Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Waldviertel

Dolní Rakousko se dělí na 7 turistických regionů a na jeho severozápadě se rozkládá Waldviertel, zalesněná pahorkatina, stoupající do tisícimetrové nadmořské výšky. Waldviertel, v prostém překladu Lesní čtvrť, přímo překypuje hrady, zámky a kláštery. Rozlehlé louky, hluboké jehličnaté lesy, tichá a voňavá rašeliniště, kultovní místa z pohanských dob, která vyzařují magickou sílu, obětní kameny zasvěcené tajemným rituálům, středověké hrady, bohaté kláštery a zámky plné přepychu – to vše je Waldviertel.

O velkém strategickém významu Waldviertelu v minulosti svědčí velký počet hradů. Dva krásné exempláře stojí v Rappottensteinu na horním toku řeky Kampy a 30 km dále po proudu řeky v Ottensteinu. Pevnosti a hrady vytvářejí skutečný řetěz podél toku řeky Dyje, která tvoří hranici mezi Rakouskem a Českou republikou. Tato orlí hnízda kdysi tuto hranici bedlivě střežila. K nejimpozantnějším z nich patří hrady v Raabsu, Kollmitzi a Hardeggu, odkud vám doporučujeme vydat se na cestu Národním parkem Podyjí. Na poměrně malém prostoru je možné obdivovat pestrý život a vzájemnou symbiózu mnoha vzácných druhů zvířat a rostlin.

Kousek na východ od Kremsu stojí u postranního ramene řeky Kampy zámek Grafenegg, krásná stavba ve stylu romantického historizmu, kde se pořádají četné kulturní akce. Severně odtud začíná uprostřed rozlehlé vinařské oblasti Kulturní park Kamptal. Sem jezdívali s oblibou již kolem roku 1900 zámožnější vrstvy obyvatelstva monarchie na letní byt. Dnes je možné si zde prohlédnout mnoho atrakcí z oblasti přírodovědné, kulturní či historické. Jmenujme alespoň jednu z nich, a to “Loisium - Svět vína” v Langenloisu, největším vinařském městečku v Rakousku.

O kulturním rozkvětu svědčí nádherná šlechtická sídla, jako jsou zámky Schwarzenau a Riegersburg (oba leží na Dyji), barokní zámek Rosenau u Zwettlu se svým muzeem svobodného zednářství a zámky Weitra a Greillenstein, dva klenoty renesančního stavitelského umění. V hlubokém středověku již byly zakládány první kláštery. K největším a nejznámějším patří kláštery v Gerasu, Altenburgu a Zwettlu. Kromě těchto kolébek kultury, které dnes ukrývají unikátní umělecké poklady, je třeba věnovat patřičnou pozornost sakrálnímu stavitelskému umění. Románský farní kostel ve Friedersbachu (u Zwettlu) nebo okouzlující obranný kostelík v Kleinzwettlu (v blízkosti Dyje) jsou nejlepším důkazem mistrovství tehdejších stavitelů.

Za vidění stojí také renesanční zámek Rosenburg, který trůní na 100 m vysoké skále. Jeho největší atrakcí jsou přehlídky letů dravých ptáků. V centru starobylého městečka Heidenreichsteinu stojí mohutný gotický vodný hrad z 12. století. Již přes 800 let úspěšně vzdoruje všem nepřátelům.

Přehradní jezero Ottenstein leží uprostřed hlubokých lesů a je oblíbené jako místo odpočinku i sportovních aktivit. Na rozjímavé procházky vás vyzvou waldviertelská rašeliničšě mezi Weitrou, Schremsem a Litschau, především pak přírodní park „Heidenreichsteiner Moor“. V této oblasti lze také ještě pozorovat při práci tradiční brusiče a foukače skla. Pohled na ústřední kapitolu místní průmyslové historie nabízí také celkem 40 zastávek Waldviertelské textilní stezky, především bohatě vybavená textilní muzea Groß Siegharts, Weitra a Waidhofen.

Nejzajímavějším přírodním úkazem ve Waldviertelu jsou viklany, obrovské žulové monolity, erozí zformované do bizarních tvarů. Keltové je uctívali jako kultovní místa s magickou mocí. U města Gmündu se rozprostírá známý přírodní park „Blockheide“, který vypadá jako kamenný háj. Nikde jinde totiž nenajdete tolik viklanů jako zde.

Zima ve Waldviertelu, to je především klid a rozjímání. V Bärnkopfu, hluboko ve Weinsbergském lese, zažijete se sněžnicemi na nohou zcela nový turistický pocit. Pro jeden sport je ale Waldviertel tím nejideálnějším regionem, a to je běh na lyžích - nejlepšími místy jsou Gutenbrunn, Bärnkopf, Karlstift nebo Groß Gerungs. Kdo již jednou běžkoval na náročných běžkařských stopách mezi obrovskými, zasněženými, granitovými věžemi, ten tomu určitě přišel na chuť. Zde se můžete zúčastnit také vycházek na sněžnicích s průvodcem nebo se jednoduše procházet po značených lesních cestách k působivým skalním útvarům.

Pro ty nejmenší je Waldviertel ideálním místem, aby se odvážili podniknout první krůčky na lyžích. Vlekem nahoru a svištět dolů, a to celkem rychle a snadno. Pro teenagery je Waldviertel také dost cool: mohou se zde naučit jízdu na snowboardu a dokonce snowkiting nebo jízdu na saních tažených psím spřežením husky.

Na návštěvníky zde čeká mimořádná kulinářská pestrost. Kapří rybníky hned za rohem a ve vinařské oblasti Kamptal mají domov některé z nejznámějších a nejvíce inovačních vinařství Rakouska. Co platí pro víno, to pro pivo platí již dávno. Značky Zwettl, Schrems a Weitra přátele pivního moku ochutnat prostě musí. A proto byste si zde měli naplánovat trochu více času, abyste ochutnali vše.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA