Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Melk

Jedním ze zajímavých míst v okolí Vídně je malé městečko Melk, jehož dominantou je stejnojmenný klášter. Leží na jižním břehu Dunaje, necelých 30 km západně od St. Pöltenu. Patří do údolí Wachau, zapsaného na seznamu UNESCO. Z 60 m vysoké skály na něj shlíží velkolepý barokní klášter, jeden z nejkrásnějších v Rakousku.

Jeho dnešní podoba pochází z přestavby v první polovině 18. století, ale benediktini zde žijí už téměř tisíc let. Melk učinil svým sídlem v roce 976 vévoda Leopold I. Bábenberský. V roce 1089 předává Leopold II. Bábenberský hrad benediktýnům. Je přestavěn na klášter, jenž se stává známým díky své škole a knihovně. Ve spolupráci s humanisty vídeňské univerzity je zde počata v 15. století tzv. Melcká reforma. Zlatá doba melckého kláštera je počátek 18. století, kdy opat Dietmayer nechává komplex barokně přestavět.

Prohlídka kláštera v Melku začíná na tzv. prelátském nádvoří s kašnou ze 17. století. Nejcennější prostory nabízí prelatura a císařský trakt – v Obrazovém sále freska Triumf sv. Benedikta od P. Trogera. Troger vyzdobil freskami také Mramorový sál, který dříve sloužil k pořádání slavností, či knihovnu, schraňující na sto tisíc svazků.

Dominantou komplexu je klášterní kostel sv. Petra a Pavla z let 1702 – 1726 se dvěma věžemi a 64 m vysokou kupolí. Interiér reprezentuje působivou ukázku čistého baroka. Velký mramorový oltář v chóru se sochami sv. Petra a Pavla pochází z let 1727-33. Klášter uchovává dva cenné krucifixy – jeden asi z r. 1200 a druhý, tzv. Melcký kříž, z roku 1362. Klášter obklopuje zahrada s pavilonem od J. Munggenasta, v němž je dnes divadlo. Koncem 20. století se klášter dostává do povědomí díky filmovému zpracování Ecovy knihy Jméno růže.

Melk je mistrovské dílo umělecké epochy, která je pro Rakouska velmi typická – totiž baroka. Síla stavitele Jakoba Prandtauera spočívala v tom, že vkomponovával svá umělecká díla do přírody a krajiny tak, spolu splývají. V Melku je navíc velice zdůrazněn sakrální aspekt – zde jednoznačně celé stavbě barokního kláštera vévodí kostel.

Návštěvník vidí z velké části jen muzeální prostory domu, ve starých zdech se ale skrývá život. Mniši svatého Benedikta se na tomto místě modlí a zde pracují již více než 900 let. Klášter plní dvě úlohy – na jedné straně stojí výchova a vyučování, na druhé – farní duchovní péče. Přímo v domě se mniši starají o veřejné gymnázium. Lidskou a náboženskou výchovu svých žáků považuje klášter za rozhodující úlohu na poli duchovní péče.

Z terasy kláštera je krásný výhled do kraje. Stavební sloh kláštera vyzařuje atmosféru velikosti a krásy, která je potěšením nejen pro návštěvníky, ale pozitivně ovlivňuje práci v domě. V Melku si nikdo nemusí dělat starosti s revitalizací – Melk žije nepřetržitě již více než devět století.

Tipy na výlety
Asi 6 km jižně od Melku můžete navštívit renesanční zámek Schallaburg. Na nádvoří jsou arkády a terakotové reliéfy od Jakoba Berneckera. Kaple a krypta pocházejí z období gotiky (13. stol.). Dnes se tu konají velké výstavy.

Zámek Artstetten leží asi 15 km západně od města Melk. Byl postaven na místě hradu. Původní gotické sídlo bylo mnohokrát přestavěno a rozšířeno. V roce 1869 provedl arcivévoda Ludvík přestavbu na reprezentační sídlo. Později v něm bydlel následník trůnu Ferdinand d´Este. Kolem zámku je pěkný park s moderními plastikami.

 

Kontextová reklama.

Melk – duchovní centrum Rakušanů

Melk – duchovní centrum Rakušanů

V oblasti Dolního Rakouska se na břehu Dunaje rozkládá malebné městečko Melk, které je díky svému stejnojmennému klášteru vyhledávaným poutním místem. Melk však okouzluje také svou přírodou, leží totiž v údolí Wachau, které bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA