Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

NP Hohe Tauern

Národní park Hohe Tauern (Vysoké Taury), je největším a nejstarším parkem v Rakousku i v celých Alpách. Byl založen 21. října 1971 a jeho celková plocha činí 1 836 km2. Rozkládá se na území stejnojmenného pohoří a zasahuje do tří rakouských spolkových zemí: Salcburska, Tyrolska a Korutan.

Národní park Hohe Tauern naleznete na jihu Salzburska. Jedná se o jednu z nejkrásnějších rakouských přírodních cenností. Pokud do této oblasti pojedete na dovolenou, čeká na vás nedotčená příroda, tichá údolí, průzračná horská jezera, ledovcové bystřiny, kvetoucí horské louky či vodopády. S trochou štěstí se vám zde podaří spatřit vzácná zvířata, jako jsou například sup bradatý, kozoroh a svišť.

Přibližně 420 km2 připadá na Korutany, 805 km2 na Salcbursko a 611 km2 na území Tyrolska. Naleznete zde 266 vrcholů nad 3 000 m (41 jich mají Korutany, 54 Salcbursko, 86 Tyrolsko, 18 jich leží na hranici Korutan s Tyrolskem, 31 na hranici Korutan a Salcburska a 14 na hranici Salcburska s Tyrolskem). Velkým lákadlem této oblasti jsou bezesporu Krimmelské vodopády. Dosahují výšky 380 m a jsou tudíž nejvyšší v Evropě. Nachází se zde také nejvyšší hora Rakouska - Grossglockner (3 798 m).

Hranice rezervace jsou velmi členité a rozdělují ji do tří částí: první leží západně od silnice Felber Tauern, druhou představuje okolí Grossglockneru a třetí, východní část se rozkládá mezi Mallnitzem a Bad Gasteinem. Do chráněné přírodní oblasti proudí během léta velká spousta turistů. Mnozí z nich vyhledávají tuto oblast právě pro její jedinečnost. Na rozloze přes 1 800 km² můžete obdivovat tisíce let staré přírodní společenství, mezi něž patří nejvyšší hora Rakouska 3 789 m vysoký Großglockner, ledovcové potoky a vodopády, kvetoucí louky a skály.

Na území NP žijí rozmanité druhy zvířat a rostlin. Smíšené lesy v nižších polohách přecházejí se stoupající nadmořskou výškou do jehličnatých. Rostou zde borovice i modříny a mnoho vzácných alpských květin. V parku se nachází vzácné druhy rostlin lomikámenů, hořců, rododendronů.  Zdejší krajina je domovem horských svišťů, zajíců běláků, chráněných kozorožců horských či kriticky ohrožených kamzíků. Žije tu i orel skalní či orlosup bradatý, který požírá mršiny a kosti.

Za použití celé řady silnic v parku je nutné zaplatit, nejznámější z nich je Grossglockner Hochalpenstrasse. Některé cesty bývají přes zimu uzavřené. Pěším turistům jsou k dispozici stovky kilometrů značených stezek. Vystoupat lze (s přenocováním v horské chatě) i k některým třítisícovým vrcholům, včetně Grossvenedigeru (3 666 m). Potřebné informace, brožury a mapy nabízejí v turistických centrech na území parku i v okolí.

Celá oblast se nachází jižně od Salzburgu, služby v  rekreační oblasti Niedersilll, Mittersill, Uttendorf a Hollersbach nabízí návštěvníkům kompletní servis v bezprostřední blízkosti přírody. Samozřejmostí je široká nabídka sportovního vyžití jako tenis, golf, jízda na koni, paragliding, letní lyžování, rybaření nebo cyklistika. Vybrat si můžete mezi volnými nebo vedenými programy s průvodci nebo lze využít také výukových programů místního Národního parku.

Krimmler Wasserfälle
Krimmelské vodopády, s 380 metry nejvyšší v Rakousku, se nacházejí na severozápadním okraji národního parku Vysoké Taury, jehož součástí jsou od roku 1983. Skládají se ze tří částí, přičemž nejvyšší jednotlivý vodopád má 65 m. Pěší stezka podél vodopádů vede v délce 4 km a v některých místech poměrně strmě – ovšem za námahu to rozhodně stojí. Začíná zhruba 500 m jižně od vesnice Krimml, která leží při silnici č. 165. U vstupu se nachází parkoviště, dále už začíná placená Gelosstrasse.

Nejvyšší vodopád (65 m) spatří turisté hned v dolní části. Je třeba počítat s tím, že na výstup k vrcholu kaskád budete potřebovat přibližně 1,5 hodiny. Odpočinout si můžete zhruba ve dvou třetinách cesty v hostince Schönangerl. Zpáteční cesta trvá 30 až 40 minut. Stezka bývá otevřená od poloviny dubna do konce října (v zimě vodopád zamrzá).

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA