Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

klášter Klosterneuburg

Klosterneuburg je malé město, nacházející se na Dunaji severně od Vídně v její těsné blízkosti. Město ležící při severozápadním okraji Vídně se může pochlubit klášterem, který založil již v roce 1114 markrabě Leopold III. Babenberský. Tento již 900 let starý klášter nabízí jedinečné tematické prohlídky církevních uměleckých skvostů, jako je pověstný "Verdunský oltář", pozoruhodné pohledy do světa imperiální barokní nádhery a v neposlední řadě též oblíbené ochutnávky vína ve vinotéce nejstaršího rakouského vinařství.

Legenda praví, že jeho manželka Agnes ztratila svůj svatební závoj, a když ho Leopold o 9 let později našel, rozhodl, že přesně na místě nálezu musí stát klášter. Ve skutečnosti se opatství rozkládá na místě někdejšího římského chrámu. Po kanonizaci Leopolda v roce 1485 se Klosterneuburg stal významným poutním místem.

Babenberský markrabě Leopold III., později prohlášený za svatého, našel pod zdejším oltářem místo svého posledního odpočinku. Od roku 1133 až do dnešních dnů jej obývají a hospodaří na něm kanovníci z mnišského řádu augustiniánů. Císař Karel V. (1685 - 1740) nechal budovu přestavět v barokním slohu podle vzoru španělského Escorialu, a tak vznikla nádherná Sala Terrena, která dnes slouží jako fascinující výchozí bod rozličných tematických prohlídek kláštera.

Klášterní kostel, trojlodní bazilika z let 1114-36, byl později několikrát přestavován a v letech 1887-92 opět regotizován. Uvnitř jsou chórové lavice zdobené habsburskými erby, varhany, pod věží mariánská kaple se sochou Madony z 15. století. V Leopoldově kapli lze vidět i největší skvost kláštera – Verdunský oltář, který si zasluhuji mimořádnou pozornost, neboť je to svého druhu nejlépe zachované středověké umělecké dílo. V roce 1181 jej zhotovil z emailu a ze zlata mistr Mikuláš z Verdunu. Od května 2006 se klášter představuje ve své zrenovované podobě. Poprvé od té doby je zpřístupněna pro veřejnost impozantní vstupní barokní síň „Sala Terrena“.

Klášterní budovy jsou převážně barokní, v muzeu zaujme mramorová Kosterneuburská madona z roku 1310. Skvostný poklad sakrální architektury můžete objevovat pomocí těchto tematických tras:

- „Sakrální cesta" zavede návštěvníky do klášterního kostela s jeho freskami, monumentálními raně barokními varhanami a k Verdunskému oltáři.

- "Imperiální cesta" dává návštěvníkům představu o vzniku a vývoji císařské barokní nádhery.

- "Cesta za kulturou vína" vede pod zem do hloubky tří pater do klenutých barokních vinných sklepů.

Vinařská tradice kláštera je stejně stará jako sám klášter. Za zhlédnutí určitě stojí také čtyřposchoďový barokní vinný sklep a vinotéka.  Klášter poskytuje útočiště nejstaršímu a největšímu vinařství v Rakousku a nabízí v klášterní vinotéce degustace a prodej vína.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA