Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bludenz

Město Bludenz leží 28 východně od Feldkirchu v místě, kde se potkává pět údolí – Montafon, Brandnertal, Klostertal, Walgau a Grosswalsertal. Poprvé je zmiňováno v listině Oty I. z roku 940, od roku 1228 ve vlastnictví hrabat z Montfortu, v roce 1391 ho získali Habsburkové.

Ohromné škody způsobily tři velké požáry (poslední 1682). Rozkvět naopak přinesla silnice přes Arlberský průsmyk, kterou nechal vybudovat císař Josef II. a koncem 19. století pak železnice. V roce 1918, když se Vorarlbersko stalo rakouskou spolkovou zemí, se velká část místních obyvatel vystěhovala do Švýcarska. Již předtím totiž usilovali o přičlenění k tomuto státu, což se nepodařilo.

Srdcem oblasti je městečko Bludenz, které se každoročně v červenci kvůli největšímu svátku čokolády na světě celé zbarví do fialova. Ostatně čokoláda voní v jeho starobylých ulicích i v zimě. Přímo proti nádraží je továrna Suchard s obchodem, kde levně nakoupíte výbornou čokoládu. Ze skromných začátků v roce 1984 si akce získala velkou popularitu. Čokoláda Milka se v továrně v Bludenz vyrábí už více než sto let, přesně od roku 1901. Sama továrna byla otevřena v roce 1888 jakožto pobočka švýcarské firmy a i v současnosti patří k největším výrobcům této čokolády. Název Milka je zkratkou Milch a Kakao a už první obaly zdůrazňovaly, že čokoláda je vyrobena z alpského mléka. V alpské scenérii nechyběla kráva a obaly byly fialové. Kráva Milka na obalu dominuje až od roku 1972.

Pobyt tu zpříjemňují procházky historickým centrem, nákupy i alpský aquapark Val Blue. Kdo by si chtěl vše prohlédnout z výšky, může se nechat vyvézt lanovkou na Muttersberg, jeden z oblíbených výletních cílů nad městem. Farní kostel St. Laurentiuskirche s osmibokou věží pochází z roku 1514, později byl přebudovaný. Vedle stojí zámek Gayenhofen z 18. století, v němž sídlí hejtmanství. Na Kirchgasse najdete pravděpodobně nejstarší budovu města, bránu Oberes Tor (Horní). V ní sídlí malé Městské muzeum mapující historii města.

Turistická oblast Alpský region Bludenz je označován tamními organizátory lyžařských pobytů přívlastkem důvěrný nebo také rodinný. Nenajdete tu až na výjimky žádné obří ubytovací komplexy, spíše hotely a penziony stavěné v duchu alpské dřevěné architektury. Desítka středisek dohromady nabízí přes 200 lanovek a vleků a kolem jednoho tisíce kilometrů sjezdovek sahajících až do 2 300 metrů nad mořem. Jsou tu přitom místa vhodná nejen k lyžování, ale i k horské turistice, zlézání ledovců nebo třeba pochodu na sněžnicích.

Přibližně uprostřed údolí Klostertal, nazývaného branou Arlbergu, leží středisko Sonnenkopf, kam z Bludenze zdarma jezdí skibus. Z parkoviště vás vyveze nahoru kabinová lanovka, přímo u výstupní stanice v nadmořské výšce 1840 metrů najdou pestrý lyžařský svět nejmenší lyžaři a je tu i horská restaurace s terasami pro čtyři stovky lyžařů. Dvousedačkovými lanovkami nebo kotvovými vleky se dá vyjet ještě výš pod vrchol Sonnenkopfu, kde jsou skvělé panoramatické rozhledy po okolních vrcholcích a červené či modré sjezdovky na výběr. Ne všechny jsou tu však kvůli letošní na sníh skoupé zimě otevřené, zpět na parkoviště se lyžaři během února dostávali výhradně z mezistanice kabinové lanovky.

Sonnenkopf přitom patří k místům, kde v Rakousku tradičně nejvíc sněží. Proto si tu také dodnes nepořídili žádné sněhové dělo. A ještě dobrá zpráva z Klostertalu pro ty, kteří už třeba pověsili lyžování na hřebík. Na vrchol Muttjöchle (2 074 m), jenž býval v zimě dostupný jedině se sněžnicemi, dnes vede pohodlná, upravená zimní stezka. Ta dopřeje vysokohorské alpské zážitky i těm, kteří dávají přednost spíš vycházkám než túrám. Od letošní zimy je navíc v alpském regionu Bludenz nově označeno 150 km zimních turistických tras.

 

Kontextová reklama.

Bludenz, místo, kde se setkává pět rakouských údolí

Bludenz, místo, kde se setkává pět rakouských údolí

V místě, kde se setkává pět rakouských údolí – Montafon, Brandnertal, Klostertal, Walgau a Grosswalsertal – leží malebné horské městečko Bludenz, v němž žije okolo 14 tisíc obyvatel. Stejně jako další města ve Vorarlberském regionu, oplývá i Bludenz jedinečnou středověkou atmosférou a svým specifickým kouzlem.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA