Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hallein

Kousek na jih od  Salzburku ležící město Hallein bylo jedním z nejvzácnějších panství salcburských arcibiskupů. Druhé největší město Salcburska leží na řece Salzach, 15 km jižně od Salcburku. Ze zdejších bohatých ložisek těžili sůl už Keltové a Římané.

Od 13. stol. zde duchovní hodnostáři - tak jako před nimi Keltové - vyráběli v salinách důl. Keltové dali městu také jméno – „hall“, což znamená v keltštině sůl. Těžba a obchod přinášely městu prosperitu až do 18. století, kdy byli v rámci protireformačního tažení z dolů vyhnáni převážně protestantští dělníci.

V historickém centru města stojí farní kostel, původně románská stavba s gotickým chórem. Kostelní věž byla po rozsáhlém požáru v roce 1943 modernizována. Hlavní oltář nese obraz Narození Ježíše od salcburského dvorního malíře Andrease Nesselthalera.

Naproti kostelu potom můžete spatřit dům Franze Xavera Grubera, autora známé písně Tichá noc (Stille Nacht), jenž v Halleinu žil a je tady i pochován. Původní dům, v němž bydlel Franz Xaver Gruber, dokumentuje historii vzniku a rozšíření vánoční písně "Tichá noc, svatá noc". Výstavní prostory jsou zařízené původním mobiliářem a návštěvníci mohou obdivovat osobní pozůstalost skladatele písně, Franze Xavera Grubera, k níž patří například i pověstná kytara, na níž byla tato světoznámá píseň poprvé zahrána.

Hlavní atrakcí Halleinu se ovšem stalo Keltské muzeum, v jehož sbírkách se nacházejí unikátní keltské artefakty a doklady o historii těžby soli v této oblasti. Expozice muzea s unikátními exponáty poskytuje obsáhlý pohled do historie keltského národa a jeho kultury, která patří k nejstarším svébytným kulturám ve střední Evropě.

Z města se můžete vydat na kopec Dürrnberg, kde archeologové odkryli pozůstatky keltského sídliště. V Bad Dürrnbergu je zpřístupněný solný důl. Během prohlídky se návštěvníci dozvědí mnohé o procesu těžby a mohou se projet na loďce po podzemním osvětleném solném jezeře a na rachotících vozících důlní dráhy. Na Dürrnberg jezdí lanovka.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA