Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Altenburg

Dolní Rakousko je bohaté na kulturu. V žádné jiné spolkové zemi se nenachází takové množství klášterů, muzeí a výstavních center, kde se představuje staré i moderní umění, právě jako v zemi okolo Vídně. K největším a nejznámějším patří kláštery v Gerasu, Altenburgu a Zwettlu. Kromě těchto kolébek kultury, které dnes ukrývají unikátní umělecké poklady, je třeba věnovat patřičnou pozornost sakrálnímu stavitelskému umění.

Benediktinský klášter Altenburg, založený roku 1144, leží 5 km jihozápadně od města Horn. Město Horn bývalo v 16. století majetkem roku Puchheimerů a důležitým protestantským centrem. Vojáci tzv. Hornského spolku, šířícího novou víru, vydrancovali roku 1619 rovněž klášter Altenburg. Následně komplex poškodili Švédové.

Za pomoci archeologických objevů bylo dokázáno, že kláštery ve středověku zahrnovaly kromě úloh církevních či vzdělávacích i funkce kompletní hospodářské jednotky schopné samovýživy i sebeúdržby. Ve sklepě, datovaném k r. 1308, se nacházela loď špitálního kostela, vchod do špitálního traktu a empora. V úrovni pod nynějším sklepem je kostnice ze 12. - 13. století. Vše překrývá gotická, resp. barokní fáze, kdy sklep sloužil jako krypta s hrobkou zakladatele kláštera uprostřed.

Z kalifaktoria (jediná vytápěná místnost v klášteře) vede přechod do refektáře. Zde je umístěno asi 150 obrovských zásobnic nacházejících se ve skladišti potravin vedle refektáře zničeném na počátku 15. století. U refektáře bylo nalezeno ještě jedno ohniště, které zřejmě patřilo kuchyni. Jako archeologický doklad historických pramenů určitě slouží i neobvykle početné nálezy rybích kostí, želvích krunýřů a mušlí v kartuziánském klášteře. Kartuziáni nesměli jíst vepřové ani hovězí maso, proto ho nahrazovali vodními živočichy.

V roce 1650 proto byla zahájena rozsáhlá a ještě po většinu 18. století pokračující barokní přestavba, na níž se podílel také Josef Munggenast. Jeho dílem je především klášterní kostel sv. Lamberta. Uvnitř mohou návštěvníci shlédnout fresky P. Trogera stejně jako v klášterní knihovně. Kryptu vyzdobili freskami znázorňujícími tanec smrti Trogerovi žáci.

Nechte se okouzlit zahradou náboženství v klášteře Altenburg. Zahrada náboženství, jak název napovídá, je složena z částí věnovaným buddhismu, islámu, křesťanství a dalším hlavním náboženským směrům.

Historické město Horn se díky poloze na železniční spojnici Vídeň-Praha rozvinulo v jedno z nejdůležitějších sídel oblasti Weinviertel. Z památek zaujmou návštěvníky určitě velmi dobře zachovalé hradby, tři kostely či renesanční a barokní měšťanské domy v centru.

Největší počet klášterů se nachází v Dolním Rakousku a mnoho z nich již dnes otevírá své brány a nabízí svým hostům dovolenou v klášteře. Mnoho klášterů také bere velmi vážně svou klasickou roli umělecké instituce. V Melku se pravidelně představuje dobová hudba a výtvarné umění, knihovna v Altenburgu se mění v divadelní jeviště a Geras si udělal jméno uměleckými kurzy.

Tip na výlet
Bad Deutsch je lázeňské městečko na východ od Vídně nedaleko Hainburgu a zároveň vstupní brána do antického areálu Carnuntum-Petronell. Kromě lázeňské čtvrti s hezkým parkem je hlavním lákadlem antické museum, které shromažďuje artefakty z nedalekých vykopávek. Pozoruhodný je též hřbitov na návrší východně od města s románskou rotundou a gotickou bazilikou.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA