Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Maria Saal

Městečko Maria Saal je známé poutní místo v Korutanech ležící asi 10 km severně od Klagenfurtu. Dvě věže viditelné již z daleka. Tak se poutníkům před staletími i dnes (a tedy i turistům) ohlašuje kostel ve vesničce Maria Saal. Kostel tu stál již v polovině 8. století, po Korutanech se z něj šířila katolická víra. Současný svatostánek Wallfahrtskirche, postavený v polovině 15. století, je pravděpodobně na tomto místě už třetí. Původní opevnění zničil požár, nové vzniklo v letech 1670-74 na ochranu před Turky.

Obec vznikla v historickém území Zollfeld (slovinsky Gosposvetsko polje). Původně Gospa Sveta, spolu s Karnburgem centrum knížectví Karantánců. V Maria Saal se konal obřad nastolování karantánských knížat a později (10. století až 1414) korutanských vévodů. V 8. století v Maria Saal založen nejstarší kostel na území Korutan, v letech 760–945 (s přestávkami) sídlo biskupa, od roku 1116 proboštství.

Do vnějších zdí kostela jsou zabudovány římské a pozdně románské reliéfy a starobylé náhrobní kameny (např. známý reliéf římského vozu nebo mramorový náhrobek rodiny Keutschachů nad jižním portálem). Interiér kostela si uchoval převážně gotický ráz s barokními doplňky. Hlavní oltář nese kamennou madonu z roku 1425. Stropní klenbu hlavní lodi zdobí freska Rodokemen Kristův z konce 15. století. V saské kapli stojí cenný karolínský oltář podpíraný šesti sloupy, pod nimiž je sarkofág s ostatky svatého Modesta (zemřel roku 763). Naproti kostelu uvidíte románskou kostnici.

Zhruba půl kilometru severně od poutního kostela můžete navštívit malý skanzen s ukázkami tradiční korutanské architektury. Stojí tu na třicet lidových staveb a dozvědět se můžete také o starých řemeslech oblasti. Ještě dál severním směrem se nachází významná památka – Herzogstuhl, kamenný trůn korutanských vévodů (odkryt při archeologických vykopávkách, obehnaný ozdobnou mříží), kteří z něj prý udělovali léna či soudili poddané. Zollfeld (5 km severně od Maria Saalu) leží na místě římského města Virunum.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Plavba po rudém moři včetně letenky

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři. Kromě Egypta poznáte také Saudskou Arábii, navštívíte jordánskou Petru a zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA