množstvím sněhu. Jednotlivé vrstvy se mažou meruňkovou marmeládou a navrch přijde čokoládová poleva. Pravá receptura je však přísně střeženým tajemstvím, které zná jen několik málo lidí.

Franzův syn pak založil na Philharmonikerstrasse honosný hotel Sacher. To bylo roku 1876 a dnes hotel patří k Vídni třeba jako lipicáni nebo jako obří kolo v Prátru. Hotel jako přepychový podnik s restaurací začali záhy navštěvovat šlechticové a zámožní občané Rakouska-Uherska. Hotel po dlouhá desetiletí řídila Eduardova manželka Anna, dáma, která do podniku přivedla vynikající klientelu z nejvyšších kruhů. Odehrávaly se tu okázalé slavnosti, státnická jednání i milostné aféry. Zvlášť věrným hostem byl korunní princ Rudolf. Dařilo se jí až do pádu monarchie, kdy začala sláva hotelu pomalu uvadat a Anna Sacherová se uchýlila do ústraní. Hotel těžce překonal období světových válek a o jeho znovuzrození se postarali až v sedmdesátých letech noví majitelé - rodina Gürtlerů, která udržuje tradici hotelu dodnes.

V současnosti hotel opět vesele prosperuje a vítá známé osobnosti. Hlavu zde složili například John F. Kennedy, John Lennon s chotí Yoko Ono, anglická královna Alžběta či francouzský herec J. P. Belmondo. Pětihvězdičkový luxus na jedné z nejlepších adres Vídně si může dovolit jen málokdo a tak se nabízí alespoň možnost návštěvy kavárny v přízemí hotelu, kde lze buďto posedět nebo nakoupit v přilehlém krámku s tradičními Sacherovými produkty. Ani zde nepanují nejlevnější poměry, ale to vše je vykoupeno možností ochutnat skutečně pravý Sachrův dort.

Hotel má pět hvězdiček a za sebou soudní spor a právo na označení Sacher Torte. Na Francově objevu se totiž chtěl přihřát každý, a navíc prý neuctiví dědicové prodali recept na začátku minulého století konkurentům od Demela. Skutečnost, že dva slavní cukráři Sacher a Demel vedli sedm let právní při o původní recept na Sachertorte, dokazuje, jak vážně berou Vídeňané své zákusy. Přestože recept najdete v každé kuchařce, originální předpis zůstává tajný. Pokud po dortu prahnete, nemusíte jezdit do Vídně. Na www.sacher.com si jej můžete objednat v jakékoli velikosti. Levný ovšem není.

Název Sacher je úzce spjat s významnou kulturou Rakouska. Kromě zmíněného hotelu a dortu existují ještě kavárny (Café Sacher) ve Vídni, Innsbrucku a Salzburku a otevření dalších filiálek se očekává v blízké budoucnosti.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA