Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Maria Saal

Městečko Maria Saal je známé poutní místo v Korutanech ležící asi 10 km severně od Klagenfurtu. Dvě věže viditelné již z daleka. Tak se poutníkům před staletími i dnes (a tedy i turistům) ohlašuje kostel ve vesničce Maria Saal. Kostel tu stál již v polovině 8. století, po Korutanech se z něj šířila katolická víra. Současný svatostánek Wallfahrtskirche, postavený v polovině 15. století, je pravděpodobně na tomto místě už třetí. Původní opevnění zničil požár, nové vzniklo v letech 1670-74 na ochranu před Turky.

Obec vznikla v historickém území Zollfeld (slovinsky Gosposvetsko polje). Původně Gospa Sveta, spolu s Karnburgem centrum knížectví Karantánců. V Maria Saal se konal obřad nastolování karantánských knížat a později (10. století až 1414) korutanských vévodů. V 8. století v Maria Saal založen nejstarší kostel na území Korutan, v letech 760–945 (s přestávkami) sídlo biskupa, od roku 1116 proboštství.

Do vnějších zdí kostela jsou zabudovány římské a pozdně románské reliéfy a starobylé náhrobní kameny (např. známý reliéf římského vozu nebo mramorový náhrobek rodiny Keutschachů nad jižním portálem). Interiér kostela si uchoval převážně gotický ráz s barokními doplňky. Hlavní oltář nese kamennou madonu z roku 1425. Stropní klenbu hlavní lodi zdobí freska Rodokemen Kristův z konce 15. století. V saské kapli stojí cenný karolínský oltář podpíraný šesti sloupy, pod nimiž je sarkofág s ostatky svatého Modesta (zemřel roku 763). Naproti kostelu uvidíte románskou kostnici.

Zhruba půl kilometru severně od poutního kostela můžete navštívit malý skanzen s ukázkami tradiční korutanské architektury. Stojí tu na třicet lidových staveb a dozvědět se můžete také o starých řemeslech oblasti. Ještě dál severním směrem se nachází významná památka – Herzogstuhl, kamenný trůn korutanských vévodů (odkryt při archeologických vykopávkách, obehnaný ozdobnou mříží), kteří z něj prý udělovali léna či soudili poddané. Zollfeld (5 km severně od Maria Saalu) leží na místě římského města Virunum.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA