Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Werfen

Městečko Werfen v pohoří Tennengebirge, ležící 40 km jižně od Salcburku, je zimním i letním sportovním střediskem a výchozím bodem pro návštěvu ledových jeskyní Eisriesenwelt. Nacházejí se zde největší ledové jeskyně na světě. Vysoko nad městečkem Werfen je v rakouském pohoří Tennengebirge brána do světa ledu a tmy.

V nadmořské výšce 1 400 až 2 000 metrů se rozvětvují do vzdálenosti asi 40 kilometrů. Mohutný jeskynní vchod je 20 metrů široký a 18 metrů vysoký. Přední část, dlouhá asi 1 kilometr, je pokryta 30 000 m2 ledu, který místy dosahuje tloušťky až dvaceti metrů. Uvnitř jeskyně je v letních měsících průměrná teplota rovna 0° C.

Werfen se poprvé zmiňuje jako tržní osada roku 1242. Za reformace se stal baštou protestantismu, za což jej stihla tvrdá rekatolizace. V letech 1731-32 se vinou nucené (protireformační) emigrace téměř vylidnil, roku 1866 ho navíc zničil požár.

Na náměstí stojí kostel sv. Jakuba z roku 1332, v 18. století barokizovaný. Na skále severně od města se tyčí pevnost Hohenwerfen z 16. století, postavená na místě původního dřevěného hradiště. Sídlí v ní muzeum, atraktivní podívanou slibuje přehlídka dravých ptáků.

Eisriesenwelt je největší přístupnou ledovou jeskyní na světě. Vchod se nachází v západní stěně štítu Hochkogel (2282 m), v nadmořské výšce 1641 m. Z Werfenu k němu vede silnice a lanovka. Nápad vybudovat osobní visutou lanovku z údolí Salzachu k jeskyním spadá už do doby počátků zpřístupnění jeskyně. Dodnes je to osobní visutá lanovka s největším sklonem trati v Rakousku. V letech 1977/78 byla lanovka celkově modernizována a vybavena většími kabinami pro 15 osob. Hodinová přepravní kapacita se tak zvýšila na 250 cestujících v každém směru, což je v návaznosti na možnosti prohlídky jeskyně optimální počet.

Úchvatné ledové tvary v jeskyni stojí za to. Objevena byla v roce 1879, zpřístupněna o 40 let později. Dosud bylo prozkoumáno 42 kilometrů, prohlídka pokrývá necelý kilometr. Ledová plocha začíná přímo za vstupem. V jeskyni panuje chladno, což vyžaduje trochu teplejší oblečení. Prohlídka trvá 75 minut. Působivý je zejména 60 m dlouhý, 30 m široký a 35 m vysoký prostor nazývaný dóm Alexandera von Mörk. Nese jméno průkopníka průzkumu jeskyně a od roku 1925 uchovává také urnu s jeho popelem.

Jak je možné, že se právě v této jeskyni vytvořila silná vrstva ledu, zatímco v jiných jeskyních je sice chladno, ale led v nich není? Je to díky její poloze ve vhodné klimatické a výškové zóně. Pokud se jeskyně nachází ve výškách 1400 až 2000 m nad mořem a díky proudění vzduchu v jeskyni v zimě trochu mrzne a v létě naopak trochu taje, jsou podmínky pro její trvalé zalednění přímo ideální.

Ve zdejší jeskyni k vytváření bizarních a v průběhu času se měnících ledových útvarů přispívá i proudění vzduchu. V létě je do systému jeskyně nasáván vzduch otvory na vrcholu pohoří, proudí jeskyní, ochladí se v ní a fouká ven vchodem, který je nejnižším bodem jeskyně. V zimě naopak stoupá vzduch z jeskyně, kde je relativně tepleji než venku, jejími horními otvory ven. Tento cyklus je oproti střídání ročních období poněkud opožděn, a proto je v jeskyni nejchladněji zjara. To je právě doba, kdy na povrchu dochází k tání sněhu. Voda z něj vtéká do jeskyně a mrzne v ní. Nejspodnější část jeskynního systému je díky tomuto efektu zároveň nejchladnější, a proto se právě zde vytvořila asi jeden kilometr dlouhá souvislá ledová vrstva.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA