Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Steyr

Starobylé město Steyr se nachází v nadmořské výšce 304 metrů na soutoku řek Enns a Steyr asi 38 kilometrů na jih od Linze. Založil ho v 10. století štýrský markrabě Otakar (hrad a ksotel poprvé zmiňovány roku 980). V roce 1182 se Steyr stal majetkem Babenberků. Prosperitu mu přinášel hlavně obchod. V roce 1287 obdržel od vévody Albrechta I. městská práva.

Ekonomickou krizi, která následovala po velkém požáru, ukončil rok 1864. Tehdy totiž Josef Werndl (1831-89) zkonstruoval pušku zadovku, která se začala vyrábět sériově. A o dvacet let později se rovněž jeho zásluhou stal Steyr prvním městem v Evropě, kde bylo zavedeno pouliční elektrické osvětlení. V 19. století též byly postaveny zdejší železárny a ocelárny. Historické centrum města si však zachovalo svou krásu.

Podlouhlé náměstí Stadtplatz obklopují výstavné měšťanské domy z 16. až 18. století, zřejmě nejcennější z nich je pozdně gotický Bummerlhaus. Zdejší radnice má štíhlou věž a krásnou rokokovou fasádu, v domě č. 16 zase bydlel slavný hudební skladatel Franz Schubert (1797 – 1828).
Na jižním konci náměstí stojí kostel Marienkirche, původně gotický, později barokně upravený. Farní kostel stavěl stejný architekt jako vídeňský Stephansdom – Hans Puchsbaum. Jižně od něj můžete ve staré sýpce ze 17. století navštívit Městské muzeum.

Dominantou města je zámek přímo nad soutokem zleva přitékající řeky Steyr a řeky Enns, která pak teče severním směrem a vlévá se zprava do Dunaje. Zámek byl od roku 1666 sídlem hrabat z Lamberku. Po požáru v 1. polovině 18. stol. byla postavena nová zámecká budova s reprezentačním nádvořím od architekta J. L. Hildebrandta. Zámek Lamberg – původním založením hrad, který v roce 1727 vyhořel. Jeho majitelé – hrabata z Lambergu – ho pak nechali přestavět v barokním stylu. Uvnitř sídlí úřady, ale můžete se projít zámeckým parkem.

Město je turisticky atraktivní nejen pro vyhlídku na soutok "mezi mosty", oblíbená je ve zdejší příjemné krajině pěší turistika. Jí slouží několik lanovek např. na Bürgeralpe nebo Gemeindealpe.

Tipy na výlety
Mezi Steyrem a Kremsmünsterem leží na tzv. Romantické cestě pěkné lázeňské městečko Bad Hall. Zdejší léčivé prameny se proslavily především bohatostí na soli jódu. V muzeu Forum Hall lze zhlédnout expozice o lidových řemeslech a místních dějinách.

Vodáky čeká pohodové sjíždění nejkrásnějších úseků řek Horního Rakouska a Štýrska. Nejdůležitější řeky na hornorakouském území jsou Dunaj, Inn, Salzach, Enže, Traun a Steyr. Všechny se vlévají – jako ostatně většina rakouských řek – do Dunaje. Řeka Alm vytéká ze stejnojmenného jezera na severní straně Totes Gebirge a protéká přírodním parkem.

Řeka Steyr svou čistou vodou a nádhernými peřejemi patří k perlám rakouských řek stejně jako Teichel, který své vody čerpá z masivu Totes Gebirge. Salza - řeka učitelka a podobné přívlastky si vysloužila tato nejoblíbenější Rakouská řeka. Vápencové soutěsky, neuvěřitelně průzračná voda a překrásné peřeje, to jsou trumfy, které lze jen těžko přebít. Cestování je možné zpestřit turistickými výlety nebo výstupy na vrcholy okolních hor, nebo jen tak relaxovat v nádherné přírodě.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA