Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

ZOO Vídeň

Pokud hledáte na výlet ZOO světové třídy blízko ČR, tak ve Vídni v zámeckém parku Schönbrunnu se nachází nejstarší existující zoologická zahrada na světě. Projít se tak můžete po stopách Marie Terezie a ostatních Habsburků, kteří v zámeckém parku vytvořili spoustu zajímavostí.

Schönbrunnská zoologická zahrada (Menagerie), kterou jako královský zvěřinec založil již v roce 1752 František Štěpán Lotrinský, je domovem asi 750 divokým a domácím zvířatům. Rakouský císař - manžel Marie Terezie zdejší park založil, aby sem mohl přivést své šlechtické hosty a ukázat, co všechno jeho letní rezidence Schönbrunn nabízí.

V roce 1779 se císař Josef II. projevil jako známý reformátor. Zmíněný rok 1779 se váže k dnešní zoologické zahradě, protože tehdy Josef II. zpřístupnil zvěřinec veřejnosti, a to bezplatně. V roce 1828 byla obyvateli nadšeně obdivována první, ve Vídni žijící žirafa. V roce 1921 přešel zvěřinec do majetku republiky a od roku 1926 je nazýván zoologickou zahradou. V roce 1991 opustila tato zoo státní správu a stala se společností s ručením omezeným, protože byla privatizována. V roce 1997 byla pak společně se zámkem a celým parkem zapsána na seznam památek UNESCO.

Od těchto dob už uplynulo spoustu času, a tak dnešní zoo vkusně a nenásilně kombinuje barokní „menažérie“ s nejmodernějšími pavilony pro zvířata. V této zoologické zahradě se návštěvníci mohou těšit na všechny obvyklé atrakce včetně slonů, plazů a motýlů, z nichž většina žije v barokních pavilonech. Z historických zajímavostí lze ještě zmínit, že v roce 1906 se zde narodilo první slůně v zajetí, což bylo raritou, poněvadž to bylo do té doby považováno za nemožné.

Dnes je to moderní zoologická zahrada provozovaná ve velké míře v historických kulisách. Téměř celá zahrada leží na rovině, ale její zadní strana přiléhá ke svahu, který tady před miliony let vytvořil tok řeky. Zahrada má vstup jak zdola, tak i ze zadní strany. Při horním vstupu se nachází něco jako skanzen. Pravý tyrolský statek, spodní část s chlévy zděná, horní dřevěná. Tak jak to na statku má být - alpská plemena krav ve výběhu a drůbež, a taky prodej sýrů a restaurace.

Zoo Schönbrunn může mnohému návštěvníkovi na mapce parku připadat maličká, avšak zdání klame. Vstupné činí 12 euro, a pokud máte dostatek času tak si můžete koupit kombinovaný tiket za 16 euro a ještě navštívit palmový a pouštní dům v parku zámku. Do zoo jsou dva vstupy a je dobré si vzít zdejší mapku areálu, abyste nic nevynechali.

Velkým lákadlem zoo jsou zdejší medvídci panda, kteří se jen lenošně povalují a žvýkají občas bambusové výhonky. Z medvídků jsou zde k vidění i nádherní australští koalové. Mimo překrásné pandy a koaly je nutno zmínit expozice afrických zvířat, které jsou druhově dosti obsáhlé. Nejdete zde ubikace nosorožců, hrochů, žiraf, slonů, ale i gepardů a lvů.

Nejhonosnější je tropický pavilon, což je obrovský skleník s expozicí pralesa, kde se můžete pohybovat v jednotlivých výškových úrovních lesa a volně pozorovat ptactvo či kaloňe, kteří bez hnutí spí u stropu. Z původní vodárenské věže byl vybudován „dům moře“ - tropický prales přes 2 podlaží s volně pobíhajícími opičkami, létajícími ptáky, v dalších podlažích velké akvárium s obrovskou mořskou želvou, se žraloky, terária s plazy, akvária se zajímavými druhy tropických ryb, murény, korály, ap. Ve skalních výklencích je možné navštívit další místnosti jako např. jeskyni, kde je naprostá tma, jen tiše ševelící křídla netopýrů vám občas zavadí o vlasy.

Mimořádným zážitkem jsou expozice, kde vstoupíte přímo ke zvířatům, jako například velké ptačí voliéry. Kolem vás prolétají barevní pěvci a papoušci nejrůznějších druhů. Celá expozice je navíc vhodně doplněna rostlinami, takže si připadáte jak ve volné přírodě. Další pavilon, který nelze nezmínit je z mořského světa, kde obří akvária s korálovými útesy vypadají velice kouzelně.

V Schönbrunnské zoo dělají vše pro spokojenost návštěvníků a nabízejí zde dokonce noční prohlídky s průvodcem a přístrojem pro noční vidění. Takovou prohlídku je nutné si předem rezervovat a maximální počet účastníků je 20 osob. Každopádně tato zoo je jednou z nejlepších a nejmodernějších na světě a navštívit ji ve dne nebo v noci, znamená odnést si spoustu zážitků, dojmů a poznání.

Zoo Vídeň se nachází v areálu parku Schönbrunn. Pokud pro dopravu zvolíte auto, je to asi hodinu jízdy od českých hranic. Auto se dá zanechat na záchytném parkovišti, kterých je po Vídni spousta. Z některého z nich se snadno městskou dopravou dopravíte až k zoologické zahradě. Přímo před Schönbrunnem je záchytné parkoviště, kde hodina stání přijde na 3,5 eura. Turistická centrála Vídně nabádá návštěvníky na garáže Park & Ride, z kterých se dostanete pohodlně na MHD a za parkovné zaplatíte 2,7 euro na celý den.

Poslední radostnou novinkou je, že se ve vídeňské ZOO 22. 1. 2009 vylíhlo mládě vzácného pelikána kadeřavého (Pelecanus crispus), který patří k největším druhům pelikánů na světě. O mládě se stará samice i samec. Tento odchov je velkým úspěchem, navíc v tak mrazivém počasí.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA