Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

St. Pölten

St. Pölten je hlavní město spolkové země Dolní Rakousko, které leží na řece Traisen na rozsáhlé rovině mezi Dunajem a alpským předhůřím. První zmínka o městě je z roku 1100. Bylo vystavěno na základech římského tábora Aelium Cetium. St. Pölten se v průběhu doby stal zemským knížecím městem a od roku 1986 zemským hlavním městem.

V římských dobách se tu rozkládala osada Aelium Cetium, která však s odchodem Římanů zanikla. Další zmínka o tomto místě pochází z roku 799. Městská práva obdržel St. Pölten roku 1159, což z něj dělá nejstarší město v Rakousku.

St. Pölten je důležitým průmyslovým centrem a sídlem mnoha středních škol. Kromě nové vládní čtvrti je velmi zajímavé i historické centrum s mnoha barokními stavbami. Budete-li si chtít od historie trochu odpočinout, zajděte si do moderní vládní čtvrti, jejíž základní kámen byl položen v roce 1992. Vedle zajímavé moderní architektury zaujme především ekologické řešení celého prostoru, který dýchá zelení. Budovy obklopují parky a sady a stromy a keře rostou dokonce i ze střech. Navíc sem nesmí automobily, ty mohou parkovat jen v podzemních garážích.

Na jižní straně podlouhlého náměstí Rathausplatz stojí symbol města – 500 let stará původně renesanční budova radnice, později barokně upravená. Její osmiboká věž byla postavena roku 1591. V západní části budovy odkryli restaurátoři fresky z 16. století. Později byla při opravách nalezena například antická tavicí pec na měď.

Celé náměstí pak lemují krásně upravené barokní měšťanské domy, které každý mají svoji vlastní zajímavou historii. Na náměstí se nachází i Městské divadlo, před jehož vchodem si můžeme všimnout otisků nohou a rukou, patřících slavnému tanečníku Vladimíru Malakovovi. Severní stranu náměstí potom tvoří františkánský klášter a kostel. Ve středu náměstí potom můžeme obdivovat nádherně zdobený Sloup Nejsvětější Trojice.

Zvláštní budovou tohoto města je Ústav anglických slečen, který patří k nejkrásnějším barokním památkám v celé zemi. Byl založen v roce 1706 a o šedesát let později v něm přebýval papež Pius VI. Hned vedle Radničního náměstí leží malé náměstí Sedlářské (Riemerplatz), jež sestává výhradně z historických budov. Jsou zde historické paláce s barokními fasádami a vnitřními dvory. Původně se zde provozoval trh s vlnou a dřevem. Dnešní název, který ukazuje na spojitost s řemenářstvím a sedlářstvím, které byly rozšířené v 16. století, dostalo náměstí ovšem až v 19. století.

Již za časů Římanů byla Vídeňská ulice jednou ze dvou hlavních ulic. Po roce 1100 se stala střediskem měšťanského sídliště obchodníků, které založil pasovský biskup. Na ulici lze vidět i nejstarší lékárnu ve městě v domě U Zlatého lva. Nejrůznější lektvary se tu prodávají již od roku 1595.

Třetí významné náměstí v centru Sankt Pöltenu se rozkládá pár set metrů východně od toho Radničního a jmenuje se Domplatz. Pyšní se dómem s věží vysokou 77 metrů. Tuto původně románskou baziliku barokně přestavěl Jakob Prandtauer. Růžencová kaple v jihovýchodní apsidě pochází ze 13. století.

Historickými ulicemi a uličkami města se lze procházet dlouho a pořád bude co objevovat. Třeba unikátní secesní synagogu na Dr. K. Renner-Promenade, jejíž interiér vzal kompletně za své během hrůzy Křišťálové noci. V 80. letech však byl podle originálu dokonale restaurován a dnes slouží mj. k pořádání kulturních akcí.

Na náměstí Franz-Schubert-Platz můžete navštívit Dolnorakouské zemské muzeum. Nabízí rozsáhlé expozice o historii, umění a přírodě regionu, v nichž hlavní roli hraje voda (od alpských ledovců či řeky Dunaje až k fenoménu počasí). Návštěvníci zde najdou velká akvária simulující životní podmínky mnoha živočichů i rostlin, terária s chráněnými hady a ještěry, umělý koloběh vody (začínající ledovcem a končící rozptýlením páry ve vzduchu) a v muzejních zahradách též exotické rostliny.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA