Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Štýrský Hradec (Graz)

Štýrský Hradec je metropole spolkové země, německy zvaná Graz. Leží v údolí řeky Mur a její historické jádro je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. První písemná zmínka o Štýrském Hradci pochází z roku 1128, ale místo bylo osídleno už tisíc let před naším letopočtem. Od roku 1192 město ovládali Babenberkové, ale největší rozkvět přišel až za Habsburků. Roku 1478 Štýrský Hradec oblehli Turci. V roce 1784 se stal Graz naopak jedním z prvních evropských měst, která své opevnění rozebrala.

Druhé největší město Rakouska Graz nezapře svou bohatou válečnickou historii. Prakticky na každém kroku Grazu můžete narazit na opevnění či jinou vojenskou stavbu. Všem jim ale kraluje nad městem Graz položený hradní komplex Schlossberg. Symbolem města je Hodinová věž z 16. stol. umístěná v nádherném a dokonale upraveném zámeckém parku. Náboženské stavby jsou ve městě reprezentovány dvojicí klášterů s kostelem na opačné straně města.

Ve městě vzniklém na křižovatce cest mezi severem a jihem kontinentu po sobě zanechaly stopy mnohé kultury. Dodnes patří staré město s křivolakými uličkami, kostely, kláštery, paláci i bohatě zdobenými měšťanskými domy k nejzachovalejším v Evropě. Architektonické prvky typické pro německé země se střídají s uměním pocházejícím z Balkánského poloostrova a ze středomoří. Návštěvníci doslova procházejí staletími: střídají dobu renesance, gotiky i baroka, sledují stopy historismu a secese až k současnosti.

Hlavní náměstí (Hauptplatz) uprostřed Starého města zdobí kašna se sochou oblíbeného arcivévody Johanna. Čtyři ženské postavy u jeho nohou představují čtyři hlavní řeky starého Štýrska - Mur, Enns, Drau a Sann. Jižní straně náměstí vévodí radnice, původně ze šestnáctého století, se spoustou věžiček. Na rohu náměstí a Sporgasse stojí tzv. Luegghaus s malovanou fasádou. Zdobené domy se nacházejí i na Herrengasse a dalších ulicích. Největší pozornosti se těší Malovaný dům.

Domovní znamení v přilehlých ulicích dodnes vydávají svědectví o středověkých řemeslech, která zde provozovali kováři, koláři, klempíři a další. Například v Ostružní ulici vyráběli ostruhy, na náměstí Tummel (=krotit) cvičili koně. Později tu vznikla i jezdecká škola.

Ve městě je plno kostelů a klášterů náležejících mnoha rozličným vyznáním. Za všechny jmenujme alespoň gotický františkánský kostel založený minority a poutní barokní kostel Panny Marie Pomocné, k němuž směřují poutníci z celé Evropy. Nedávno jej papež Jan Pavel II. povýšil na baziliku. Největší katedrála nebo jak místní říkají dóm, se nachází poblíž hradu. Hrad, který v současnosti slouží jako sídlo štýrské provinční vlády, pochází z poloviny patnáctého století. Lákadlem pro turisty trvale zůstává naprosto unikátní zdvojené kamenné točité schodiště.

Přímo nad historickým centrem města se zvedá kopec Schlossberg, kam se návštěvníci dostanou buď pěšky, nebo lanovkou. Nahoře stával dříve hrad z 12. století, v roce 1590 přebudovaný na renesanční pevnost, kterou však Napoleon v roce 1809 přikázal zbourat. Jedním ze symbolů je Uhrturm (Hodinová věž) z roku 1561. Kromě ní se na kopci nachází krásný park, divadlo pod širým nebem, zvonice z roku 1588 (uvnitř funguje muzeum, v němž uvidíte např. 200 let starý model opevnění) a příjemná kavárna. Dolů se turisté dostanou po schodišti, skleněným výtahem (od hodinové věže) či romantickou cestou na náměstí Karmelitenplatz.

Asi 4 km západně od centra leží velkolepý zámek Eggenberg z let 1625-35. Nechal ho vybudovat kníže Johann Ulrich von Eggenberg a stavba oplývá astronomickou symbolikou: má 4 věže jako čtyři roční období, dvanáct bran, jako dvanáct měsíců a 365 oken, jako je dnů v roce. Lze zde prohlédnout přepychové komnaty nebo se procházet v romantickém zámeckém parku z 19. století.

Novodobým symbolem Štýrského Hradce se stal Murinsel, umělý ostrove na řece Mur v centru města. V roce 2003 ho vytvořil newyorský umělec Vito Acconci. Jde o moderní konstrukci ve tvaru otevřené mušle, která trůní uprostřed říčního toku, a s břehy ji spojují štíhlé chodníky. Zvlášť impozantně působí Murinsel v noci, když z hladiny řeky svítí do tmy. Je v něm kavárna, amfiteátr a důmyslné dětské hřiště.

Mezi historickými budovami na pravém břehu řeky stojí velmi moderní a velmi netradiční Kunsthaus – výstavní centrum a umělecké muzeum – přezdívané místními „přátelský mimozemšťan“. Vytvořili jej architekti Peter Cook a Colin Fournier. Nejkrásnější pohled na Kunsthaus je shora při pohledu ze Schlossbergu.

Zajímavost
Turisticky velmi navštěvovaný je 600 metrů dlouhý tunel s „pohádkovou“ dráhou, který byl vybudován v někdejších protiletadlových krytech. Ve Štýrském Hradci se rovněž narodil Arnold Schwarzenegger – svalovec, herec a politik. Jeho krajané po slavném rodákovi pojmenovali místní fotbalový stadion.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytování v Rakousku

Stovky hotelů, penzionů a dalších ubytovacích kapacit v Rakousku. Rezervace ubytování online a v češtině. Najít si ubytování v zahraničí nikdy nebylo tak snadné ...

Zájezdy do Rakouska

Bohatá nabídka pobytových i poznávacích zájezdů do Rakouska za mimořádné ceny. Last minute nabídky českých i německých CK.

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Rakousko.Světadíly.cz jsou komplexním průvodcem po Rakousku. Najdete zde články, rady a informace na cesty, průvodce rakouskými městy Vídeň, Salzburg a dalších, informace o lyžařských letoviskách i obecné informace o lyžování v Rakousku. Rakousko je země snadno dostupná, proto zde najdete i informace o zajímavých vesničkách a tipy na krátké výlety. Součástí jsou i zájezdy do Rakouska, poznávací zájezdy, lyžařské zájezdy a pobyty spojené s golfem.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | USA