Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

klášter Heiligenkreuz

Nejstarší cisterciácký klášter na rakouském území se nachází se jen necelých 20 km jihozápadně od Vídně ve městě Heiligenkreuz v dolnorakouském okresu Baden. Zároveň je údajně největším středověkým klášterem.

Založen byl v roce 1133 babenberským markrabětem Leopoldem III. Svatým a až do roku 1246 zde byli pohřbíváni všichni Babenberkové. Kostel začali stavět mniši z Morimondu, kteří byli do nového kláštera uvedeni. Leopold III. daroval mnichům malou relikvii Sv. Kříže ze Svaté země a tím vlastně i pojmenoval nové založení: Heiligenkreuz (Svatý Kříž).

Heiligenkreuz

Hlavním důvodem, proč markrabě klášter zakládal, bylo vytvoření duchovního centra, domu modlitby a mnišského života přinášeného cisterciáckou spiritualitou ve své zemi. Cisterciáci se podle Benediktovy řehole silně soustřeďují na slavení liturgie a ruční (i duševní) práci a v minulosti byli průkopníky v nových metodách obdělávání polí a lesů. I to mohl být důvod pro Leopoldovo založení, neboť mu rozkvět země ležel jistě na srdci.

V letech 1637-67 prošel komplex rozsáhlou přestavbou a bylo dokončeno arkádové nádvoří. Trojlodní románská bazilika, zasvěcená Panně Marii, má původní průčelí, věže jsou z roku 1774. Uvnitř se nachází novogotický oltář (1887) s obrazy M. Rottmayra a M. Altomonta. Na nádvoří před kostelem stojí sloup Nejsvětější Trojice (1736). Mimo baziliky zde lze nalézt řadu dalších budov. Také se zde nachází pohřební kaple s barokní výzdobou od Giulianiho, kapitulní síň a další části.

Heiligenkreuz

Nejznámější umělec barokní doby působící v 18. stol. v Heiligenkreuz byl Giovanni Giuliani. Giuliani, který se narodil v Benátkách, je autorem téměř všech skulptur a plastik, které ještě dnes tvoří ozdobu kláštera. Mimo jiné jsou to například sloup Nejsvětější Trojice, sousoší znázorňující mytí nohou v křížové chodbě anebo chórové lavice.

Fraterie sloužila jako pracovní prostor mnichů. Rozšířené bylo hlavně ševcovství, krejčovství a truhlářství. Postavena je ve slohu románském (okolo r. 1240) s originálními čtvercovými červenými linkami na stěnách. Dnešní "kaple mrtvých" na východní straně křížové chodby byla původně parlatorium (jediná místnost, kde se smělo v klášteře mluvit). Později byla přestavěna na východní východ se schodištěm a od r. 1607 slouží jako kaple.

Největší zajímavost klášterních budov představuje křížová chodba s více než třemi stovkami románských sloupků. Křížová chodba byla postavena v letech 1220-40 a skleněné výplně některých oken se dochovaly až dodnes. Kolem dokola se nachází okolo 400 malých sloupů z červeného mramoru. Na jižní straně se dochovala tzv. studniční kaple z r. 1290, která ve středověku sloužila především k umývání. Dnešní kašna pochází z r. 1584 a je celá ulitá z olova.

Heiligenkreuz

Heiligenkreuz je nejstarší cisterciácký klášter na světě, který od doby svého založení trvá nepřetržitě. Od roku 1133, sedmkrát během dne, vzdávají mniši Bohu chválu. S tzv. ,,chórovou modlitbou“ začínají již v 5.15 hod. Přibližně ve 20.15 hod. uzavírají den modlitbou před spaním. Během noci panuje v klášteře posvátné mlčení.

Dodnes žijí cisterciáci převážně ze zemědělství a lesnictví. Heiligenkreuz je „klášter Vídeňského lesa“, neboť název - ,,Vídeňský les“ (latinsky: silva wiennensis) se prvně objevuje právě v listině kláštera z roku 1332.

Heiligenkreuz

Dnes je Heiligenkreuz největším cisterciáckým klášterem v Evropě. Mniši slaví liturgii s velkou láskou a úctou; mnoho mladých mužů následuje své povolání a vstupuje do kláštera. Mniši jsou ale také velmi otevřeni vůči hostům a návštěvníkům. Cisterciáci z Heiligenkreuz usilují o otevřený a přátelský kontakt s mnoha lidmi, kteří v tichu kláštera hledají setkání s Bohem.

Tip na výlet
Severovýchodně od Heiligenkreuzu leží městečko Hinterbrühl, kde se nachází největší podzemní jezero (See-grotte) v Evropě o rozloze 6 200 m2. Vzniklo roku 1912 zaplavením sádrovcového dolu (20 mil. litrů vody). Za války ho nacisté vysušili a vyráběli tady letadla. Po válce se z obnoveného jezera stala turistická atrakce. Po hladině vozí návštěvníky člun s průvodcem.

 

Kontextová reklama.

Heiligenkreuz - nejstarší cisterciácký klášter v Rakousku

Heiligenkreuz - nejstarší cisterciácký klášter v Rakousku

Heiligenkreuz je nejstarším cisterciáckým klášterem na území Rakouska. Byl založen v roce 1133 rakouským vévodou Leopoldem III. Babenberským a od doby svého založení funguje bez přestávky dodnes. Najdeme ho ve stejnojmenném městě v dolnorakouském okresu Baden, asi 20 km od Vídně.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA