Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Albertina

Ubytování ve Vídni

Největší habsburský obytný palác Albertina trůní na jedné z posledních zachovaných bašt vídeňského opevnění, přímo na jižním cípu Hofburgu. Galerie Albertina je významný vídeňský výstavní prostor a opatruje jedny z nejcennějších malířských a grafických sbírek na světě. Od roku 1805 jsou umístěny v klasicistním paláci Albertina v centru Vídně.

Palác Albertina stojí na náměstí Albertinaplatz. Zastoupeni jsou snad všichni přední světoví umělci – od Dürera a da Vinciho přes Rubense a Rembrandta až po Kandinského, Muchu nebo Chagalla. Muzeum navíc vlastní sbírku egyptských papyrů. Na Albrechtově rampě stojí pomník vévody Albrechta z konce 19. století.  Albertina pečuje o sbírku grafického umění, architektonických nákresů a fotografií, pokrývající všechna období. Zdejších 65 tisíc kreseb a bezmála milion grafických listů zahrnuje výtvory také od Gustava Klimta. Mezi architektonickými nákresy objevíte skici a plány od Otty Wagnera.

Albertina

Sbírka byla založená roku 1776 vévodou Albertem von Sachsen-Teschen, jedním ze zeťů Marie Terezie. Známé grafické listy, jako je Dürerův Mladý zajíc nebo Modlící se ruce, Rubensovy dětské studie a mistrovská díla Schieleho, Cézanna, Klimta, Kokoschky, Picassa a Rauschenberga jsou prezentována na výměnných výstavách. V přepychových komnatách Albertiny, největšího obytného paláce Habsburků přebývala kdysi milovaná dcera císařovny Marie Terezie, arcivévodkyně Marie Christina, později její adoptivní syn arcivévoda Karel, vítěz nad Napoleonem v bitvě u Aspern.

V současné době tvoří Albertinu komplex celkem čtyř staveb a to původní palác, dále pak klášter Augustiniánů z 15. a 16. století, klasicistní přístavba a podzemní prostory. Na konci 2. světové války byla Albertina značně poškozena, ale byla opět zrekonstruována. V letech 1998 až 2003 byla zmodernizována, byl přistaven nový vchod s eskalátory a velké dominantní „křídlo“ na terase paláce.

Umělecké výstavy v Albertině jsou proslulé vysokou úrovní. V náročně rekonstruované budově bývají k vidění také kvalitní příležitostné výstavy. Z poslední doby lze jmenovat např. exkluzivní výstavu 140 obrazů a kreseb Vincenta van Gogha, která by svezena ze šestnácti zemí světa a šedesáti galerií. Naposledy bylo tolik van Goghových děl pohromadě před osmnácti lety v Nizozemsku u příležitosti stého výročí jeho smrti. Kvůli velkému zájmu o expozici musela vídeňská galerie prodloužit otevírací dobu.

Pouhé 3 měsíce po mimořádně úspěšné výstavě z díla Vincenta van Gogha přichází vídeňská Albertina s další lahůdkou pro milovníky výtvarného umění. Instalace s názvem Rembrandtova doba ukazuje 150 děl holandského malířství 17. století ze sbírek Albertiny doplněných asi 40 plátny z jiných sbírek. Autory obrazů a grafik jsou vedle Rembrandta van Rijn jeho méně známí vrstevníci jako Hendrick Goltzius, Aert van der Neer, Aelbert Cuyp a Adriaen van Ostade, Jan van Goyen, Roelandt Savery a další.

Výběr jasně dokládá, jak vysokou úroveň v té době nizozemské malířství mělo a jaký je jeho význam pro evropské a světové kulturní dědictví. Jsou zde k vidění krajiny, portréty, scény z každodenního života i zátiší. Typická je pro ně dějovost a zobrazení reality každodenního života se všemi detaily.

Vrcholem výstavy jsou Rembrandtovy obrazy, mezi kterými nechybí ani autoportréty (během svého života jich namaloval okolo 50), mimo jiné Vlastní portrét s baretem, ve kterém se vystihl bez jakékoliv snahy o přikrášlení a ani portrét umělcovy první manželky Saskie se nepokouší milovanou ženu idealizovat. Olejomalby doplňují grafické listy dokládající Rembrandtovo řemeslné mistrovství a nevšední schopnost zachytit atmosféru pomocí světel a stínů. Výstava potrvá do 27. června, otevřeno je denně od 10 do 18 hodin, ve středu až do 21 hodin.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA