Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Údolí Wachau

Šestatřicetikilometrový úsek mezi městy Melk a Krems je považován za nejhezčí část Dunaje. Zvlněné kopce, vinoucí se linky vinohradů, barokní majestát klášterů, romantické zříceniny gotických hradů. A mezi tím vším teče mohutný tok řeky. Řeka se zde vine údolím Wachau, mezi kopci pokrytými terasovitými vinohrady a množstvím architektonických a historických památek.

V roce 2000 bylo celé údolí Wachau zapsáno na celosvětový seznam kulturního dědictví UNESCO, neboť se jedná o „harmonicky dochované území středověkého charakteru, vynikající příklad poříční krajiny v hlubokém údolí.“

Wachau představuje ideální místo pro milovníky vína, ale i meruněk, které se tady rovněž pěstují a také pro cyklisty. Vede tudy dolnorakouská Podunajská stezka, celkově 258 km dlouhá. Velkým zážitkem je projížďka na některé z výletních lodí, které brázdí Dunaj údolím Wachau mezi městy Melk a Krems. A nesmí se zapomenout ani na zdejší vína, kterým se tu báječně daří (spolu s meruňkami). Nejlepší jsou místní zelený veltlín (Grüner Veltliner) a ryzlink (Riesling), za ochutnání ale stojí i lokální speciality: odrůdy Feinburgunder a Weissburgunder.

Člověk zde sídlil odedávna, před 40 tisíci lety se zde proháněli neandrtálci, před nějakými 20–25 tisíci lety zde žil umělec, jenž stvořil populární Willendorfskou venuši (nalezena 1908). V dobách mladších se zde usadili Keltové a po nich Římané, kteří zde v 5. století vybudovali osadu Castrum Flavianis. Středověk se do dějin kultury zapsal Písní o Nibelunzích, ale hlavně tím nejviditelnějším, nádhernou architekturou v čele s barokním klášterem v Melku.

Za začátek údolí Wachau se považuje Melk, městečko na jižním břehu Dunaje. Má malé, leč krásné historické centrum s mnoha měšťanskými domy z 16. a 17. století, farním kostelem a kašnou z roku 1687. Jeho věhlas by ale sotva dosáhl za hranice regionu, nebýt klenotu, který se vypíná nad starými domy. Ze šedesátimetrové skály tu na městečko majestátně shlíží velkolepý barokní klášter, patřící k nejkrásnějším nejen v Rakousku, ale v celé Evropě. K jeho slávě přispěl i italský spisovatel Umberto Ecco, když sem zasadil část svého detektivního románu, bestselleru Jméno růže.

Prvním pozoruhodným místem od Melku po proudu řeky je na levém břehu ležící Willendorf. Vesnice, kde byla objevena soška Venuše, stará přibližně 25 tisíc let. Tento symbol plodnosti vystavuje vídeňské Přírodovědné muzeum, ale na poli u Willendorfu stojí jeho mnohokrát zvětšená kopie.

Zhruba pět kilometrů odsud leží Spitz. Dvoutisícové městečko je prvním z několika dalších, které díky svým kamenným uličkám navozují klidnou, středověkou atmosféru. Hlavní památkou Spitzu je pozdně gotický farní kostel Pffarkirche. Uvnitř se nachází barokní oltář s obrazem J. M. Schmidta, prostor pro varhany lemují sochy 12 apoštolů z 15. století. Ve městě lze také navštívit muzeum říční plavby, které nabízí k vidění na 400 exponátů. Přímo nad Spitzem se zdvihají vinice a kopec Tausendeimerberg neboli Vrch tisíců věder. Není třeba dlouhého přemýšlení, kde kopec k poetickému názvu přišel. Může za to množství vína, které se tu ročně produkovalo. A aby první příděl pamětihodností byl úplný, z výšky na město shlíží ještě zřícenina hradu Hinterhaus.

Miniaturní městečko Weissenkirchen lze označit za jedno z nejhezčích míst celé oblasti. Dominuje mu gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, k němuž vede kamenné schodiště. Hlavní loď byla dokončena roku 1439, vedlejší jsou o více než století starší, věž pochází z roku 1400. V městečku jsou zachovalé domy z 16. a 17. století. V arkádovém dvoře Teisenhoferhof sídlí Wachau Museum s pracemi umělců tzv. Podunajské školy.

Eso údolí Wachau náleží Dürnsteinu. Jeho panorama vynikne zejména při pohledu z protějšího břehu. Léta Páně 1192 tu prý byl vězněn anglický král Richard Lví srdce. Během křížové výpravy měl urazit panovníka Leopolda V., a když se pak v přestrojení vracel přes Rakousy domů, byl poznán, zajat a uvězněn v dürnsteinské pevnosti Kuenringerburg. Zříceniny tohoto hradu se dodnes vypínají na kopci nad městem. Pověst praví, že anglického krále nalezl jeho francouzský pěvec Jean Blondel, když si Richard prozpěvoval píseň, kterou znali jen oni dva. Francouz zaplatil za krále vysoké výkupné, jež pak Babenberkové použili na opevnění Ennsu, Heinburgu, Wiener Neustadtu i samotné Vídně. Hlavní pamětihodností Dürnsteinu je barokní farní kostel z let 1721 - 25 s modrobílou věží, která ční vysoko nad městem.

Historické město Krems leží necelých 30 km severně od St. Pöltenu a uzavírá údolí Wachau. Nedaleko Kremsu se na kopci na jižním břehu Dunaje nachází klášter Gottweig, založený roku 1083. V roce 1094 jej obsadili benediktinští mniši z kláštera St. Blasien ve Schwarzwaldu. Ještě dnes zde žije 60 mnichů. V současné době zdobí klášter neoklasicistní fasáda. V západní části lze vidět zajímavé tzv. císařské schodiště se sochami čtyř ročních období a dvanácti měsíců. V kostele si zaslouží pozornost především fresky od Paula Trogera.

Rovněž na pravém (jižním) břehu se vysoko na skále nad Dunajem vypíná zřícenina hradu Aggstein z počástku 13. století. Kdysi to byl rozsáhlý komplex, který v 16. a 17. století sloužil k odražení švédských a tureckých útoků. Dnes tu uvnitř můžete mimo jiné posedět v kavárně.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA