Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hallstatt

Hallstatt je městečko ležící na jihozápadním břehu jezera Hallstätter See a patří mezi nejhezčí v celém Rakousku. Vykopávky dokazují, že místo bylo osídleno už v 2. tisíciletí př. n. l. Za velice významné je považováno zdejší keltské pohřebiště z 8. až 4. století př. n. l. objevené v roce 1846. Předměty v něm nalezené daly – vzhledem ke své archeologické jedinečnosti – jméno celé epoše v dějinách střední a západní Evropy: halštatská kultura. Předměty nalezené ve více než 2000 hrobech jsou cennými svědectvími o způsobu života a myšlení lidí v pozdní době bronzové, ale i o technice, která byla používána při těžení tehdy vzácné soli. Sůl ze zdejších bohatých nalezišť začali těžit Keltové už kolem roku 1200 př. n. l., dolování pokračovalo i v době římské a ve středověku.

Nejvíce se tedy Hallstatt proslavil těžbou soli. Je zde nejstarší solný důl. Těžba probíhala v dřívějších dobách hlavně povrchově. Byly dolovány kusy soli, které tzv. nosiči nosili v kožených vacích přes rameno. Sůl z těchto dolů proudila i do Čech, a to především po bájných solných stezkách (významné především na Šumavě). Nejstarší stezkou byla ta, která vedla právě z Hallstattu. Sůl se zde ovšem spíše dopravovala po Hallstattském jezeře do řeky Traun a po té dále do Dunaje. Zrekonstruované solné doly jsou přístupné veřejnosti. Při prohlídce si nejprve v šatně oblečete speciální úbory, abyste se nezašpinili. Do hory vjedete na malinkatém vláčku. Během prohlídky se sklouznete na dvou skluzavkách, prohlédnete si historické předměty a poslechnete odborný výklad o těžbě soli.

Na Dachsteinu převažují vertikální vjemy: scenérie vás nutí zaklánět hlavu při pohledu do výšek nebo si naopak vychutnáváte vpravdě letecké pohledy dolů. Vrchol Hoher Dachstein totiž převyšuje proslulé Hallstattské jezero o téměř 2 500 metrů, a to na vzdálenosti pouhých pár kilometrů. Pokud se budete chtít vydat na túru rovnou z údolí, nechte si na výlet hodně času a dobře rozvrhněte síly. Budete totiž čelit velkému převýšení, místy obtížně schůdnému terénu a pravděpodobně i absolutnímu nedostatku vody po cestě. Místní vápenec ji totiž propustí skoro všechnu do podzemí.

Frekventované jsou nedávno modernizované lanovky, které vyvezou návštěvníky z obce Obertraun nedaleko Hallstattského jezera až na vrchol Krippensteinu (2 109 m). Tím se bez námahy dostanou na okraj tzv. Dachsteinské plošiny, do méně členitého terénu, kam stékají ledovce od vrcholu Dachsteinu.

Jiná lanovka zvaná Salzbergbahn vyveze turisty přímo z městečka Hallstatt do výšky 835 metrů. Také odsud je krásný výhled na jezero, ale hlavně se nedaleko horní stanice nachází historický solný důl, který můžete v rámci organizované prohlídky navštívit. Vysokohorské turisty však přitahuje hlavně vrchol Dachsteinu. Túra to není extrémně obtížná, ale dosti dlouhá a každopádně musíte absolvovat část cesty po ledovci. Nutná je znalost pohybu ve vysokohorském terénu a také dobré počasí.

V dachsteinské oblasti určitě stojí za to výlet do zdejších proslulých jeskyní. Přístupné jsou tři a každá nabízí jiný zážitek. Obří ledová jeskyně (Rieseneishöhle) je unikátní velkým množstvím ledu, který navíc i v období klimatických změn (zatím) stále přibývá. Největší ledová homole měří skoro deset metrů a místy půjdete po ledu až 25 metrů silném. I v létě se připravte na teplotu kolem nuly a taky na zdolání více než pěti set schodů. V blízkosti ledové jeskyně se nachází Mamutí jeskyně (Mammuthöhle), nazvaná nikoli podle mamutů-zvířat, ale podle kolosálních rozměrů zdejších podzemních prostor.

Z blízkého Obertraunu (6 km) lze vyjet lanovkou na Krippenstein (2 109 m), odkud se za jasného počasí otevře nezapomenutelný rozhled na rozbouřené moře kamene, sněhu, ledovců od obzoru k obzoru s ostrovy kleče, limbami a modříny. Samotný pohled na ostrý Dachstein s okolními horami - Steinercharte, Hoher Gjaidstein, Koppenkarstein, Däumelkogel - od nichž se v pozadí táhnou na JV. Nízké a na JZ. Vysoké Taury, na z. Tennengebirge, na sv. Totes Gebirge se Schonbergem, umocněný kvetoucími pěnišníky, hořci jarními a Cluziovými, prvosenkami nejmenšími, silenkami bezlodyžnými, vřesovci a jinou květenou, patří k nejúchvatnějším zážitkům. Nad sebou určitě budeme moci pozorovat horská kavčata žlutozobá a snad se nám podaří zahlédnout i kamzíky.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA