Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Linz

Hornorakouská metropole Linec, v originále Linz, leží na Dunaji a žije v ní téměř 200 tisíc obyvatel. Přestože je důležitým průmyslovým střediskem, může se pochlubit krásným historickým jádrem. Výhodnou polohu na říční křižovatce objevili už Keltové, jejich zdejší sídliště se jmenovalo Lentos. Po nich přišli Římané, kteří zde vybudovali opevněný tábor Lentia.

Dnes je Linec městem s jedněmi z nejstarších železáren a oceláren v Rakousku, ale též městem kultury a umění. Kromě historických budov tu najdete také moderní architekturu a jedinečné muzeum budoucnosti Ars Electronica, které by si návštěvníci rozhodně neměli nechat ujít.

Historické centrum Lince se rozkládá na pravém (jižním) břehu Dunaje. Procházku lze začít na náměstí Hauptplatz, které plynule navazuje na most Nibelungů. Obklopují ho krásné měšťanské domy, mnohé ještě s původním gotickým jádrem. Stará radnice z let 1513-14 má osmibokou věž a rozpoznáte na ní gotické, renesanční i barokní prvky. Uvnitř lze navštívit muzeum Linz Genesis s expozicí o historii města.

Linecký zámek – někdejší hrad je poprvé zmiňován roku 799. Fridirich III. ho v roce 1477 zcela přestavěl. Další přestavbu inicioval Rudolf II. podle plánů holandského architekta Antona Muyse. Za napoleonských válet tu byl špitál, ve kterém v roce 1800 vypukl požár. Dnes v zámku sídlí hornorakouské muzeum. A také se odtud naskýtá krásný výhled na město. Nedaleko stojí Martinskirche, nejstarší dochovaný kostel v Rakousku, zmiňovaný stejně jako hrad už roku 799.

Na druhé straně Dunaje, hned za mostem Nibelungenbrücke se nachází Art Electronica Center, fascinující přehlídka digitálního světa a nejmodernějších technologií. Prostřednictvím virtuální reality tu můžete cestovat v čase i prostoru. Dovíte se jakým způsobem informační a komunikační technologie ovlivňují náš život. Návštěvníci uvidí robota pracujícího na zahrádce nebo se proletí nad virtuálním Lincem.

Na nejvyšším vrcholu hory Pöstlingberg stojí z dálky viditelný farní kostel a poutní bazilika "Panny Marie Sedmibolestné". Její dvojité věže se zdají být všudypřítomné. K pöstlingbergskému kostelu dostavěnému v roce 1748 se dostanete přímo po schodech, které začínají u vyhlídkové plošiny. Díky výjimečné poloze se v pöstlingbergském kostele – symbolu Lince – s oblibou pořádají svatby. Historická nejstrmější adhezní kolejová dráha v celé Evropě bude od poloviny roku 2009 modernizována a umožní i handicapovaným spoluobčanům jízdu z náměstí až na vrcholek Pöstlingbergu.

Pohádková jeskynní dráha Grottenbahn byla postavena v bývalé věži opevnění na hoře Pöstlingberg a vozí malé i velké návštěvníky pestře osvětleným světem pohádek. V podzemí se nachází věrná napodobenina lineckého hlavního náměstí na přelomu 19. a 20. století. V postranních uličkách uvidíte scény ze známých pohádek pro děti. Pro bezbariérový přístup do Pohádkového sklepa funguje výtah.

Na vrchu Bauernberg se nachází pozoruhodný areál botanické zahrady, který na 4,25 hektaru představuje 10 tisíc různých druhů rostlin (včetně domácí flóry, bahenních a vodních rostlin, amerických a asijských dřevin, hmyzožravých rostlin a mnoha dalších). Výjimečnost spočívá v tom, že jsou celé skupiny rostlin sestavovány do krajin. Vrcholem každé návštěvy je největší sbírka kaktusů v Evropě s asi 1 100 druhy kaktusů. Dále rosarium, které zachycuje dějiny růže, alpinum a tropický skleník.

Město kultury Linec na Dunaji je i ideálním výchozím přístavem pro plavbu lodí. Široká nabídka plaveb z Lince poskytne každému něco. Ať jsou to okružní, tematické nebo linkové plavby, zážitkové trasy nebo vánoční oslavy, kapitán a jeho posádka očekávají návštěvníky na palubě své lodi.

Zajímavost
V roce 2009 je Linz hlavním evropským kulturním městem a hostitelem Evropy. Pro tuto příležitost vyrostla v Linci řada staveb, která se harmonicky začlenila do obrazu města. Linec - Evropské město kultury 2009 má pro každého tu správnou kulturní nabídku podle jeho vkusu. Hudební scéna Brucknerhausu, Ars Electronica Center, kde můžete na vlastní kůži zažít mezinárodní mediální umění a fascinující 3D počítačové světy, a působivé muzeum umění Lentos patří k Highlights Linecké kulturní míle na Dunaji.

Vypravte se na horu Pöstlingberg s jejím z dálky viditelným poutním kostelem a pohádkovou jeskynní dráhou. Jízdu dráhou Pöstlingbergbahn, která poveze návštěvníky i kolem Linecké zoologické zahrady, byste si v žádném případě neměli nechat ujít. Za zhlédnutí stojí obzvláště Staré město a barokní hlavní náměstí, na které navazuje jedna z nejvýznamnějších obchodních ulic Rakouska.

Linecký koláč je považován za nejznámější koláč na světě. První zmínka o něm pochází už z roku 1653. Ale kdo ho pojmenoval nebo kdo ho vymyslel, zůstává stále záhadou. Nejstarší recept je z 350 let staré kuchařky zvané Kuchařka různých druhů domácích sladkých jídel, koření, koláčů a všech druhů ovoce a jiných užitečných věcí. Dokonce i v této době obsahovala tato kuchařka čtyři různé recepty na linecký koláč nebo linecké těsto. To je také důkazem toho, jak oblíbený a obecně známý byl tento koláč už v době baroka.

 

Kontextová reklama.

Linec – Evropské město kultury 2009

Linec – Evropské město kultury 2009

Hornorakouská metropole Linec rozkládající se na březích Dunaje je domovem pro cca 200 tisíc obyvatel. Přestože je důležitým průmyslovým městem, je významný také z hlediska historie a prohlídku jeho zachovalého středověkého jádra byste rozhodně neměli vynechat.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA