Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zell am See

Zell am See je turistické centrum a hlavní okresní město Pinzgauu. Zahaleno horskou krajinou mohutných třítisícovek a mírných kopečků, se město nachází v idylické poloze na poloostrově mezi Zellským jezerem a Schmittenhöhe. Klimatické lázně Zell am See na západním břehu jezera Zeller See jsou střediskem zimních i letních sportů. Spolu s nedalekým Kaprunem tvoří turistický Europa Sportregion.

Evropský region sportů je snad nejznámější a nejvýznamnější turistickou oblastí v celém Rakousku. Ponořen do prostřed Salcburska, obklíčen vrcholky a lyžařskými středisky Kitzsteinhorn (3 203 m), Schmittenhöhe (2 000 m) a Maiskogel (1 165 m) a zapojen do Vysokých Taur je Evropský region sportů synonymem pro zimní radovánky.

Především místa jako Zell, v romantické poloze u jezera, a 7 km vzdálené Kaprun, vám nabídnou vše, co ze zimní dovolené dělá právě to, čím je. Malebnou polohu u Zellského jezera (Zeller See) objevili salcburští mniši už pradávno a založili zde roku 743 osadu "Cella in Bisontio" (Pinzgau), z níž se později vyvinul augustiniánský mužský klášter.

Osada ve středověku prosperovala díky obchodu se solí. Místní lidé ji vozili na mezcích přes Hochtor na jih a domů za ni vozili víno. V roce 1348 se osadě dostalo práv tržního města. Skutečný rozkvět nastal až s příchodem železnice (1875) a s rozvojem turismu. Další návštěvníky přilákala vysokohorská silnice Grossglockner Hochalpenstrasse, která začíná jen 4 km odtud, v Brucku.

Kostel Sv. Hippolyta se stal roku 1217 farním kostelem, jehož mohutnou opevněnou věž z poloviny 15. stol. je vidět dodnes už z daleka. V interiéru se zachovaly fresky ze 13., 14., a 16. stol. Křehký ochoz s kružbami na západní empoře pochází z roku 1514 a krásné sochy sv. Wolfganga a sv. Floriána od umělce Podunajské školy na stěně západní empory z roku 1520. Ve vnějších zdech kostela jsou zabudovány náhrobky z červeného mramoru.

Primát nejstarší stavby v Zell am See drží městská věž Vogtturm, postavená pravděpodobně koncem 10. století. Uvnitř můžete vidět malé muzeum místní historie Heimatmuseum. Radnice sídlí v zámku Rosenberg, který byl vybudován na konci 16. století na čtvercovém půdorysu se čtyřmi věžemi v rozích a kruhovou středovou. Na břehu jezera, u Grandhotelu Zel lam See, zaujme Hundertwasserova Rakouská fontána. Má 9 sloupů, z nichž každý reprezentuje jednu rakouskou spolkovou zemi. Výška sloupů se řídí počtem obyvatel té které země, barvy souhlasí s erbovními.

Procházkou lze dojít na severním břehu jezera k zámku Prielau z 15. století, který v současnosti funguje jako hotel. Na horu Schmittenhöhe (1965 m) jezdí lanovka. Pěší túra trvá zhruba 3 hodiny. Z vrcholu lze vidět třítisícové štíty Vysokých Taur včetně Grossglockneru a Grossvenedigeru. V létě se Schmittenhöhe stává ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku (značené stezky), v zimě zase výborným lyžařským areálem.

Ze samotných pěších, lehkých cest doporučujeme vycházku kolem jezera, kombinovanou s plavbou lodí. Oblíbená je také cesta k chatě Rupertinhaus a dále na Hundstein 2 117 m (4 hodiny). Výchozím místem pro tuto túru je obec Thumersbach.

Okolí Zellerského jezera není vyhlášené jen mezi lyžaři, ale nabízí také bezpočet fantastických tras pro kola i in-line. Sem se můžete vrátit několikrát a stejně pokaždé objevíte něco nového. A když by náhodou některý den nevyšlo počasí? Můžeme podniknout výlet do mrazivého světa největší ledové jeskyně světa – Eisriesenwelt, navštívíte unikátní systém vodních hydroelektráren soustavy Kaprun-Großglockner anebo se zanoříte do termálních lázní honosného Bad Hofgasteinu.

Oblíbená Taurská cyklostezka se vine údolím řek i přes několik nízkých sedel. Náročnějším cyklistům se nabízí mnoho atraktivních odboček k zajímavostem v bočních údolích. Největší milovníci stoupáků určitě neodolají výjezdu po Großglocknerstrasse mezi ledovce stékající z nejvyšší hory Rakouska.

Dnes je Zell centrem "Evropské sportovní oblasti Kaprun - Zell - Saalbach" a je oblíbený především u milovníků zimních sportů, protože odtud vedou lanové dráhy na všechny strany. K výběru jsou 3 lyžařské lokality, se sjezdovkami zahrnujícími všechny stupně obtížnosti. Kitzsteinhorn je spojený s Vysokými Taury (Hohe Tauern), má ledovec a je tak stoprocentní zárukou sněhu. Schmittenhöhe leží přímo před branami Zell am See a láká svou univerzálností. Maiskogel je se svými mírnými sjezdovkami vhodný pro rodiny s dětmi a nachází se přímo v Kaprunu.

Zdejší plachtařská škola je světoznámá, její piloti ochotně vezmou do výšin také hosty.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA