Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Teplárna ve Spittelau

Teplárna ve Spittelau je unikátní budova v typickém provedení architekta Hundertwassera. Spalovna odpadu a teplárna ve Spittelau se nachází v nejsevernější části 9. vídeňského okresu nad ramenem Dunaje „Donaukanal“. Je situována přímo u zastávky metra Spittelau na linkách U4 a U6. Její zvláštností je fasáda, kterou v roce 1989 (po velkém požáru spalovny v roce 1987) ztvárnil slavný malíř a architekt Friedensreich Hundertwasser (1928 – 2000).

Známý vídeňský umělec Friedrich Hundertwasser vynikl zejména jako otec extravagantního Hundertwasserhausu, ale to nebylo zdaleka jeho poslední dílo. Stavba symbolizuje fungující symbiózu mezi technikou, uměním a ekologií a je nejznámější ze tří vídeňských tepelných spaloven odpadu provozovaných společností Fernwärme Wien.

Dva roky po dokončení slavného nájemního domu Hundertwasserhaus zadal starosta města Vídeň Hundertwasserovi zakázku na „polidštění“ vídeňské teplárny a spalovny v městské části Spittelau. Právě na této průmyslové stavbě architekt dokázal, že dokáže vnést do nudy a šedi nový pohled. Stavba se stala symbolem pro kompromis mezi průmyslem a ekologií a inspirovala například i architekty teplárny v japonské Osace.

Spalovna se tak stala mimořádným uměleckým dílem a vyhledávanou turistickou atrakcí. Hundertwasserova výzdoba spalovny symbolizuje symbiózu mezi technikou, ekologií a uměním. Byla postavena v roce 1971, aby dodávala teplo do přibližně 2 km vzdálené vídeňské Všeobecné nemocnice. S celkovým instalovaným výkonem 460 MW představuje druhé největší zařízení na výrobu tepla ve Vídni.

Teplárna byla dokončena roku 1971 a od té doby jde o druhou největší provozovnu tohoto typu ve Vídni. Ročně se zde spálí na 260 tisíc tun odpadu z domácností a vyprodukuje 40 tisíc MWh proudu a 500 tisíc MWh tepla. Budova tak slouží jako zdroj vytopení asi šedesáti tisíců vídeňských bytů a nedaleké nemocnice. Používají se zde moderní ekologické způsoby práce. Teplárna je charakteristická svou pestrobarevnou fasádou od Friedricha Hundertwassera z roku 1987 a stala se tak reprezentantem pokrokové výroby energie.

Teplárna Spittelau patří mezi nejbáječnější monumentální realizace. Vysoký teplárenský komín ozdobený velkou zlatou v noci dokonce svítící cibulovitou kopulí, symbolizující pohádkový Orient, je vidět již z velké dálky. Hundertwasserův návrh dokázal i tak obyčejnou a obvykle nudnou budovu jakou je teplárna proměnit v zajímavé umělecké dílo.

Vlastním jménem Friedrich Stowasser byl všestranný umělec. Do své architektonické tvorby vnášel prvky z malířství a grafiky. Pro jeho styl je nejtypičtější odmítnutí rovných linií a snaha o co nejpevnější sepětí s přírodou. Jeho pestré obrazy jsou prostoupeny přírodními tvary a spirálami. Inspirován vídeňskou secesí, zejména Gustavem Klimtem a Egonem Schielem, si vytvořil tento akční umělec a světový aktivista svůj jedinečný „Hundertwasser-Stil“.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA