Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Gmünd

Městečko ležící na hranici s Českou republikou, kde spolu s Českými Velenicemi tvoří jakési dvouměstí. Okresní město Gmünd ve spolkové zemi Dolní Rakousko má necelých 6 tisíc obyvatel. Na české straně mu odpovídá město České Velenice, které bylo dříve předměstím Gmündu.

Města Gmünd a České Velenice představují jedno z nejpoutavějších míst Evropy. Jen stěží byste hledali místo, které by tak viditelně odráželo historickou proměnlivost uplynulých století, místo, na kterém by se setkávaly odlišné a společné rysy tak viditelně, jako právě zde na styčném místě východní a západní Evropy.

Město Gmünd mělo svou polohou přímo na rakousko - české hranici desetiletí nevýhodu regionální odlehlosti. Po otevření hranice se z okrajové polohy stala centrální pozice v středoevropském prostředí. Historické centrum města nabízí zajímavé památky, např. zámek se zámeckým muzeem, městské muzeum ve staré radnici, starou kovářskou dílnu, muzeum skla a kamene.

Město Gmünd a hrad byly založeny ve 12. století Kuenringerem Hadmarem II. V roce 1483 se město dostalo do rukou maďarského krále Matyáše Korvína. Roku 1810 se občané vykoupili za 17 tisíc guldenů z poddanství.

V centru Gmündu je podlouhlé náměstí Stadtplatz, jemuž vévodí budova staré radnice. Návštěvníci v ní najdou muzeum zaměřené na historii města a regionu. Hned vedle stojí dva renesanční měšťanské domy se sgrafity. Zámek z 16. století se nachází na místě původního gotického hradu. Ve stejném stavebním slohu byl postaven také farní kostel.

Nedávno zde zahájily provoz kryté veřejné lázně a zároveň aqvapark pro milovníky vody a revmatiky. Areál Sole-Felsenbad o rozloze 4000 m² má devět bazénů, tobogán, čtyři sauny, ledovou jeskyni s párou či turecké lázně. Bazény jsou napouštěny speciálními slanými roztoky s léčivými účinky. Bazény s největší koncentrací soli prý navodí pocit jako při koupeli v Mrtvém moři.

Gmünd leží na železniční trati Vídeň - Praha a je zároveň výchozím místem úzkorozchodného systému drah o rozchodu 760 mm a začínají v něm dvě tratě, jedna vedoucí severním a jedna jižním směrem. Severní větev se v Alt Nagelbergu dělí na tratě do Litschau a do Heidenreichsteinu, jižní končí v Gross Gerungs.

Směrem na severovýchod se nachází Heidenreichstein, poprvé zmiňovaný roku 1205. Z počátku 13. století je i bývalý vodní hrad, největší v Dolním Rakousku. Má dvě mohutné věže z 16. století a padací most. První zmínka o hradu pochází z roku 1217, kdy byl ve vlastnictví Hadmara II. z rodu Kuenring. V roce 1257 poprvé sloužil městu jako soud, a k roku 1258 je v listinách uveden k městu Gmünd. Po Jindřichovi III. von Kuenring byl předán hrad panu Vokovi z Rožmberka. Od poloviny 17. století dochází k rychlé a časté změně majitelů. Nakonec v roce 1859 přechází na arciknížete Sigismunda von Habskurg-Lothringen.

Tipy na výlety
Okolní krajina s granitovou pahorkatinou poskytuje velmi atraktivní cíle pro zájemce o rekreaci a trávení volného času. Kamenitá, kopcovitá, stepní krajina a spolu úzko související systém luk a řek jsou domovem nespočetných chráněných druhů zvířat a rostlin. Blockheide, je jedním z nejznámějších přírodních parků v Rakousku - s naučnou "Granitovou stezkou" a vyhlídkovým místem.

Charakterizují ho mohutné žulové bloky, březové háje, borovice a vřesoviště. Podobné formy krajiny se nacházejí až ve Skandinávii. Přírodní park Blockheide Gmünd leží přesně na 15. poledníku (nikde nejdou hodinky přesněji). Asi 25 m vysoká vyhlídková věž umožňuje výhled daleko do Čech a při dobré viditelnosti až do Alp. Na úpatí věže je informační centrum, dětské hřiště s malým rájem pro horolezce, místo ke grilování s přístřeším.

Jihozápadně od Gmündu asi 13 km leží Weitra, nejstarší pivovarnické město v Rakousku (od roku 1321). V renesančním zámku s krásným arkádovým dvorem funguje muzeum, mj. i s expozicí o pivovarnictví.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA