Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Klagenfurt

Korutanská metropole Klagenfurt leží na východním břehu nejteplejšího jezera Rakouska Wörther See asi 30 km od hranic se Slovinskem. Osada založená ve 12. století získala městská práva v roce 1252, roku 1518 učinil Maxmilián I. z Klagenfurtu hlavní město Korutan. Dnes je důležitým obchodním a kulturním centrem a také místem konání řady sportovních akcí (např. turnajů Světového okruhu v plážovém volejbalu nebo důležitých tenisových klání).

V centru se nachází náměstí Neuer Platz se zdobenou kašnou, jejíž hlavní postavu představuje mohutný drak Lindwurm, symbol města a dílo Ulricha Vogelsanga z roku 1593. Postava Herkula je mladší, z let 1634-36. Na druhé straně náměstí stojí pomník císařovny Marie Terezie. Bronzová socha z roku 1873 nahradila původní o více než sto let starší skulpturu, jež byla zároveň prvním pomníkem Marie Terezie v Rakousku.

Z náměstí Neuer Platz vede Kramergasse (první pěší zóna v Rakousku od roku 1961) na Alter Platz, nejstarší část Klagenfurtu. Dlouhé náměstí obklopují měšťanské domy. Na rohu s Wienergasse stojí Stará radnice s renesančním arkádovým nádvořím. Sloup Nejsvětější Trojice z roku 1680 sem byl přesunut z náměstí Heiligengeistplatz. Landhaus, dnes sídlo korutanské zemské vlády, nechali na starších základech vybudovat korutanští stavové v letech 1574-1594 podle plánů H. Freymanna aj A. Verdy. V erbovním sále je vymalováno 665 erbů korutanských stavů (dílo J. F. Frommilera).

Ze sakrálních staveb nelze opomenout barokní kostel sv. Jiljí s 91 m vysokou věží či katedrálu sv. Petra a Pavla na Domplatzu. Původní protestantský kostel z r. 1578 získali později jezuité. Když se do Klagenfurtu v r. 1787 přesunulo biskupství z Gurku, byl kostel povýšen na katedrálu. V interiéru se nachází hlavní oltář od Daniela Grana (1752), sakristie ukrývá poslední dílo Martina Johanna (Kremžského) Schmidta.

Nakukovat v Klagenfurtu budete určitě do bezpočtu kaváren, butiků, ale i arkádových dvorů, kostelů a paláců. Chcete-li si město prohlédnout pěkně z ptačí perspektivy, pak rozhodně navštivte vyhlídku v 91 m vysoké věži barokního farního kostela sv. Jiljí. V Klagefurtu se skvěle nakupuje, protože se nemusíte trmácet na kraj města. Místní doporučují obchody na náměstí Alter Platz a butiky na Kramergasse a Wienergasse, tedy uvnitř pěší zóny, a v centru stojí také největší obchodní centrum celých Korutan City Arkaden.

Západně od města leží rozlehlý Europa-park, jehož největším lákadlem je Minimundus (Svět v malém) s více než 170 modely slavných světových budov v měřítku 1:25). Návštěvníci zdde uvidí např. Eiffelovu věž, londýnský Big Ben, římský chrám sv. Petra, indický Tádž Mahál, newyorskou sochu Svobody, Starý most z bosenského Mostaru či bruselské Atomium. Jsou zde samozřejmě i zmenšeniny řady rakouských staveb. Jsou zde totiž zastoupeny nejen stavby z Evropy, ale i z Ameriky, Asie a Afriky. Komplex tohoto mini světa zahrnuje i planetárium.

Nejteplejší jezero Rakouska (jehož voda se dá pít) je oblíbené jak u turistů, tak u domorodců, kteří se za teplých dní chodí koupat do tří koupališť. Ultramoderní stadion pro 32 tisíc diváků od něho leží, co by míčem dokopl, asi patnáct set metrů. Jezero je také centrem sportu - profesionálové tu hrají grandslamové turnaje v beachvolejbalu nebo soutěží o Železného muže. Jezero láká své návštěvníky k rozličným vodním sportům. K jezeru se můžete vypravit po úzkém vodním kanálu přímo z centra města ekologickou výletní lodí, která v letní sezoně vyplouvá směrem k jezeru každé dvě hodiny.

Klagenfurt – jezerní kráska

Klagenfurt – jezerní kráska

Klagenfurt nacházející se na samotném jihu Rakouska, je hlavním a zároveň také největším městem spolkové země Korutany. Je to nádherné město plné pamětihodností a dalších zajímavých míst, jehož historie sahá až daleko do 12. století.

celý článek

 

Stephansdom – chlouba rakouské metropole

Stephansdom – chlouba rakouské metropole

Stephansdom, neboli Katedrála svatého Štěpána se stala dominantní stavbou rakouské metropole a zároveň jejím symbolem. Jde o jednu z nejvýznamnějších rakouských gotických památek, kde od roku 1469 sídlí biskup. Katedrála je jednou z nejnavštěvovanějších zajímavostí Vídně a každoročně ji navštíví tisíce turistů.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA