Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hundertwasserhaus

Nejproslulejší ze všech obytných domů ve Vídni leží na rohu ulic Löwengasse a Kegelgasse východně od centra města. Dům vznikl v letech 1979 až 1986 jako vůbec první budova, na níž se svým originálním designem podepsal Friedensreich Hundertwasser. Po dědečkovi z Čech jménem Stovoda, po otci Stowasser, upravil si jméno na Hundertwasser. Poněkud neprávem se však zapomíná na spoluautora projektu, architekta Josefa Krawinu (celý dům se oficiálně nazývá Hundertwasser-Krawinahaus).

Co mají  Tančící dům a Hundertwasserhaus společné? Hundertwasserhaus byl postaven ve Vídni v roce 1985 a Tančící dům v Praze o jedenáct let později podle návrhu stejného architekta. Hundertwasserhaus je dílem rakouského umělce nevšedního smýšlení Friedricha Hundertwassera, který do stavby vložil své životní postoje a osobitý vzkaz dalším generacím. Stavba láká svou výstředností návštěvníky Vídně již od roku 1985, kdy byla dokončena. Nachází se v ulici Löwengasse poblíž zastávky Hetzgasse na tramvajové lince N, která jede od stanice metra Schwedenplatz ve směru na konečnou Prater Hauptalee.

Tento poněkud kuriózní obytný dům je dokladem umělecké fantazie a tvořivosti malíře Friedensreicha Hundertwassera, který odhodil všechna ustálená pravidla symetrie a pravoúhlé dogmatiky, aby tak vytvořil zcela jedinečné a ohromující umělecké dílo. Tento dům s cibulovými báněmi, zelenou střechou a pestrobarevnou fasádou se řadí k nejnavštěvovanějším dominantám Vídně. Výstřední rakouský architekt jej projektoval jako hravý útok na obvykle nudnou obytnou architekturu. Dokazoval tak, že praktické může být zároveň krásné.

Turistické veřejnosti nepřístupnému domu zůstala dodnes funkce, pro kterou byl vystavěn, tedy obytná. Nachází se tu 50 bytů, při pohledu na fasádu jasně odlišených různobarevnými plochami. Přední stranu domu charakterizují syté odstíny modré, žluté, červené a bílé a každá barva náleží jednomu bytu. Hlavní vchod představuje průchod vedoucí na vnitřní nádvoří. Byty nad hlavním vchodem spočívají na barevných pilířích. Před vchodem pozorovatele zajisté zaujme příjemná fontána.

Důležitou roli hrají terasy a zeleň – stromy rostoucí na střeše, kachlová výzdoba, sloupy či různě velká a tvarovaná okna, tedy prvky typické pro všechny Hundertwasserovy stavby. Vedoucím atributem stavby je však život - a to doslova. Dům obrůstají stromy a popínavé rostliny přesně tak, jak zapálený ekolog Friedrich od začátku plánoval. Prales trčící z domu vynikne zejména na jaře a v létě - značná část budovy se tak zazelená a oživí i jinak dostatečně pestrou fasádu. Keře a stromy na balkonech a na střeše představují ve městě příjemné osvěžení.

Hundertwasserhaus završují dvě zlaté třpytivé báně, které mu propůjčují romantický orientální nádech. Dvě věže zakončené cibulovými báněmi ukrývají centrální schodiště. Díky skleněné přední části jsou přes den vzdušné a prosvětlené. Na pěší zóně kolem Löwengasse objevíte pohodlné lavičky a elegantní sloupy lamp. Přímo v domě sídlí kavárna, kde si lze odpočinout od ruchu velkoměsta a na chvíli zapřemýšlet o Hundertwasserově genialitě či pomatenosti. Naproti se nachází přístupný dům, upravený v Hundertwasserově stylu, s kavárnou, obchody a galerií (Hundertwasser Village).

Nedaleko odtud, v ulici Untere Weissgerberstrasse č. 13, pak můžete navštívit další architektovu stavbu – muzeum Kunsthaus Wien. Kromě stálé expozice věnované dílu F. Hundertwassera, se zde pořádají zajímavé mezinárodní výstavy a také můžete posedět ve zdejší restauraci a kavárně.

Tento dům není zajímavý pouze zvenčí, ale také zevnitř, což bohužel turistům zůstává skryto, neboť nájemníci si nepřejí být rušeni. Hundertwasserhaus se hned od svého otevření v září roku 1985 stal velkým lákadlem pro návštěvníky. V den otevřených dveří navštívilo dům přes 70 tisíc návštěvníků. O byty je stále obrovský zájem - na každý byt je asi 500 žádostí.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA