Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radnice (Rathaus)

Budova radnice (Rathaus) sousedící s Parlamentem a přilehlým Rathausparkem byla postavena v letech 1872 – 83 v neogotickém slohu a měla nahradit Starou radnici (Altes Rathaus). Město na stavbu vypsalo soutěž, kterou vyhrál architekt Friedrich von Schmidt.

Radnice ve Vídni se nachází na ulici Ringstrasse vedle stanice metra Rathaus na lince U2. Hned proti budově radnice stojí budova divadla Burgtheater. Okolí radnice je politickým srdcem Rakouska a zároveň kulturním centrem metropole s mnoha výstavními prostory světové úrovně. Oblast vymezuje ze severu Alser Strasse a z jihu Mariahilfer Strasse a zároveň jde o vyhledávanou obytnou čtvrť s krásnými domy v tichých ulicích s řadou obchodů i restaurací.

Protože Vídeň je nejen městem ale i rakouským spolkovým státem, tak je zdejší radnice sídlem orgánů jak městské, tak i státní správy. Dohromady zde pracuje asi dva tisíce úředníků. Kromě toho zde sídlí i knihovny a historické archivy. V honosné novogotické budově Nové radnice (1872 – 1883) sídlí dnes sice vídeňský starosta a také městská rada a zemská vláda, ale její interiér – nádvoří s arkádami, slavnostní schodiště a kolosální slavnostní sál – je v rámci organizovaných prohlídek přístupný veřejnosti.

Interiérem radnice je možné se pokochat díky prohlídce s průvodcem a je tu k vidění kromě řady úřednických a zasedacích místností například výstavní sál Festsaal, kde se odehrávají plesy rakouské smetánky. Největší akce, která se zde každoročně koná, je ples Life Ball - největší evropská benefice na podporu boje proti AIDS.

Vídeňská radnice se rozkládá na ploše 19 592 m2, je v ní 1 575 místností a má 2 035 oken. Působivá stavba má sedm arkádových nádvoří a 1575 místností, v nichž úřaduje městská rada a starosta. Na náměstí před radnicí se po celý rok konají různé slavnosti a akce, počínaje vánočním trhem a konče festivalem Musikfilmfest v létě. Nenechte si ujít příležitost prohlédnout si budovu v noci, kdy je nádherně osvětlena.

Na vrcholku obrovské radniční věže stojí třímetrová socha rytíře v brnění a s kopím. Navrhl ji Franz Gastell, vyrobil Alexander Neht a Vídeňané jí neřeknou jinak než Rathausmann. Rathausmann se stal jakýmsi kovovým maskotem Vídeňanů. Před hlavním průčelím radnice s jemně zdobenými lodžiemi, balkony a okny gotických tvarů se v letní sezoně promítají na obří plátno filmy s operní a hudební tematikou.

Přilehlý radniční park se postupně zaplnil větším počtem pomníků. V době adventu se Radniční náměstí a park mění v obrovský trh. Bývá tu velké množství stánků s řemeslnými výrobky, hračkami, tradičním pečivem, horkými kaštany, pečenými bramborami, svařeným vínem, punčem nebo klobásami. Pro děti jsou tu kolotoče, miniaturní vlak a také poníci, kteří malé návštěvníky vozí na hřbetě.

Další zajímavou akcí, která se koná před radnicí je tzv. Eistraum. Pro období od konce ledna do začátku března se prostor před radnicí i s přilehlými parky promění v jedno obrovské kluziště. Jsou zde dvě velké ledové plochy a ty jsou pospojovány užšími cestičkami, které vedou přes park. Nejkrásnější je zajít si zabruslit večer za tmy, protože je celé kluziště nasvícené, hraje hudba a atmosféra je to nádherná.

Kromě těchto velkých akcí se zde konají i různé menší jen přes víkend. Probíhají zde například prezentace jednotlivých rakouských spolkových států nebo tu člověk může narazit na cyklistický víkend spojený se soutěží o nejvyšší skok na bmx kole.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA