Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kremsmünster

Kremsmünster - největší benediktinský klášter v Rakousku se nachází 35 km jihozápadně od Lince, na kopci nad stejnojmenným městem a řekou Krems. Založil ho v roce 777 bavorský vévoda Tassilo III., údajně na místě, kde jeho syna Gunthera zabil při lovu kanec. Současnou podobu získal komplex až při barokní přestavbě v 17. s 18. století.

Současný klášterní kostel sv. Agapéta byl dostavěn roku 1277 jako románská basilika 78 m dlouhá, 21 m široká a s výškou hlavní lodi 18 m. Kostel má v západním průčelí dvě věže a původně měl i kryptu pod hlavním oltářem. V 17. století byl barokně přestavěn a vyzdoben podle projektu architekta Carlo Antonio Carlone, původní zdivo je však téměř úplně zachováno. Průčelí kostela přestavěl Giovanni Battista Barberini roku 1681. Hlavní oltář je z roku 1715, mříž v lodi z roku 1718. V pokladnici kostela se uchovává i tzv. Tassilův kalich z 8. století, vzácná památka raně středověkého zlatnictví.

Na úpravách klášterního kostela (trojlodní románsko-gotické baziliky) se podílel C. Carlone aj. Prandtauer. V klášterním muzeu najdete práce holandských a rakouských mistrů baroka a renesance, dřevořezby a práce ze zlata. Největší pýchou kláštera jsou nejstarší památky z 8. století - kalich z pozlacené mědi a svícny vévody Tassila - legendárního zakladatele kláštera a iluminovaný evangeliář. V pokladnici se ukrývá tzv. Tassilův kalich z 8. století, který zdejší mniši dostali přímo od bavorského vévody. Kalich byl vyroben z pozlacené mědi. V klášterní knihovně (65 m dlouhém sále) se nachází přes sto tisíc svazků, 792 prvotisků, 416 rukopisů a Codex milenarius, vzácný iluminovaný evangeliář z 8. století.

Na jižní křídlo navazuje tzv. Matematická věž, původně astronomická observatoř a přírodovědné muzeum podle osvícenských představ. V 50 m vysoké věži Sternwarte, která sloužila jako astronomická observatoř z 18. století), jsou uloženy sbírky z oblasti přírodních věd. Devítipatrová věž je jednou z nejstarších výškových staveb a byla postavena po roce 1760. V jednotlivých patrech jsou umístěny bohaté fyzikální, geologické, biologické a etnografické sbírky z 18. a 19. století, v nejvyšších poschodích je astronomická observatoř a kaple. Meteorologické záznamy se zde nepřetržitě vedou po více než 250 let, od roku 1860 je zde i seismografická observatoř.

Ke klášteru patří i klášterní škola, od roku 1549 veřejné gymnázium. Gymnázium v letech 1818 - 1826 navštěvoval také spisovatel Adalbert Stifter, který psal hlavně o jihočeské historii a o Šumavě. V bývalé rychtě působí od roku 1812 nepřetržitě „Theater am Tötenhengst“ – nejstarší ochotnické divadlo v Rakousku.

Tipy na výlety
- poutní místo Heiligenblut s kostelem z let 1687 – 1690 od C. A. Carlone
- barokní zámek Kremsegg s muzeem hudebních nástrojů
- 3 km na sever od obce leží rybníky Schachenteiche, založené roku 1555 k odvodnění močálů, dnes významná přírodní rezervace ptactva

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA