Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Friesach

Friesach je jedno z nejstarších měst Korutan, připomínané již roku 860, které patřilo salcburskému arcibiskupovi. Leží v údolí řeky Metnitz, asi 30 km severně od St. Veitu. Kdysi těžilo ze své výhodné polohy při obchodní cestě z Vídně do Benátek. Dochovaly se městské hradby s jedinečným vodním příkopem.

Jako téměř žádné jiné město se Friesach ukazuje ještě dnes v jeho středověké původní podobě. Městské obranné hradby sestávají z hradeb a vodních příkopů, hradních zařízení, kostelů a klášterů, monumentálních staveb a z množství malých uměleckých památek. To vše dělá z města umělecké dílo a zve k výletu za minulostí.

Srdcem starého města je půvabné náměstí Hauptplatz s mramorovou renesanční kašnou z roku 1563. Na Wienergasse stojí mohutný románsko-gotický kostel, trojlodní bazilika z 12. století se dvěma věžemi v průčelí. Zajímavé jsou sklomalby v oknech (13. a 14. století).

Nad městem se tyčí bývalá pevnost Petersberg, kde se v létě konají divadelní představení a festivaly pod širým nebem. Uvnitř lze zhlédnout malé muzeum místní historie a náboženského umění. Vystavené exponáty provedou návštěvníky od keltských a římských dob přes středověké stavební prvky až k proslulým Friesachským fenikům. Četné kostely města, Friesachské doly a cechovnictví umožní milovníkům historie proniknout do městského života před 750 lety. V kapli Ruperti mohou vidět románské a gotické skulptury stejně jako tradiční křídlový oltář.

Vedle hradu stojí kostel sv. Petra s pozdně gotickým oltářem a románskou sochou Panny Marie (kolem r. 1200). Dominikánský klášter, údajně nejstarší v německy mluvících oblastech (není veřejnosti přístupný), ale navštívit se dá gotický klášterní kostel, kde opatrují Friesašskou madonu z 14. století a dřevěný krucifix z roku 1300.

Vždy poslední sobotu v červenci se ve městě koná středověká slavnost Spectaculum. Zažijte atmosféru středověkého města se vším všudy. Brány města budou otevřeny v 16 hodin, poté přijede kníže Maxmilián I. se svou družinou. Uvidíte jeho stráž v historických kostýmech, rytířské souboje, spoustu tanečníků a hudebníků. Nebudou chybět ani akrobati, kejklíři a polykači ohně. Navštívit rovněž můžete středověký jarmark. Program se koná jak v historickém centru města, tak i na jeho okrajích.

Tip na výlet
Malé muzeum v Meitnizu, útulném městečku blízko pevnosti Friesach, skrývá zvláštní poklad: zde naleznete jediné v Rakousku zachované fresky monumentálního tance mrtvých z 15. století. Za návštěvu stojí také raně gotický Meitnický kostel s bohatým vnitřním vybavením.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA