Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Neziderské jezero

Neziderské jezero je vedle Balatonu jediné velké stepní jezero v Evropě. Jezero rozprostírající se asi 70 km jihovýchodně od Vídně a leží v rakouské spolkové zemi Burgenland a v západním Maďarsku. Samotná rakouská část je současně největším jezerem v Rakousku. Neziderské jezero s teplou mělkou vodou a nadprůměrným množstvím slunečních dní lemují proslulé vinice, široký pás rákosu, stylové vinařské vesnice se svůdnými sklípky, na východě soubor stepních jezírek a na západě nejzazší výběžky Alp.

Jezero se vyznačuje pásmem rákosí, velmi malou hloubkou, mírným a větrným klimatem. Okraje jezera jsou nevýrazné, přechází do močálů a jsou lemovány hustým rákosím, proto je málokde k břehu volný přístup. Jezero se rozlévá na hranici dvou světů – kousek od západního břhu jezera nejdete poslední výběžky Alp, východní břeh je naproti tomu posledním výběžkem Panonské nížiny, která má stepní charakter.

Jezero je biosférickou rezervací, je rájem především pro ornitology (orel mořský, volavky, drop velký a další četní ptáci). Jedinečná fauna a flóra jsou chráněny dvěma národními parky Neusiedler See-Seewinkel a Fertö-Hanság a také zapsáním na Seznam světového dědictví UNESCO. Okolí jezera je tradiční vinařskou oblastí nazvanou Burgenland. Řádky vinic k němu směřují po táhlých kopečcích. Rozsáhlá území získala statut národních parků či rezervací.

Celý region jezera je doslova rájem pro milovníky cyklistiky, neboť se zde nachází na 500 km velmi kvalitně vybudovaných cyklostezek. Turisté mohou využít cyklistické stezky nebo se projet na koni, mimo rezervaci se dá i rybařit. Cyklistika je vhodná i pro rodiny s dětmi i nenáročné cykloturisty.

Perfektně vybudovaná a vyznačená 500 km dlouhá síť cyklistických tratí nabízí cyklistické zážitky v jedinečné přírodní scenérii. Celkem 11 cyklistických tratí – sportovních a rodinných – a regionální gastronomická nabídka přiláká každoročně tisíce cyklistů. Nejznámější je Neziderská cyklistická trasa, která byla v roku 2007 vybavená novými a krásnými odpočívadly. Jízda na kole okolo Neziderského jezera s délkou 133 kilometrů, z toho 38 kilometrů na maďarském území určitě uspokojí každého turistu. Alternativou k ní je cyklistická trasa u jezera mezi městečky Illmitz a Mörbisch, přičemž kratší cyklistická trasa má asi 78 kilometrů.

Výborné povětrnostní podmínky jezera jsou zárukou pro příznivce plachtění, rogala a samozřejmě i pro milovníky vodních sportů se zde najde široká nabídka vyžití. Také právě tady je velmi patrný vliv maďarské kultury. Mnohé vesničky na březích jezera lákají turisty svými malebnými vinnými sklípky a hudební produkcí cikánských kapel.

Informační centrum pro návštěvníky se nachází v městečku Illmitz, nedaleko níž sídlí biologická stanice. Illmitz představuje rovněž výborný východzí bod pro výlety po parku či vyjížďky lodí pojezeře. Hlavním sídlem v oblasti je město Neusiedl am See. Z náměstí v centru města lze dojít k jezeru za 20 minut. Z nedaleké zříceniny středověké bašty tabor, o níž se dlouho věřilo, že má římský původ, jsou krásné výheldy na jezero a okolí.

Zajímavost
Na severu Neziderského jezera je voda sladká, na jihu slaná. To zásluhou mnoha minerálních pramenů, které svou minerálkou napájejí jezero.

V roce 1867 jezero zcela vyschlo a po čtyři roky se tu neobjevila ani kapka vody. Teprve když už se místní rolníci chystali, že na jezero - tedy bývalé - vyjedou s pluhy, vzpamatovalo se a samovolně se opět začalo napouštět. Nemá totiž žádný přítok ani odtok, a režim spodních vod, na kterých je kromě deště zcela závislé, se za svrchními vodami opožďuje o sedm let. I dnes jezero přechází v pevninu jen zvolna - a právě tato oblast je zarostlá hustým porostem rákosí na ploše, která je největší v Evropě. Každým rokem tu sklidí přes deset tisíc tun této rostliny.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA