Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dornbirn

Největší město Vorarlberska Dornbirn leží 9 km jižně od Bregenzu v údolí Rheintal a na úpatí Bregenzer Waldu. Je střediskem textilního průmyslu. První továrna tu byla založena už v roce 1832.

Po osídlení Ilyry, Kelty a Fímany následovali Alemánové. V 5. století tady žilo rétorománské obyvatelstvo vedle alemánského. Dornbirn vznikl kolem roku 500 jako tábor Alamanů, současný název se užívá od konce 14. století, kdy město koupili Habsburkové. V 17. století se místní sedláci vzbouřili proti hraběti z Ennsu, který si chtěl Dornbirn přisvojit. Za napoleonských válek se zase postavili Francouzům i Bavorům.

Ve 13. a 14. století osídlují vysoko položené oblasti Vorarlberska Walserové, přicházející z Wallisu. Po roce 1360 získávají nadvládu "před Arlbergem" Habsburkové; nezávisle na tom existují zemské stavy se zemským sněmem jako lidová samospráva. Konečnou samostatnost jako spolková země získává Vorarlbersko v roce 1918.

Na náměstí Marktplatz se nachází kostel sv. Martina postavený v letech 1840 – 1854, a také věž z 15. století, později barokně upravená. Na rohu potom stojí nejstarší stavba ve městě – Rotes Haus (Červený dům, 1639), dřevěný štítový dům, hezká ukázka typické architektury údolí Rýna.

Moderní přírodní muzeum, nazvané Museum Inatura, nabízí expozice o dějinách a životním prostředí země, v Rolls-Royce-Museum zase uvidíte modely vozů z 20. a 30. let. Kabinovou lanovkou můžete vyjet na vrchol Karren (976 m n. m.), odkud se naskýtá krásný rozhled na Bodamské jezero a údolí Rýna.

Tipy na výlety
Soutěska Rappenloch s krásnými přírodními scenériemi leží přibližně 4 km jihovýchodně od Dornbirnu. Vede k ní úzká silnice ve svahu podél potoka Dornbirner Ache. Pěší procházky s průvodem organizuje turistická kancelář v Dornbirnu.

V létě se v Bregenzer Waldu dají podnikat pěší túry po mnoha značených stezkách různé náročnosti, stejně tak výlety na kole, lézt po skalách nebo hrát golf. V zimě se samozřejmě lyžuje. V oblasti je více než 300 km sjezdovek a zhruba stejná délka tratí pro běžkaře.

Panoramatické lanovky stoupají na vyhlídkové hory v Bregenzi a Dornbirnu. Muzea lákavým způsobem prezentují historii regionu nebo ukazují současnost jako např. Muzeum Rolls-Royce v Dornbirnu. Exkluzivní zábavu nabízí kasino na jezeře v Bregenzi. Hospodářské centrum země žije také kongresovou a obchodní turistikou a několika veletrhy. V zimě nabízí tři lyžařská střediska rodinné lyžování a z roviny Rheintalu to není daleko ani do dalších lyžařských středisek země.

Za výhodný paušální tarif umožňuje "Zážitková karta mezinárodního Bodamského jezera " volné využívání lodí na Bodamském jezeře a volný vstup do mnohých zařízení pro volný čas kolem jezera. Lodní doprava na Bodamském jezeře nabízí rozsáhlý program výletů pravidelnými i zvláštními lodními linkami do sousedních zemí Německa a Švýcarska.

Podél Rýna je možné narazit na řadu zřícenin hradů (např. Hofen u Bregenzu) i rozlehlých pevností (Schattenburg ve Feldkirchu). Pěkné domy, paláce a kostely jsou ve městech Bregenz, Feldkirch, či Bludenz.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA