Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Retz

Historické město vína Retz leží u hranic s Českou republikou asi 15 km jihozápadně od Znojma. Je součástí 132 km dlouhé vinné stezky (Weinviertel Weinstrasse). Toto historické vinařské městečko se nachází na pomezí dvou rakouských regionů Weinviertelu a Waldviertelu, v malebné krajině, z jejíž roviny tu vystupují zelené kopce slunných svahů, na nichž se tak dobře daří všudypřítomným vinicím.

Retz vznikl jako osada na křižovatce dvou důležitých středověkých obchodních cest. Stalo se tak někdy před tisíci lety. Další datum je ale již známé celkem přesně, městská práva mu připadla roku 1278. Dařilo se obchodu, a to především samozřejmě díky největší zdejší komoditě - vínu. Roku 1425 Retz dobyli husité, když předtím při obléhání zemřel hejtman táboritů Bohuslav ze Švamberka.

Hlavní náměstí Hauptplatz s renesančními a barokními měšťanskými domy patří k nejrozlehlejším v Rakousku. Za nejkrásnější památku města lze považovat velkolepý měšťanský dům Verderberhaus z 16. století, postavený v benátském renesančním stylu. Ze stejné doby pochází také radnice stojící uprostřed náměstí, která svým impozantním vzhledem připomíná kostel. Pod ní se vchází do sítě vinných sklepů, která vede pod městem.

Hlavní náměstí v městě Retz představuje jedno z nejhezčích a největších tržišť Rakouska. Při prohlídce kouzelného náměstí velkého 1,2 hektaru, Domu zkázy v benátském renesančním stylu a staveb ve stylu baroka a biedermeieru, si návštěvníci určitě přijdou na své. K pokoře vás vybídne 400 let stará zásada Retzu - "Všeho do času" - která je napsána velkými písmeny na cínem korunovaném Domě zkázy.

Již v 15. století přiznal uherský král Matyáš Korvín občanům Retzu privilegium obchodovat s vínem. Ve velkých, vzájemně propojených sklepech o celkové délce 21 km se 30 m pod zemí skladovaly veškeré zásoby vína z celého regionu.

V září se každoročně konají třídenní slavnosti vinobraní. K vrcholům této události patří obrovský ohňostroj a obě městské kašny, z nichž po celý jeden den nevytéká voda, ale víno! Kdo by chtěl následující den strávit sportovně, najde velkou nabídku příležitostí: jízda na koni, střelba z luku, plavání, tenis a samozřejmě nádherná turistická stezka s dvaceti informačními tabulemi.

Retz je navíc křižovatkou vícero tématických cyklistických tras první mezinárodní cyklistické sítě "Retzer Land - Znojemsko". Pokud opustíte středověké jádro města Retzu, očekávají poutníky nebo cyklisty idylické vinohrady a magický kraj vřesovišť. Stojí zde větrný mlýn, původní symbol města Retzu. Tento větrný mlýn pochází z poloviny 18. století a je jediným funkčním větrným mlýnem v Rakousku.

Od mlýna lze ještě vystoupat pár set metrů na kopec Kalvarienberg s křížovou cestou v podobě bělostných kamenných soch včetně vskutku impozantního výjevu Ukřižování. Pak ale již vaše kroky nejspíš povedou do některého z Heurigen, čili vinných šenků, ten nejbližší čeká hned u větrného mlýna.

Pět desítek vinařů se téměř s třemi stovkami vín představuje od března 2009 ve znovuotevřeném domě vína Weinquartier na Hlavním náměstí v rakouském Retzu. Dobrá vína z vysoko položených oblastí, oblíbené tradiční vinobraní, bohatá historie a nádherná příroda jsou zárukou, že si každý člen vaší rodiny přijde na své.

Pokud si návštěvník chce pobyt v Retzu opravdu užít a ochutnat více vzorků, musí počítat s tím, že se tu zdrží. Pojede-li autem a nebude-li chtít řídit pod vlivem alkoholu, připravil by se při jednodenním výletu o to podstatné - není nad to na závěr prohlídky města zasednout v některém z mnoha sklípků. Pojede-li do Retzu vlakem, byla by škoda se hnát od rozpitého džbánku či sedmičky na nástupiště. Zkrátka, přestože Retz je městečko opravdu malé, musí se tu zůstat déle. Navíc Retz, to je i plno historie a památek.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA