Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bad Gastein

Bad Gastein je světoznámé lázeňské středisko ležící v Salzbursku. Radioaktivní lázně se nacházejí na úpatí vrcholu Graukogel (2 492 m), součásti národního parku Vysoké Taury, v údolí Gasteinertal. Městečko se pyšní hned sedmnácti léčivými prameny. Denně z nich vytryskne 5 miliónů litrů minerální vody s obsahem radonu (44,3 °C), jejíž příznivé účinky byly prokazatelně známé již v polovině 14. století. Užívá se k pití i koupelím, léčí revma či poruchy krevního oběhu. K léčbám se využívají rovněž zdejší staré důlní chodby, vzduch v podzemí totiž také obsahuje radon.

Město se rozvíjelo také díky těžbě zlata v údolí. Nejznámějšími stavbami města jsou Chrám Panny Marie, který pochází z 15. století, a zámeček z poloviny 16. století. Postupem času se Bad Gastein stal vyhlášeným střediskem zimní rekreace. Během návštěvy Bad Gasteinu byste si neměli nechat ujít prohlídku Gasteinského muzea, Gasteinského ptačího parku, kostela sv. Mikuláše a krásného vodopádu Gletschermühlen.

Název Gastein dali údolí a městu Keltové, kteří oblast osídlili již v období 400 let př. n. l. Symbolem města Bad Gastein je džbán, první zmínka o něm pochází již z roku 1327. Věhlas a oslnivou pověst přinesli středisku hosté z řad slavných osobností a významných politiků a státníků, kteří v kraji s oblibou pobývali.

Středem města se valí působivý stometrový Gasteinský vodopád. V historickém centru je farní kostel z konce 19. století a rovněž gotický kostel sv. Mikuláše (St. Nikolauskirche) s pozdně gotickými freskami. V místním muzeu se dozvíte zajímavé informace o středověké těžbě zlata.

Léčivé prameny byly v letech 1828 - 1830 přivedeny potrubím také do 8 km vzdáleného Bad Hofgasteinu. Starobylé město v 15. a 16. století patřilo díky těžbě zlata k nejbohatším v celém Salcbursku. V centru stojí pěkný pozdně gotický kostel Panny Marie z konce 15. století s barokním oltářem a gotickou madonou. Zámek Weitmoserschlössl (z roku 1560), v němž je dnes restaurace, býval rezidencí těžařské rodiny Weitmoserů.

V dnešní době je Bad Gastein mezinárodním turistickým centrem, které i přes svůj pulsující život (množství restaurací, kaváren, casino, diskotéky, značkové obchody aj.) si zachovává poklidný lázeňský charakter a ráz. Moderní lázeňská a wellness zařízení - např. Gasteiner Heilstollen - Léčebný dům v nadm. výšce 1 280 m, odkud po vyšetření lékařem absolvujete cestu vláčkem podzemními štolami v délce asi 2 km k jednotlivým stanicím, které jsou určeny k relaxaci (různé teploty, vysoká vlhkost vzduchu.). Dále Felsentherme (1 000 m2 vodních ploch, vodní atrakce, fitness) aj. Bad Gastein je obklopen vrcholy s lyžařskými areály v nadmořské výšce přes 2 000 m - Schlossalm, Stubnerkogel, Graukogel.

V Bad Gasteinu jsou také kryté tenisové kurty, sáňkařské dráhy, ledové horolezecké stěny nebo vyhlášená kasina. Lyžařská část tohoto lázeňského střediska se dělí do tří částí, které vzájemně spojují skibusy. Stubnerkogel – Schlossalm je oblast určená zejména pro rodinné lyžování s převahou červených sjezdovek, jimž vévodí 8 km dlouhý, fyzicky náročný sjezd „Hohe Scharte“ s extrémním převýšením 1 460 m. Oblast Graukogel byla také hostitelem mistrovství světa. Sportgastein, s vrcholem Kreuzkogel (2 686 m), se speciálním carvingovým slalomem uspokojí i ty nejextrémnější vyznavače „fun-carve“. Velmi dobří lyžaři mohou využít značenou, ale neupravovanou trasu Skiroute Nordfahrt o délce 6 km a s převýšením 1 400 m. Pro vyznavače klasických disciplín je v oblasti Gasteinu několik běžeckých okruhů.

Okolí Bad Gasteinu je rovněž rájem cyklistů. K dispozici jsou půjčovny kol, kde si můžete zapůjčit i cyklistické vybavení, pokud s sebou nemáte vlastní. Vyjet si můžete třeba na některou z okružních cyklistických tras.

Zajímavost
Asi před 50 lety byly při hledání zlata objeveny léčivé účinky důlních štol v okolí. Pozitivní výsledky jsou zde dosahovány při prevenci i léčbě chorob, a to díky zvýšenému obsahu radonu (4,5 nano Curie na litr vzduchu ve štolách), vlhkému teplu (teplota od 37 °C do 41,5 °C, relativní vlhkosti vzduchu od 70 % téměř do 100 %) a speleo-terapijním podmínkám (čisté, bezprašné, antialergické bezbakterijní ovzduší s negativními ionty).

Léčí se zde onemocnění revmatická např. Motbus Bechterew, choronická Polyarthritis, degenerativní kloubová onemocnění, chronické bolestivé stavy, následky traumatických zranění pohybového aparátu, onemocnění dýchacích cest. Pozitivní výsledky jsou i v léčbě nemocí jako je astma, chronická bronchitida, zápaly nosních dutin a alergická onemocnění jako třeba senná rýma.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA