Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Krems

Historické město Krems leží asi 80 km na západ od Vídně, necelých 30 km severně od St. Pöltenu a uzavírá údolí Wachau. Tvoří souměstí s kdysi samostatným Steinem. Krems (Kremže) se poprvé připomíná již roku 995 jako Chrimsa. V roce 1153 si ji arabský kupec Idrísí do své mapy zaznamenal jako „důležité město na Dunaji“.  V 11. a 12. století totiž byla větší a významnější než Vídeň.

V 16. století se město stalo centrem reformace a v letech 1645-6 jej okupovali Švédové. V roce 1756 se zde přistěhoval barokní malíř Martin Johann Schmidt (známý také jako „Kremžský Schmidt“) a zůstal zde až do své smrti (1801).

Město Krems (česky Kremže) mají mnozí spojené se jménem štiplavé hořčice. Již méně se však ví, že je to kouzelné městečko na Dunaji se spoustou nádherných historických památek, starobylých uliček a udržovaných parků.  Historické centrum města má starobylý ráz, je zde mnoho renesančních domů, úzkých uliček a kostelů. Kromě řady památek se zde nachází řada muzeí a galerií, kaváren a příjemných hospůdek. Centrum města i okolí (Wachau) je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Město je také těsně spjato s pěstováním vinné révy a vinařstvím, a proto v jeho malebných uličkách s hrbolatým kamenným dlážděním stojí jeden vinný šenk vedle druhého. V uličkách naleznou návštěvníci také nespočet příjemných obchůdků a kavárniček.

Osu starého města tvoří dlouhá hlavní ulice Obere Landstrasse a pěší zóna, lemovaná řadou historických měšťanských domů. Vchází se branou Steiner Tor z roku 1480. V domě č. 2 na této ulici se nachází starobylá lékárna Mohrenapotheke, dnes přeměněná na farmaceutické centrum, jejíž interiér zdobí Schmidtovy fresky.

Náměstí Pfarrplatz vévodí renesanční radnice z 16. století a farní kostel sv. Víta s mohutnou věží. Stojí na místě původní románské baziliky, později goticky upravené. Stropní fresky vytvořil Kremžský Schmidt. K piaristickému kostelu se jde nahoru po schodišti z náměstí Frauenbergplatz. Uvnitř se nachází Schmidtův barokní oltář.

V nádherné budově bývalého dominikánského kláštera je umístěno Muzeum vinařství. Po celý rok se rovněž koná řada zajímavých výstav v Muzeu karikatur. Někdejší pevnost Gozzoburg z 13. století, přestavěná o tři století později na reprezentativní palác, stojí na jižní straně

První dochovaná zmínka o císařském vinařství Kremstalu se datuje do roku 1131. Tato vinařská oblast (2170 ha viničních tratí) se rozprostírá kolem historického města Krems, kterému dominuje Vinařská akademie založená v roce 1875. Kremstal je neodmyslitelně spojen se jménem dr. Lenze Mosera (1905–1978). Tento velký milovník vína a vinař se zasadil o mnoho důležitých změn v pěstování révy a vedení vinohradu. Jeho velké vinařství se později rozdělilo na mnoho malých.

Tipy na výlety
Krems leží v oblasti Wachau, která je známá zejména pěstováním vína na svazích podél Dunaje. Mimoto je zde řada klášterů a malebných městeček. Okolí je vhodné pro cykloturistiku (stezky podél Dunaje a jeho přítoků). Příjemná je projížďka výletní lodí po Dunaji. Cykloturistická trasa z Lince do Kremsu je asi nejmalebnější částí oblíbené cyklotrasy Donauradweg, která vede kouzelnou krajinou podél Dunaje. Celková trasa z předměstí Lince do Kremsu měří asi 170 km a mohou ji absolvovat i netrénovaní cyklisté a rodiny s dětmi. Trasa vede neustále po rovině mírně z kopce kolem řeky Dunaj.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA