Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Eisenstadt

Eisenstadt je správní středisko Burgenlandska a leží 12 km západně od Neziderského jezera a 54 km jihovýchodně od Vídně. Hlavním městem Burgenlandska je Eisenstadt od roku 1925. Hlavní zemské město leží mezi dolnorakouským Wiener Neustadtem a Neziderským jezerem. Lidé tu byli již v halštatské době, našly se i zbytky římského osídlení. První písemná zmínka však pochází až z roku 1264.

Eisenstadt je spjat se jménem hudebního skladatle Josepha Haydna (1732 – 1809), který od roku 1761 působil u Esterházyů jako kapelník a sbormistr. Prošli tudy i jiní geniální hudebníci, například Ludwig van Beethoven či Ferenc Liszt.

Eisenstadt, hlavní město spolkové země Burgenland, může nabídnout několik historických památek. V první řadě je to velkolepý zámek jednoho z nejvýznačnějších maďarských rodů Esterházy. Zajímavý je též přilehlý park v anglickém stylu s romantickým Leopoldiným pavilónem na skalnaté vyvýšenině nad jezírkem a historickou oranžérií s mnoha druhy subtropických dřevin. Architektonicky pozoruhodný je též Bergkirche na návrší Kalvárie.

Nejvýznamnější památku města představuje zámek Esterházy, původně hrad vybudovaný v letech 1388-92. Zámek je nejvýznamnější památkou města. Nechal jej postavit kníže Pavel Eszterházy v letech 1663 až 1672 na místě původního hradu. Průčelí do náměstí je zdobeno bustami vojevůdců a předků z rodu Eszterházy. Zvlášť zajímavý je Haydnův sál, kde komponista dirigoval zámecký orchestr. Sál bohatě zdobí fresky od C. Remcaly a má vynikající akustiku. V dalších sálech je umístěna expozice empírového nábytku, obrazů, hodin a porcelánu. K zámku patří také velký zámecký park v anglickém stylu. V Haydnově domě východně od zámku lze navštívit malé muzeum.

V sousedství Židovského muzea se nachází Zemské muzeum, v němž můžete mj. obdivovat římské mozaiky nebo sál F. Liszta. Kousek dál na západ, na Kalvárii stojí kostel Bergkirche s hrobkou Josepha Haydna v severní věži, který dal vybudovat kníže Pavel Esterházy. Esterházyové nechali pro ostatky slavného komponisty postavit mauzoleum, které dnes patří k nejnavštěvovanějším místům Eisenstadtu. Ve středu města zaslouží pozornost také raně renesanční radnice, františkánský kostel s klášterem a kostel milosrdných bratří (Spitalskirche) z období vrcholného baroka s Haydnovými varhanami.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA