Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Salzburg

Salzburg, to je město kultury, umění, hudebních festivalů, nádherné architektury a geniálního skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, který se zde narodil a s jehož odkazem se můžete setkat snad na každém kroku. Salcburk byl vybudován na těsném prostoru v sevření dvou hor – Mnišské a Kapucínské hory. Dnes je čtvrtým největším městem Rakouska a hlavním městem rakouské spolkové země Salcbursko.

Salcburg, okouzlující barokní město v srdci Evropy, bylo v roce 1997 prohlášeno mezinárodní organizací UNESCO za světové kulturní dědictví. Krása historického centra města, jeho kompaktnost a přehlednost, světoznámé pamětihodnosti, harmonie architektury s přírodou v kombinaci s nabídkou více nepřeberné řady kulturních pořadů a akcí na špičkové světové úrovni ročně je hlavním důvodem pro neobvykle vysokou návštěvnost. Přijeďte do Salcburku a pochopíte, proč se W. A. Mozart narodil právě zde.

V jedné z nejznámějších městských uliček Getreidegasse, v domě č. 9, se nachází byt rodiny Mozartových, který dnes slouží jako muzeum. Mezi exponáty patří např. Mozartovy dětské housle, rodinné portréty, sbírka dopisů a nejrůznější skladatelovy hudební nástroje. V prvním patře domu se konají nejrůznější výstavy s Mozartovou tematikou a ve druhém patře se muzeum věnuje tématu divadla, aneb jak byly Mozartovy hudební kousky přijímány veřejností.

Město Salcburg – a zejména jeho historické Staré město – je jedním z nejkrásnějších měst na naší planetě, což v neposlední řadě dokládá i jeho jmenování světovým kulturním dědictvím, které mu propůjčila v roce 1997 mezinárodní organizace UNESCO. Procházka starými uličkami historického Salcburgu je prodchnuta magickým kouzlem, které uchvátí každého návštěvníka. Salcburk – to je festival smyslů, který vás bude provázet na každém kroku.

Staré město je z architektonického hlediska skutečnou pokladnicí. Jsou zde zastoupeny všechny stavební slohy, a kdo se vydá na procházku jeho romantickými křivolakými uličkami - k nejznámějším patří uličky Getreidegasse (Obilná), Judengasse (Židovská), Goldgasse (Zlatá), Kaigasse (Nábřežní), Linzergasse (Linecká) a Steingasse (Kamenná) – ten se může obdivovat strohým gotickým stavbám z období středověku, prosluněným renesančním palácům a domům, skvostným barokním kostelům a zámkům a stavitelským klenotům z období rokoka a klasicismu. Nechybějí samozřejmě ani měšťanské stavby z období monarchie. Na malé ploše zde návštěvníci najdou stopy všech historických epoch. Přísná opatření památkářů a péče ze strany salcburského magistrátu mají hlavní zásluhu na tom, že nám tato krása zůstává již po generace zachována.

Na pravém břehu řeky Salzach se rozkládá Nové město, jehož dominantou je zámek Mirabell. Ten nechal původně postavit arcibiskup Wolf Ditrich von Raitenau pro svoji přítelkyni židovského původu Salome Altovou, jež porodila arcibiskupovi celkem 15 dětí a podle níž se zámek dříve jmenoval Altenau.

Pevnost Hohensalzburg – dominanta Mozartova města, je největší a navíc ve vynikajícím stavu zachovalý hrad ve střední Evropě. Pevnost Hohensalzburg byla vybudovaná v roce 1077 arcibiskupem Gebhardem. Arcibiskup Leonhard von Keutschach (1495 - 1519) pevnost rozšířil a propůjčil jí její dnešní podobu. V celé dlouhé historii pevnosti Hohensalzburgu se žádnému z jejích obléhatelů nikdy nepodařilo ji dobýt.

Dnes je Hohensalzburg přístupný pro návštěvníky po celý rok. Zvláště zajímavá je středověká knížecí komnata a hradní muzeum. Na prohlídku celého hradního komplexu z 11. století si však udělejte více času. Nachází se zde mimo jiné také palác Hohe Stock, kostel St. Georg nebo také různé věže vybízející k vyhlídkám. V místních gotických místnostech se konají ojedinělé koncerty při svíčkách. Od roku 1892 je v provozu lanovka – zubačka, kterou je možné se pohodlně a rychle dostat nahoru na hrad.

Již od roku 1920 se město každé léto promění v době Salcburského festivalu v jedno velké divadlo a milovníci hudby si skutečně přijdou na své. Jestliže zavítáte do Salcburku v jinou dobu, nemusíte být smutní, městem zní hudba po celý rok. Patří sem především již zmíněný letní festival a potom následuje celá dlouhá řada festivalů a koncertů klasické hudby, jako je Mozartův týden v lednu, Velikonoční festival v březnu, serenády, varhanní koncerty v salcburských kostelích, pěvecká pásma, symfonické a komorní koncerty pořádané v nejkrásnějších salcburských sálech (mezi nejznámější patří například zámecké koncerty v Mramorovém sále Mirabellského zámku).

Nezapomíná se však ani na jiné hudební žánry, jako je džez (např. festival Džezový podzim v listopadu), rock a pop. Ani milovníci oper a činohry nepřijdou zkrátka. Zemské a Komorní divadlo, Divadlo loutek, soukromá jeviště a kabarety nabízejí po celý rok bohatý program. A když budete mít chuť na nějakou Mozartovu operu tak trochu jinak, neváhejte a zavítejte do proslulého salcburského Loutkového divadla.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA