Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mauthausen

Tržní osada Mauthausen leží na Dunaji, v jižní části oblasti Mühlviertel. Městečko leží na soutoku Dunaje s řekou Enns, 20 km východně od Lince. Již od středověku tu vládl čilý ruch díky obchodu se solí a lodní dopravě. Putovala odsud i žula, z které se stavěly paláce ve Vídni či mosty v Budapešti.

Bohaté vykopávky z doby kamenné a bronzové svědčí o tom, že tato oblast byla již osídlena v době prehistorické. Do doby prvních Babenberků je datováno založení centra na vybíraní celních poplatků a vystavení místního poplatkového domu. Krok za krokem vznikala okolo zmíněného domu osada, která udělením obchodního práva získávala na významu.

Z kulturních pamětihodností stojí za zmínku farní kostel (sv. Mikuláše), kostel sv. Jindřicha, zámek Pragstein, s vlasteneckým muzeem, Gerstmayrovo muzeum, muzeum minerálů a geologická naučná stezka, pomník vodních přívozů, barokní kašna, solní věž, pamětní místa (bývalý koncentrační tábor) a staré měšťanské domy. Pro občasné ale i vrcholové sportovce se nabízí používání tenisových kurtů s tenisovou halou, sauna a sauna s parou, šachové hřiště v přírodě a dětská hřiště, hřiště pro plážový volejbal u areálu vodních radovánek, v zimě lední plocha pro krasobruslení stejně jako krásně umístěné cyklostezky a turistické stezky.

Do světového povědomí se však Mauthausen dostal kvůli koncentračnímu táboru, který tu byl za druhé světové války. Zahynulo v něm na sto tisíc lidí, více než polovina celkového počtu vězněných. Tábor vznikl již v roce 1938 (krátce po anšlusu) a nelidské podmínky z něj učinily jeden z nejobávanějších. Vězni umírali na epidemie, způsobené katastrofálními hygienickými podmínkami, vyčerpáním, tisíce lidí byly zastřeleny nebo zplynovány.

Z původního tábora Mauthausenu se v průběhu času od roku 1943 ve zvýšené míře vyvinul celý systém vnějších táborů, do kterých byli vězni rozdělováni a v prvé řadě nuceni do práce pro zbrojní průmysl. Obzvláště v posledních válečných měsících se situace v Koncentračním táboře Mauthausen stále zhoršovala v důsledku beznadějného přeplnění tábora, jakož i kvůli stále se zhoršujícímu zásobování.

Mnoho vězňů umíralo ještě po osvobození v lazaretech na následky poškození jejich zdraví, které utrpěli ve vazbě. Ti, kdo přežili koncentrační tábor, jsou ještě desítky let potom konfrontováni s pocitem, že tam ztratili největší část svého života. Tábor byl osvobozen 5. května 1945 americkou armádou. Jeho velitel Franz Ziereis byl na útěku postřelen a na následky posléze zemřel.

Dnes slouží tábor jako památník. Dne 18. května 2008 se v bývalém koncentračním táboře Mauthausen uskutečnila vzpomínková akce připomínající 63. výročí osvobození tábora americkými vojsky. Se slavnostním projevem vystoupil rakouský kancléř A. Gusenbauer, který zdůraznil, že nikdo z těch, kdo na vlastní kůži nezažili pobyt v KT Mauthausen, nedokáže posoudit skutečná muka, jež vězni na tomto místě prožili. Ta totiž překračují veškerou lidskou představivost. „Přesto od té doby víme, že možné je vše.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA