Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

hrad Forchtenstein

Nádherný středověký hrad Forchtenstein se nachází v Burgenlandsku a patří mezi zdejší nejnavštěvovanější a nejzachovalejší hradní komplexy. Přibližně 20 km jihozápadně od Eisenstadtu se nachází hrad, který shlíží ze strmé skály na stejnojmenné městečko. Mohutný hradní komplex na strmé dříve dolomitové skále se rozkládá na východním výběžku pohoří Rosaliensgebirge. Nechala jej ve 13. století vybudovat hrabata z roku Mattersdorferů. Od r. 1352 se Mattersdorfové psali hrabata von Forchtenstein.

Roku 1445 se majiteli stali Habsburkové a poté Esterházyové, kteří hrad v 17. století významně rozšířili. Na starých základech vznikla čtyři hradní křídla s kasematy, zbrojnicí a kaplí. V 2. polovině 18. století pak ještě přibyla horní patra. Esterházyům sloužil Forchtenstein jako zbrojnice, skladovali tady vybavení pro své vojáky. Jako jediný v tomto kraji nebyl dobyt během tureckých válek a posloužil takto mocnému šlechtickému rodu Esterházů jako úschovna pokladů, které tato rodina nashromáždila po mnoho staletí.

Dnes zde můžete obdivovat rozsáhlé sbírky zbraní nebo cennosti ve zpřístupněné klenotnici. Exponáty pocházejí z 16. – 19. století, mnohé jsou velmi vzácné (např. turecké zbraně ze 17. století, turecký stan či bojový vůz apod.). Rozsáhlé a bohaté sbírky byly do 2. světové války nejbohatšími soukromými sbírkami zbraní v Evropě. Dnes jsou částečně rozptýleny (Vídeň, Štýrský Hradec, Ambras v Tyrolích). Zdejší kdysi nejbohatší evropská klenotnice je dnes držena v Budapešti.

Za zmínku stojí zvony ve věži, jež jsou nejstarší v Burgenlandsku. Sama věž je 50 m vysoká a má 5, místy i 7 m tlusté zdi. Forchtenstein nadále patří Esterházyům, muzeum je v něm od roku 1815. Na hradě se během sezony konají společenské a hudební akce, z nichž se velké oblibě těší například speciální prohlídky hradu pro děti, které mohou malé ratolesti absolvovat v zapůjčených dobových kostýmech.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA