Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Wels

Druhé největší město Horního Rakouska Wels leží na řece Traun, přibližně 25 km jihozápadně od Lince. Je průmyslovým a zemědělským střediskem, každý rok se tu koná mezinárodní zemědělský veletrh. Území bylo osídleno už v pravěku a již roku 776 zde stál hrad (Uueles).

Po Ilyrech a Keltech sem přišli Římané, kteří za vlády císaře Hadriána (po roce 117 n. l.) založili opevněné město Ovilana. Od počátku 7. století zde vládli Bavoři, jako „castrum uueles“ se místo poprvé zmiňuje roku 776. Městská práva udělil Welsu babenberský vévoda Leopold VI. v roce 1222, kdy také vzniklo městské jádro spolu s hradbami, které se dochovaly částečně dodnes. V lednu 1519 ve zdejším hradu zemřel císař Maxmilián I. Během protireformace odešla řada zámožných měšťanů, v 18. století prošlo centrum města barokní přestavbou.

Centru vévodí podlouhlé náměstí, na něž se od západu vstupuje branou ve věži Ledererturm (původně z roku 1376), jedinou, která zbyla ze čtyř věží středověkých hradeb. Zde se nacházejí téměř všechny důležité památky Welsu.

Podél náměstí stojí řada nádherně upravených budov jako například lékárna U jednorožce nabo radnice z roku 1739. Bývalý minoritní kostel z roku 1300 patří k nejstarším v Rakousku. Rovněž císařský hrad má bohatou historii, zemřel zde totiž roku 1519 císař Maxmilián I. a jeho umrlčí pokoj je součástí Městského a hradního muzea, jež se v prostorách hradu, nyní zámku, nachází.

Kremsmünsterer Hof, dům s rokokovou fasádou a arkádovým nádvořím, patřil po celá staletí klášteru v Kremsmünsteru. Vedle něj stojí vodní věž (Wasserturm, 1577), která sloužila k napájení kašen a městských domů, a dále i barokní radnice. Farní kostel sv. Jana má původní románský portál a v chóru vitráže ze 14. století. Naproti němu, v č. 24, stojí renesanční dům Salome Altové, celoživotní milenky salcburského knížete-arcibiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau. Zdejší hrad najdete východně od centra. Později byl přestavěn na zámek a dnes slouží jako kulturní a muzejní centrum. Pokoj, v němž skonal Maxmilián I., zůstal zachován v původní podobě.

Přibližně 7 km severně od Welsu leží vesnice Schmiding, která láká turisty především svou zoologickou zahradou. Na ploše 12 hektarů tu žije více než 350 druhů ptáků (v obrovské voliéře se dokonce můžete projít), mj. množství plameňáků a pelikánů. Dále žirafy, kterým můžete koukat do obličeje z vyvýšené plošiny, antilopy, krokodýli, zebry či gorily nížinné.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA