Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Enns

Městečko Enns na stejnojmenné řece přibližně 15 km východně od Lince, jedno z nejstarších v Rakousku. Místo bylo osídleno již v pravěku. Kolem roku 50 n. l. tu Římané postavili pevnost, jež se postupně rozrostla v obrovský tábor pro šest tisíc vojáků. U tábora vyrostlo město Lauriacum, proslulé mj. pronásledováním křesťanů – roku 304 tu v řece utopili římského vojáka Floriána (později svatořečeného). Na místě, kde byl údajně pohřben, stojí klášter St. Florian. Kolem roku 900 tu vznikl vodní hrad. Důležitost Ennsu dále vzrostla během vlády Babenberků, v roce 1212 obdržel od vévody Leopolda VI. městská práva.

Kolem historického jádra se dochovala část středověkých hradeb. Uprostřed náměstí Hauptplatz stojí symbol města – 60 metrů vysoká hodinová a strážní věž (1568). Po 157 schodech můžete vystoupat nahoru na ochoz, odkud je nádherný výhled po okolí. V bývalé radnici sídlí muzeum římského města Lauriacum.

Neogoticky přestavěný farní kostel zasvěcený Panně Marii původně patřil k minoritskému klášteru. Má raně gotickou kapli z roku 1343. Papežská bazilika sv. Vavřince stojí na místě římského chrámu, což dokazují unikátní vykopávky. Uvnitř ji zdobí fresky. Olejomalby „Biskupové z Lorchu“ a „Patroni Ennsu“ patří mezi největší v Rakousku.

Zámek Ennsegg, stojící severně od historického jádra, má arkádové nádvoří, na němž se v létě konají koncerty a divadelní představení.

Podél řeky Enns
Nejmladší z největších rakouských turistických tras podél řek. Impozantní horstva, romantická údolí, šumivé divoké potoky, zasněné vesnice a historická města budou provázet vodáky na cestě jedinečnou přírodní kulisou mezi Dachsteinem a Nízkými Taurami. Novinka pro vodáky nabízí kombinaci technické Salzy a mohutných peřejí řeky Enns. Průzračná voda, oddychové „kochací“ úseky i náročnější průjezdy soutěskami s vlnami a válci. Obě řeky patří mezi rakouské vodácké klasiky a tak by rozhodně neměly chybět ve vodáckém vzdělání.

Enžská cyklostezka - (od Nízkých Taur k Dunaji)
Tato překrásná cyklostezka sleduje tok řeky Enns z Flachau v lyžařské oblasti Amadé (1200 m n. m.) a končí po 250 km u soutoku Enns (281 n. m.) s Dunajem ve městě Mauthausen. Vede říší divokých hor a nespoutané vody. Doprovázejí ji Radstadtské a Schladmingské Taury, Dachstein, vede milými podhorskými městečky, prorazí si cestu romantickou soutěskou Gesäuse v sevření rudných hor do mírného Podunají. Dobrodružnou variantou je jízda po zrušené horské železnici s 13 tunely napříč Národním parkem Vápencové Alpy.

Ennská cyklotrasa je nejmladší a zatím nejméně známá z velkých rakouských cyklistických tras. Slibuje jedinečnou objevnou cestu světem hor a vody. Start je v nadmořské výšce 1200 m na úpatí Nízkých Taur. Krásné hory a tři koupací jezera na první etapě ve Flachau jsou slibným začátkem. Dále se pokračuje přes Altenmarkt a Radstadt do Schladmingu, bikerského centra regionu Dachstein-Tauern. Kolem impozantního Grimmingu vede pak trasa k zámku Trautenfels a k Benediktinskému klášteru Admont na vstupu do oblasti "Gesäuse". Tímto úzkým údolím vede trasa vysoko nad pravým břehem řeky Enns.

V Altenmarktu u St. Gallenu, na začátku regionu Phyrn-Eisenwurzen, se dá zvolit také trasa divoce romantickým pohořím Reichraminger Hintergebirge, minete zato však starý vorařský trh Weyer s krásným náměstím. Kolem Grossramingu je lákavá možnost odskočit si s horským kolem do národního parku Vápencových Alp (Kalkalpen). Mezi starým obchodním městem Steyr a nejstarším městem Rakouska, Ennsem, tvoří řeka hranici mezi Horním a Dolním Rakouskem. V Ennsu je pak možnost napojení na Podunajskou trasu.

 

Kontextová reklama.

Enns - kolébka rakouské civilizace

Enns - kolébka rakouské civilizace

V nadmořské výšce 281 metrů se v oblasti Horního Rakouska ukrývá malebné městečko Enns, kterým protéká stejnojmenná řeka. Jde údajně o nejstarší město v celém Rakousku, území bylo osídleno již v pravěku.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA