Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bad Ischl

Nejstarší solné lázně v Rakousku leží na soutoku řek Traun a Ischl mezi jezery Solné komory. První historická zmínka pochází z roku 1442. Tehdy již bylo dnes čtrnáctitisícové městečko významným střediskem obchodu a těžby soli. Bad Ischl je věhlasné lázeňské město ve stylu „biedermeier“. Pobýval zde např. císař František Josef I., který z města učinil kulturní středisko evropského významu. Pobývali zde takoví skladatelé jako Strauss, Lehár, Brahms a další.

Největší rozkvět městečka ale nastal v 19. století. V roce 1823 byly založeny solné lázně, které záhy navštívili i arcivévoda František Karel s manželkou Žofií. Té dvorní lékař jako léčbu neplodnosti předepsal koupele v mimořádně bohatých pramenech Bad Ischlu. O tři roky později se arcivévodkyni narodil syn František Josef, od roku 1848 rakouský císař. Zdejší léčivá voda obsahuje 27 % kuchyňské soli.

Sám František Josef I. přijel poprvé hned rok nato. V Bad Ischlu oslavil zasnoubení s Alžbětou Bavorskou, známou spíše jako Sissi, a když se v roce 1854 ženil, dostal od matky zdejší Císařskou vilu (Kaiservilla). Císařská rodina i dvůr pak v Bad Ischlu po dlouhá desetiletí trávily letní měsíce, což pro město znamenalo mj. i značný rozkvět v oblasti architektury. Od roku 1912 až do smrti (1948) tu žil hudební skladatel Franz Lehár.

Kaiservilla stojí na severním břehu řeky Ischl. Roku 1914 v ní František Josef podepsal vyhlášení války Srbsku. V některých místnostech ze zdí smutně shlíží množství loveckých trofejí. Při ukájení císařovy lovecké vášně prý padlo neuvěřitelných dva tisíce kamzíků. Vilu je možné navštívit jen s průvodcem, okruh trvá asi 45 minut a lístek zahrnuje i vstup do parku (který se jinak platí zvlášť).

Uprostřed parku stojí Mramorový zámeček (Mramorschlössl), bývalá císařská čajovna, dnes muzeum fotografie, v němž uvidíte staré snímky i historické fotoaparáty. V Lehárově vile (na nábřeží řeky Traun) je skladatelovo muzeum. Z obrovského množství čerstvě vyrobených sladkostí si návštěvníci mohou vybrat v cukrárně Zauner, která funguje již od roku 1832 a jejímiž pravidelnými hosty bývali příslušníci císařské rodiny.

Impozantní je též kongresový a divadelní palác (Kongress- und Theaterhaus), původně lázeňský dům (1875). V městském muzeu (Esplanade 10), které sídlí v zásnubní rezidenci Františka Josefa a Sissi, je expozice o místní historii a kultuře. Najdete zde sbírku nábytku či obrazů a dozvíte se, kdo všechno navštívil Bad Ischl v nejslavnější éře (A. Bruckner, J. Strauss ml., J. Brahms, E. Kálmán aj.).

Okouzlující město Bad Ischl je srdcem Solnohradska a je často označováno jako tajné hlavní město a kulturní centrum oblasti. V okolí města se nachází lyžařská oblast Katrin využívaná zejména rodinami s dětmi. Uprostřed malebné krajiny se nachází horská pastvina Katrin-Alm, ráj pro milovníky přírody a turisty. Z výšky 1415 m si můžete vychutnávat jedinečných výhledů na masiv hor Dachstein, na jezera Traunsee a Hallstättersee.

Kromě ideální letní dovolené však tato oblast skýtá dostatek i pro milovníky zimních sportů, neboť se zde nachází malá, ale příjemná lyžařská oblast. Na přibližně 6 000 m2 lyžařské oblasti s umělým zasněžíváním, lanovkou, kabinovou lanovkou a vleky se nachází i ráj pro malé děti se dvěma malými vleky. Kromě toho zde naleznete i sáňkařské dráhy a běžkařské tratě v celkové délce 23 km. Náročnější lyžaře uspokojí možnosti v 26 km vzdáleném středisku Gosau.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA