Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

St. Florian

Město St. Florian se nachází asi 15 km jihovýchodním směrem od Lince. Zdejší klášter byl založen už počátkem 9. století (poprvé zmiňován roku 819) na místě posledního odpočinku sv. Floriána, římského vojáka, který se v roce 304 obrátil na křesťanskou víru, za což byl následně potrestán utopením v řece Enns. Od roku 1071 patří klášter augustiniánům. Nynější podoba komplexu odráží barokní přestavbu ze 17. a 18. století, na níž se podíleli mj. Carlo A. Carlone či Jakob Prandtauer.

Základní kámen ke stavbě barokního kláštera sv. Floriána byl položen roku 1696 třemi slavnými staviteli – Carlonem, Prandtauerem a Haybergerem. V klášterním kostele rukou Carloneho vznikl fantastický osobitý vnitřní prostor. Jeho dominantami jsou varhany s 7 386 píšťalami a mohutný hlavní oltář z červeného untersberského mramoru. Druhý architekt, který na stavbě vystřídal Carloneho, Prandtauer, vytvořil 200 metrů dlouhý císařský trakt a v baroku neobvyklé schodiště. Bartholomeo Altomonte zase překrásné nástropní fresky, na nichž mimo jiné vyobrazil triumf křesťanství nad Turky.

V klášterních budovách se nachází 16 císařských pokojů, Mramorový sál prince Evžena Savojského či galerie s obrazy Aklbrechta Altdorfera (1480 – 1538), německého malíře a grafika, představitele Podunajské školy a jednoho ze zakladatelů německé krajinomalby. Altdorfer vytvořil také oltář sv. Šebestiána v klášterním kostele. Klášterní knihovna uchovává více než 140 tisíc svazků.

Kostel (původně ze 13. století) je uvnitř bohatě štukován a vyzdoben freskami. Na vytvoření hlavního oltáře bylo zapotřebí 700 tun mramoru. Brucknerovy varhany se v době svého vzniku (1774) mohly chlubit titulem největší v Evropě. Měly 5230 píšťal, dnes jich mají dokonce 7386.

Hudební skladatel Anton Bruckner (1824 – 1896) v St. Florianu působil v letech 1850-55 jako varhaník. Našel zde i místo posledního odpočinku, leží v sarkofágu v kryptě kostela. V klášteře sídlí také hasičské muzeum či galerie, která vlastní vzácné deskové obrazy A. Altdorfera, jež bývaly součástí oltáře sv. Šebestiána.

Tipy na výlety
Horní Rakousko se táhne od hranic s Českou republikou až do podhůří Alp ve Štýrsku. Z turistického hlediska je nejatraktivnější jeho jižní část, jezerní oblast nazývaná Solná komora, která se ovšem rozkládá na území hned několika spolkových zemí Rakouska.

Z historických památek je tu především  řada skvělých barokních klášterů, z nichž nejznámější je právě klášter St. Florian, spojovaný se slavným skladatelem Antonem Brucknerem. Milovníky rokoka pak jistě potěší kláštery Wilhering a Kremsmünster. Všechny tři kláštery najdete v okolí hlavního města Horního Rakouska - Lince.

V Horním Rakousku najdou návštěvníci také nechvalně proslulý koncentrační tábor Mauthausen. Daleko příjemnější může být ale návštěva pevnostního města Freistadtu nebo města Steyr na soutoku řek Enns a Steyr. Vyhlášená je také zdejší podunajská cyklostezka anebo pozoruhodné muzeum Ars Electronica v Linci.

 

Kontextová reklama.

St. Florian je pojmenován podle stejnojmenného kláštera

St. Florian je pojmenován podle stejnojmenného kláštera

Hornorakouské městečko St. Florian se nachází asi 15 km jihovýchodně od Lince. Je pojmenováno podle stejnojmenného kláštera, který zde byl vystavěn na počátku 9. století. První zmínka o něm pochází z roku 819.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA